Menu

České lázeňství bude silnější

23. 06. 2010

Rozhovor s prezidentem Svazu léčebných lázní ČR MUDr. Eduardem Bláhou jsem zahájil konstatováním, že hlavním sdělením vydání lázeňského Všudybylu roku 2010 je, že se v Česku upevňuje prestiž a pozitivní vnímání léčebných lázní.
Možná by se tento jev dal nazvat renesancí českých lázní coby center domácího cestovního ruchu, avšak ne kvůli zmrtvýchvstání masové odborářské rekreace. Výraznou roli v tom sehrává nejen tradiční malebnost a upravenost lázeňských areálů, udržované objekty, lázeňské parky apod., ale i to, že si obyvatelé Česka, zejména ti v produktivním věku, čím dál víc uvědomují, že investice do zdraví a udržení si co nejvyšší výkonnosti, tedy i dobré fyzické kondice a psychické odolnosti, je pro ně tou nejlepší. Že být úspěšný téměř vždy odvisí od kvality zdraví (pokud ovšem dotyčný jedinec či skupina lidí zvráceně nepreferuje, že úspěchem je získávat peníze na živobytí pobíráním invalidního důchodu a sociálních dávek). Wellness, relaxační a rekondiční pobyty přinášejí řadu pozitiv i ve prospěch léčebného  lázeňství. Tyto pobyty v lázních nezřídka absolvují mladí lidé, a lázně si je tak mohou připravovat pro další pobyty.

Výměna vlády v době českého předsednictví Evropské unii nejenže nepomohla kreditu České republiky, ale výrazně zbrzdila jednání o změnách v lázeňské legislativě.
Legislativní lobbing je (zpravidla) dán čtyřletým cyklem volebních období. Majitelé a top management léčebných lázní musí počítat s tím, že co se v Česku nepodaří prosadit do tří let od voleb, je téměř vždy ztraceno. Snahu necitlivě redukovat indikační seznam a komplexní lázeňskou péči se zatím naštěstí vždy podařilo zvrátit ekonomickými argumenty. Ostatně samy členské společnosti Svazu léčebných lázní ČR zaměstnávají na dvanáct tisíc lidí a nepřímo kolem šestatřiceti tisíc. Tržby z lázeňství loni činily 8,4 mld. Kč a daňové výnosy 3,78 mld. Kč.

Jak vidíte budoucnost českého léčebného lázeňství?
Bude růst význam domácí klientely. A i když i v příštích letech můžeme očekávat prosazování snah směřujících k utlumování komplexní lázeňské péče hrazené z veřejných zdrojů, poroste zodpovědnost obyvatel Česka k vlastnímu zdraví a spolu s ní počty samoplátců. Ruku v ruce s tímto trendem bude stoupat poptávka nejen po léčebných, ale také po krátkodobějších pobytech. Infrastruktura léčebných lázní, prostředí, v němž jsou situovány, přírodní léčivé zdroje, světová úroveň české lázeňské medicíny a blahodárné působení balneoterapií k tomu přímo vybízí. Tyto relaxační a rekondiční pobyty sice zpravidla nemohou mít až tak výrazně uzdravující efekt jako standardní léčebné, které bývají s to eliminovat příčiny patologického chování organismu a nastartovat procesy organismu zdravého, avšak mají vysoce pozitivní zdravotně preventivní ráz. Jsem proto přesvědčen, že české lázeňství jako takové bude silnější, byť bude posilovat (což se nevylučuje) ruku v ruce s domácím cestovním ruchem, který mu bude přivádět jak hosty, tak i pacienty, a vedle praporečnictví špičkové lázeňské medicíny pokračovat v expanzi do sfér wellness turistiky v lázeňských městech.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001