Menu

Business jet jako konkurenční výhoda

31. 08. 2011

Vladimír Peták

Využívat business jet při obchodních cestách u nás zatím není až tak běžné, přesto každý rok vnímáme nárůst poptávky po charterovém létání. Je to také v důsledku toho, že po finanční krizi manažeři více cestují, navštěvují svoje pobočky a mateřské firmy, stejně tak jako častěji cestují za svými klienty. Osobní kontakt je nenahraditelnou devizou v konkurenčním boji. Toto létání se stává populárnější ne proto, že by bylo zajímavější, ale protože skutečně i krize přispěla k tomu, že firmy začaly optimalizovat a paradoxně dospěly k tomu, že tento způsob dopravy je pro ně výhodnější než využívat typické aerolinie. Efektivnější byl především v úspoře času, kdy se zeštíhlil management a daleko menší kolektiv lidí dokázal obhospodařit a opečovat daleko větší teritorium.

S generálním ředitelem společnosti ABS Jets Vladimírem Petákem se potkáváme 27. června 2011 v jeho kanceláři na pražském letišti.
Pane řediteli, jak byste charakterizoval vaši klientelu?
Většinu zákazníků ABS Jets tvoří byznysmeni, kteří si uvědomují cenu času, oceňují vysokou flexibilitu a nabízený komfort během letu, stejně jako celý servis související s obstaráváním letu. Lidé, kteří se za obchodem či relaxem přepravují klasickými aerolinkami, jsou jimi hodně limitováni. Business jet přináší úsporu času, a kromě toho i velkou míru komfortu a diskrétnosti. Co se týče požadavků našich klientů, každý let řešíme individuálně. Od plánování trasy až po servírovaný catering na palubě. Vše je připraveno tak, aby maximálně vyhovovalo přáním klienta. Zvyky a požadavky pasažérů, kteří s námi létají pravidelně, již dobře známe, a díky tomu se při cestování s námi cítí jako v bavlnce.

V jakých cenových relacích se vaše služby pohybují?
Bohužel ve střední Evropě stále ještě často panuje mýtus, že létání soukromým letadlem je záležitostí pouze těch nejzámožnějších. Řada lidí proto má strach vůbec takový způsob dopravy použít, aby nebyli středem pozornosti, nebo se toho bojí, protože netuší, v jakých cenových hladinách se taková přeprava pohybuje. Přitom se let privátním proudovým letadlem často vyrovná, a někdy vyjde i levněji než let business classem klasických aerolinek. Jako příklad můžeme uvést kalkulaci letu Praha-Brusel-Praha při srovnání našeho privátního jetu s linkovými přepravci. Z uvedené tabulky je patrné, že ceny letu jsou srovnatelné s běžnými aerolinkami v business třídě. Dokonce jsme lehce pod jejich cenami. Určitě jsme ale daleko efektivnější. V okamžiku, kdy zboříme mýty o tom, že businessjetová přeprava je něco nepatřičného, neslučitelného s férovým podnikáním, tak to bude mnohem snazší a zažijeme větší boom.

Prosím, představte flotilu ABS Jets.
Tvoří ji sedm letadel. Pět privátních jetů Embraer Legacy 600, Learjet 60 XR a Cessna Citation Bravo. Na českém a slovenském charterovém trhu patří mezi nejoblíbenější naše „vlajková loď“, Embraer Legacy 600. Learjet 60 XR je v současné době velmi často využíván na lety do Ruska a Citation Bravo je díky svému vynikajícímu poměru ceny a kvality velmi populární na kratší lety po Evropě. ABS Jets nabízí charterové lety po celém světě, vedle komplexního zajištění letu podle přání klienta jsme schopni zajistit i transfer na/z letiště a navazující služby. Kromě charterových letů nabízíme širokou škálu dalších služeb, jako jsou: správa letadel, údržba letadel, handling, prodej letadel, plánování letů, travel management a poradenství v otázkách business aviation. Na ruzyňském letišti působíme již řadu let. Tady v naší provozovně provádíme údržbu a hangárování. Sídlí tu složky a jednotky, které poskytují servis a pozemní odbavení. V současné době máme již téměř dostavěný nový hangár, který svou kapacitou 6000m2 bude sloužit čistě k hangárování letadel. Velice si vážíme spolupráce s Letištěm Praha, které nám na Terminálu 3 umožňuje rozvíjet naše služby a zázemí. Jsme také autorizovaným obchodním zástupcem brazilského výrobce letadel Embraer pro Českou a Slovenskou republiku a autorizovaným servisním střediskem pro letouny Embraer, servisujeme ale i většinu dalších.

Jak klient získá informaci o ceně letu, aby se mohl rozhodnout, zda takový druh dopravy využije?
Způsobů je několik. Poptávku buď jednoduše vyplníte na našem webu, nebo zavoláte našim obchodníkům, kteří s vámi upřesní požadavek na let, aby mohli připravit kalkulaci. Zpočátku stačí hrubá představa o tom kdy, v jakém počtu a kam chcete letět. Záleží na tom, kolik lidí letí, s jakým množstvím zavazadel, jaké je cílové letiště. Všechny tyto faktory kalkulaci ovlivňují, proto není možné ihned odeslat přesnou odpověď, nicméně v několika minutách vás náš tým kontaktuje s informací o ceně letu. S určitým množstvím upřesňujících dotazů se dá cena ovlivnit, ať již směrem dolů, nebo směrem nahoru. Zpravidla se ale cenu potom podaří snížit. Málokdy ale někdo dojde tak daleko, že si nechává kalkulaci vyhotovit, a často z prvního nástřelu kalkulace usoudí, že je to nad rámec jeho možností. Přitom ne vždy vše objektivně posoudí. Přepravní ceny u nás vycházejí z nákladů na hodinu letu na určitý úsek z destinace do destinace. Jedná se o cenu celého letadla. Objektivní cenu za transport získáme, když kalkulaci vydělíme počtem cestujících. Pak můžeme porovnávat s jiným způsobem dopravy.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo