Menu

Bronzová pro Česko z mistrovství světa

05. 11. 2018

Anna Dědová (20) je reprezentantkou a několikanásobnou mistryní České republiky ve sportovní střelbě. Střílí vzduchovou a sportovní pistolí za Sportovně střelecký klub Dukla Plzeň. Se střeleckým sportem začala v roce 2011. Kromě domácích absolutorií, získala čtyři medaile z mistrovství Evropy (z toho dvě individuální – stříbro a bronz), dvě medaile z juniorského světového poháru a bronzovou z mistrovství světa.
Anno, jak jste se ke sportovní střelbě dostala?
Přes tátu. Táta je policistou a vynikajícím střelcem. Střílet jsem začala v Benešově, kde bydlím, ve střeleckém oddíle Domu dětí a následně ve Sportovně střeleckém klubu Benešov. Vždycky mě lákaly zvláštní věci a disciplíny, takže jsem si vybrala to nejzvláštnější, co Dům dětí nabízel – střílení. Měli jsme dobré trenéry, a tak mne to chytlo. Střílím už devět let. Začínala jsem s puškou. Menší děti totiž často začínají střílet vleže vzduchovou puškou, kterou na rozdíl od pistole zvládají udržet. Jako starší jsem přešla na pistoli. V kategorii žen máme malorážnou a vzduchovou. Obě jsou dvě olympijskými disciplínami a já dělám obě.

Nedávno na mistrovství světa jste pro Českou republiku vybojovala bronzovou medaili.
Ano minulý týden jsem se vrátila z Jižní Koreje, kde se v Čchang-wonu konalo mistrovství světa ve sportovní střelbě. Svůj poslední rok v juniorkách jsem ve sportovní pistoli v konkurenci nejlepších střelkyň z šedesáti zemí završila tímto úspěchem.

Na mistrovství světa se střílí ve všech disciplínách včetně neolympijských, které už jsou z olympiád vyškrtnuty, jako například libovolná pistole na padesát metrů.
Já na něm střílela vzduchovou i sportovní pistolí. Ve vzduchovce se střílí šedesát ran na pevný terč ve vzdálenosti 10 metrů. U sportovní pistole máme první polovinu střeleb z 25 metrů na pevný terč a druhou polovinu na terč otočný, který se otevírá na tři vteřiny. Po kvalifikaci se výsledky z obou částí sečtou a osm nejlepších postoupí do finále, kde střílíme sportovní pistolí už je na otočné terče a místo bodů na zásahy. Měla jsem tam dva rozstřely o stříbro, postupně se zde totiž vypadává, dokud někdo nevyhraje.

Chystáte se na olympiádu?
Chystám, ale jestli pojedu, se uvidí. Systém kvalifikace je velmi náročný. S každými dalšími olympijskými hrami máme na nich my střelci méně a méně míst. Ta naše původní jsou totiž postupována novým olympijským sportům. Pro moji disciplínu to už je pouze pětadvacet míst pro celý svět, z toho pouze šestnáct dostupných pro Evropu. Kvalifikační místo mohou pro svoji zemi na velkých akcích (jako jsou světový pohár, mistrovství světa a mistrovství Evropy) získat jejich reprezentanti, pokud se umístí v pořadí první nebo druzí ze střelců, kteří zatím žádné místo nevybojovali. Kvalifikace totiž nejsou na konkrétní střelce, ale pro zemi, kterou reprezentují. Na olympijské hry tak díky jejich úspěchům budou moci jet sportovci vybraní národními svazy. Příští rok to proto na soutěžích světového poháru bude velký boj.

Pomůže vám v něm vaše letošní třetí místo z mistrovství světa?
Základem je být nominován na světové poháry, k čemuž spíše než medaile pomohou výsledky. Letos jsem byla poslední rok v juniorkách, kde je konkurence nižší než v ženách, proto se musím stále zlepšovat. Čas mám do příštího února, kdy začínají kvalifikační závody. Spolu s tím pokračuji ve studiích na Fakultě strojní ČVUT, takže mám co dělat.

Do kterých zemí už jste se „prostřílela“?
Včera jsem se to pokusila spočítat. Z Evropy je to zhruba polovina zemí. Ze vzdálenějších Thajsko, Ázerbájdžán (už asi čtyřikrát) a Jižní Korea. Příští rok jsou světové poháry v Číně, v Indii a v Brazílii, kam bych se ráda nominovala.

Jak Korejci koukají na Česko?
Když jsme se potkávali s místními obyvateli, většina z nich byla překvapená, že nejsme z Československa. Občas jsme narazili na někoho, kdo v Česku byl, takže vyprávěl, jak byl v Praze apod. Nicméně, většinou jsme se s Korejci nedomluvili. Ale bylo tam hezky a moc jsme si to užili.

A kolegové sportovní střelci?
Přestože je nás směska z různých zemí, známe se navzájem. Česko navštěvují hlavně sportovní střelci z okolních zemí. Zejména Němci a Rakušané. Dobře znají Plzeň, v níž míváme střelecké závody a kam moc rádi jezdí.

Kde se vám líbí v Česku?
V rodném městě vašeho táty, v Plzni. Tam jsem hodně často. Vyhovuje mi ta její taková akorát velikost. Na rozdíl od Plzně je v Praze, kde studuji na Fakultě stojní na Českém vysokém učení technickém, trochu přelidněno. Navíc mám v Plzni zázemí, neboť jsem členkou Dukly Plzeň.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001