Menu

Brněnští hasiči převzali vyznamenání z rukou primátora

13. 07. 2014

Sepětí časopisu Všudybyl s Brnem, kde v DTP studiu Layout vzniká jeho grafická podoba a odkud je prostřednictvím další brněnské firmy BM Marketing distribuován do celého Česka, není žádným tajemstvím. S primátorem statutárního města Brna panem Romanem Onderkou se potkávám 19. června 2014 v Rytířském sále brněnské radnice na slavnostním ocenění patnácti současných i bývalých příslušníků Hasičského záchranného sboru působících na území města Brna. A protože profesionální brněnští hasiči u všech zásahů spolupracují se strážníky Městské policie Brno, obdrželi krom medaile od primátora i zvláštní vyznamenání ředitele Městské policie Brno.
Pane primátore, právě jste se zhostil předání medailí lidem, kteří neváhají nasazovat životy na pomoc druhým.
Jako hodně malých kluků jsem i já určitou dobu toužil stát se hasičem. Dodnes si hasičů a jejich náročné a nebezpečné práce vážím, a hlavně jsem rád, že to nakonec „vzali za mě“. Když jsem chodil na základní školu, zažil jsem jeden z největších brněnských požárů, kdy hořel pivovar, a dobře si bohužel pamatuji i tragický požár kasina proti hlavnímu nádraží, při jehož likvidaci zaplatili dva hasiči životem. Celé Brno, mne nevyjímaje, také se zatajeným dechem sledovalo, jak hasiči zachraňují dělníky ze zřícené budovy na náměstí Svobody, a tak bych mohl ve výčtu jejich hrdinských činů pokračovat ještě dlouho. Je pro mě proto velkou ctí, že jsem jim mohl jménem občanů statutárního města Brna poděkovat a předat medaile.

V závěru slavnostního ceremoniálu jste poukázal na význam historického místa, kde se akt oceňování odehrával.
Ano, nacházíme se v Rytířském sále zdobeném erby významných rodů. V jeho sousedství je také krásný Sněmovní sál, kde svého času zasedal moravský zemský sněm, šlechtici, kteří rozhodovali o směřování Moravy. Je to místo, na které jsou Brňané i další Moravané jistě hrdí. Renesanční schodiště na nádvoří Nové radnice, které vede do jejích prostor, například lemují tzv. Šalamounovy sloupy, nazvané podle biblického krále, jenž proslul svými moudrými a spravedlivými rozhodnutími. Není to náhoda, protože kromě moravských stavů zde zasedal také zemský soud. A tyto sloupy zůstávají mementem i pro nás, současné zastupitele města.

Naše setkání zorganizoval pan Jiří Morávek, jehož reklamní společnost SNIP & CO zde zajišťuje největší ohňostrojný festival ve střední Evropě Ignis Brunensis. Jaká je provázanost mezi ohňostrůjci, kteří oheň dělají, a hasiči, kteří s ním bojují?
Veliká. Bez hasičů by festival nemohl existovat. Ohňostrojný festival, to je ten zkrocený oheň, kterým jsme v Brně výjimeční. Mezinárodní festival Ignis Brunensis má světové renomé. Nejde v něm jenom o světelné efekty a rachot petard. Vždy má svá témata a stojí také na hudbě, na kterou jsou ohňostrojná představení komponována. Brno má v ohňostrojných show mnohasetletou tradici. Jak dokládají rytiny na hradě Špilberku, jedny z prvních ohňostrojů na historických územích České republiky se pořádaly právě u nás na Zelném trhu, a jedenadvacáté století nezůstává historii nic dlužno. Ignis Brunensis úspěšně navazuje na šikovnost, schopnosti a krásu, kterou vytvářeli naši předkové.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001