Menu

Balneo party Spa Hotelu Thermal 

27. 04. 2018

S primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem se potkáváme 1. března v hotelu Thermal na odpolední „Balneo party“ krátce po prohlídce jeho zrekonstruovaných prostor balneo a wellness centra.
Pane primátore, co se výkonnosti tržní platformy cestovního ruchu týče, do Karlových Varů se vrátila konjunktura.
Je to tak. Čísla za minulý rok hovoří jasně. Obratem, počtem hostů a zřejmě i odvody do veřejných rozpočtů jsme se dostali na úroveň let 2011 a 2012, kdy Karlovy Vary z hlediska výkonnosti cestovního ruchu zažívaly dobré časy. Věřím, že tento trend bude pokračovat, protože vývoj návratu nejen hostů z Ruska, ale i tuzemských a zahraničních samoplátců z Německa či Izraele je pro Vary optimistický. Do Karlových Varů se vracejí letecké linky z destinací Ruské federace a i zde se dostáváme na četnost frekvencí minulých úspěšných let. Dnes tak už varští hoteliéři nemluví o stagnaci, ale o nástupu konjunktury.

Čím Vary přivítají hlavní lázeňskou a turistickou sezonu?
Slavnostní zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech má tradiční formát. Opět budeme udělovat čestná občanství a ceny města. Letos Marku Ebenovi. Slavnostní charakter sobotního programu podtrhne svěcení pramenů a jízda císaře Karla IV. městem. Bude tu tradiční velmi populární food festival. Těmito akcemi navážeme na letošní sté výročí republiky a připomeneme i další osmičková výročí.

O rozhovor jsem požádal i předsedu představenstva akciové společnosti THERMAL-F, a. s., vlastnící Spa Hotel Thermal****, Ivana Chadimu. Pane předsedo, před chvílí jsem absolvoval prohlídku znovuobnovené části reprezentativního balneo zázemí vašeho hotelu.
Balneo bylo vybudováno před pěti lety a ihned se stalo velikým přínosem. Před jeho vznikem musel Thermal hosty posílat na léčebné procedury do externích zařízení. Bohužel, před šesti měsíci část našeho balnea poškodil oheň… Dnes už ale máme příležitost zúčastnit se jeho slavnostního znovuotevření po úspěšné rekonstrukci.

Jak je Thermal na tom před hlavní sezonou?
Po těch více než čtyřiceti letech potřebuje víc než „jen“ špičkové balneo, ale generální rekonstrukci a upgrade všech technologií včetně protipožární ochrany. Máme vyčleněnu jistou částku, kterou na to chceme použít. Ministerstvo financí je k tomuto záměru vcelku vstřícné.
Momentálně v této věci bojujeme na třech frontách. První je, abychom dodrželi všechny finanční limity. Druhá fronta se odvíjí od toho, že jakýkoli zásah do objektu víceméně podléhá autorským právům paní architektky Machoninové, což chápeme. Nicméně ne vždy se naše názory shodují. Architektka Machoninová by chtěla hlavně zachovat vzhled toho, co tady před více než čtyřiceti lety vzniklo. My kromě toho, že chceme zachovat unikátní charakter a vzhled jejího komplexu, potřebujeme, aby byl šetrný k životnímu prostředí (tedy mj. zamezit energetickým ztrátám vyplývajícím ze stavebních postupů a technologií používaných v šedesátých sedmdesátých letech minulého století) a funkční v duchu technologií a trendů příštích let. Funkční ale musí být i z hlediska současných nároků na provoz, a tak i v tomto ohledu potřebujeme realizovat jisté změny. Snažíme se po částech vyprojektovat věci, jejichž stav volá po opravě. Jakmile budeme mít projekty k dispozici, tak nad každým z nich povedeme s paní architektkou Machoninovou dialog.
Třetí fronta, která pro nás rovněž není jednoduchá, je, že od minulého roku jsme se dostali do nového režimu zadávání veřejných zakázek. To nás neuvěřitelně zpomalilo. Musíme soutěžit projekty a všechny dodávky, což nás zase vrací k paní architektce Machoninové. Sice projektujeme, ale teprve až když něco vyprojektujeme, je co předložit k posouzení paní architektce, protože v předchozí fázi procesu v podstatě není o čem mluvit. A pokud do projektu zapracujeme nějaké její připomínky, tak bychom ho měli znovu soutěžit. Zkrátka mám z toho pocit, že zákon, který takováto „pravidla“ nastavil, vymyslel nějaký nepřítel státu. Nemá to moc logiky. Projektujeme do starého objektu, a je tedy nanejvýš pravděpodobné, že když se dostaneme do fáze realizace a barák se odstrojí (tedy uvidíme do jeho nitra), mnohé bude jinak. Zpravidla nikdy nic není pouze tak, jak je to zakresleno na papíře. A pokud zjistíme projektové odlišnosti, opět bychom měli všechno znovu soutěžit. Pracujeme na tom krok po kroku. Den po dni. Doufejme, že se dostaneme tak daleko a že se povede to, co potřebujeme – dostat nejen balneo, ale celý festivalový a lázeňský hotelový komplex Thermalu do jedenadvacátého století. A k dosažení tohoto cíle toho potřebujeme zrealizovat opravdu hodně! Že to není jednoduché, to si už uvědomuje skoro každý.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2019
02/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
travelcon
Czech specials new