Menu

Aha, tady nastala změna, a je pozitivní

06. 06. 2015

Vždy, když přijíždím do Karlových Varů, osloví mne scenerie jejich lázeňské části. Srázné údolí a vegetace kolem říčky Teplé, pramenící v rašeliništních lukách Slavkovského lesa pod magickou kultovní Podhorou, s útesy ztuhlé lávy. Malebná lázeňská zástavba. Nejinak tomu bylo i 25. května 2015, kdy jsem přijel dělat interview pro lázeňské vydání s generální ředitelkou Grandhotelu Pupp Ing. Andreou Pfeffer-Ferklovou.
Paní ředitelko, Grandhotel Pupp je jedním z mála hotelů v Česku, který se může pyšnit pěti hvězdami superior.
Pět hvězd superior není jen ve vybavení hotelu, v tom, co všechno musíte mít na pokojích. Osmdesát procent úrovně hotelu dělají lidé, kteří v něm pracují. V tomhle je Grandhotel Pupp na špici. Naši lidé jsou na svou práci hrdí a dělají ji s nadšením. Ať je to dveřník, recepční, paní na rezervačním oddělení, fyzioterapeut, plavčík, zkrátka každý, kdo tu obsluhuje nebo vaří. Všichni si vážíme hostů. Uvědomujeme si, že oni jsou těmi, kdo nám nosí výplatu, a budeme rádi, pokud jich bude čím dál víc. Nejen letos, ale i příští rok a po ty další.

Jaký byl pro Grandhotel Pupp loňský rok?
Lepší než rok 2013. Za peníze, které jsme loni vydělali, tedy z vlastních zdrojů, jsme zrekonstruovali další část hotelových pokojů.

Máte i nového šéfkuchaře.
Ano, pana Radka Příhonského, který do Varů přišel z Prahy. Těším se, jak bude připravovat nové nabídky nejen pro Grand Restaurant, ale i pro kavárnu, v níž teď sedíme. Že do naší gastronomie vnese nové prvky, díky nimž si stálí hosté řeknou: „Aha, tady nastala změna, a je pozitivní.“ Na úseku gastronomie u nás pracuje zhruba sto třicet lidí z celkových dvou set třiceti zaměstnanců. Podle hodnocení hostů, které průběžně pečlivě sledujeme a analyzujeme, jsou kolegové v odbytových střediscích trvale oceňováni. Musím je pochválit. Jsou skvělí, a jsem ráda, že tu jsou. Že „tu káru“, kterou táhl personál Grandhotelu Pupp po tři sta let před námi, táhneme úspěšně dál.

Oproti ostatním lázeňským místům Česka, která jsou obdařena přírodním léčivým zdrojem v důsledku do­hasínání vulkanické činnosti, se magma ve Varech opravdu činí. Postvulkanická činnost dala vašemu městu dvanáct horkých pramenů, které se staly inspirací k jeho pojmenování. Jejich uzdravující schopnosti pak základ věhlasu Karlových Varů. Světovému renomé se těší i jejich nejslavnější hotel s dnes „zastavěným dvorkem“.
Ano, ve vnitřním traktu Puppu jsme postavili a v roce 2013 otevřeli futuristické Pupp Royal Spa. Okamžitě si získalo řadu příznivců. Do našeho hotelu začali jezdit hosté, kterých jsme tu před Pupp Royal Spa moc neměli – lázeňská klientela. Zejména ruská a německá. Grandhotel Pupp měl odjakživa širokou segmentaci zdrojových trhů. Takže i když situace nepřeje příjezdům ruské klientely, dlouhodobé pobyty jsme schopni obsazovat hosty z Dubaje a dalších úspěšně se rozvíjejících arabských zemí, ale i návštěvníky z celého světa, kteří přijíždějí i na kratší pobyty. To, že jsme si „zastavěli dvoreček“ je obrovská výhoda! Získali jsme nový typ klientely.

Vždy, když navštívím váš Becher’s bar, vracím se ve vzpomínkách o třicet let zpátky, kdy jsme u vás slavili dvacáté narozeniny kamaráda Romana Spirita. Báječná atmosféra! Ostatně k úspěchu lázeňské léčby přispívá i duševní pohoda, zábava a kulturní vyžití.
Teď asi budu mluvit trochu negativně. Nejdůležitější společenskou událostí ve Varech je zahájení lázeňské sezony první víkend v květnu a největší mezinárodní akcí MFF Karlovy Vary. V mezidobí jsou Vary na dění týkající se zábavy a společenských událostí poměrně chudé. Konají se tu sice koncerty a hostující divadelní představení, ale když po osmnácté hodině jdete od Puppu k poště, v lázeňské zóně se v podstatě nic neděje. Věřím, že i v této oblasti nastanou v budoucnosti změny. Abychom hosty nejen přilákali, ale zejména udrželi, musíme pro ně mít náplň, zábavu. Jinak je naše město unudí a budou chtít jinam.

Jste městem sportu. Běžela jste letos Mattoni půlmaraton?
Neběžela. I když měl obrovský ohlas. V tu dobu jsem jezdila po místních kopcích a oddávala se nové zábavě – koloběžce. Sportovních aktivit je ve Varech hodně. Jsme krásným městem plným zeleně, ve kterém se dobře sportuje. V rámci Karlovarského karnevalu se tu dokonce zanedlouho bude na speciálních plavidlech splouvat Ohře.

Co se týká sportu, Grandhotel Pupp provozuje restauraci na golfovém hřišti Karlovy Vary – Olšová Vrata.
To je jedno z českých nejstarších a, troufnu si říci, nejkrásnějších golfových hřišť. Stále je o ně obrovský zájem. Každý rok se tam odehrává velký počet turnajů. Grandhotel Pupp nabízí produktový balíček pro golfisty. Obsahuje nejen již zmiňovaný Golf Resort Karlovy Vary – Olšová Vrata, ale i další greeny kolem Karlových Varů, protože jsme destinací s největší koncentrací golfových hřišť v České republice.

Cestou k vám jsem míjel skupinky čínských a dalších asijských turistů a hodně Němců.
Němečtí hosté jsou a vždycky byli Grandhotelu Pupp věrni. Většinou jezdí na dvou- až třídenní pobyty. Nejvíce z Mnichova. Bývají to lidé středního a vyššího věku, kteří poprvé obvykle přijíždějí na doporučení přátel či příbuzných. Na dvě stě třicet jich máme v Pupp Exclusive Clubu, sdružujícím hosty, kteří u nás byli víc než třikrát. Všude nás doporučují. Německé hosty máme rádi! Vážíme si jejich přízně, toho, že k nám stále jezdí.

Praha a Peking budou mít od letošního podzimu přímé letecké spojení.
To je dobrá zpráva i pro Karlovy Vary. Ve Varech je veliká ubytovací kapacita. Přímé spojení Česka s Čínou beru jako skvělou šanci, i když čínská klientela není pro lázeňství tou nejvhodnější. Většinou totiž preferuje krátkodobé pobyty. Věřím ale, že i v čínských turistech dokážeme probudit vztah k lázeňství. Kdo ví, třeba za dva tři roky už mezi nimi budeme mít i dlouhodobé lázeňské hosty. Pro Karlovy Vary totiž nastává období, kdy je třeba pracovat na skutečném marketingu a skutečném prosazování destinace. V minulých letech toho Vary v tomto směru moc dělat nemusely. Hosté a turisté jezdili, aniž by město o jejich přízeň muselo systematicky usilovat. Teď to bude třeba! Návštěvnost, pracovní příležitosti a příjmy z lázeňství a cestovního ruchu nejsou věcí pouze hotelů, živnostníků a podnikatelů, ale i statutárního města Karlovy Vary a Karlovarského kraje, které by se v této oblasti měly začít daleko víc angažovat. Už proto, že lidé, pracující v hotelích, penzionech, lázních a obchodech jsou obyvateli Karlových Varů a jejich voliči.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka