Menu

62. výroční Dne nezávislosti Malajsie

04. 11. 2019

Její Excelence velvyslankyně Malajsie v Česku paní Zanariah Zainal Abidin pořádala 12. září 2019 v Praze v Ru­mah Malaysia („Malajsijském domě“) recepci ke státnímu svátku Malajsie, k 62. výročí vyhlášení její nezávislosti na Velké Británii (31. srpna 1957). Recepce se zúčastnili členové pražského diplomatického sboru, členové spolku Přátelé Malajsie, představitelé podnikatelské sféry, akademických institucí a další hosté. Oficiální část zahájily národní hymny Malajsie a Česka, po kterých následovaly projevy velvyslankyně Malajsie a náměstka ministra zahraničních věcí České republiky Martina Tlapy.
Při té příležitosti jsem se paní velvyslankyně zeptal: Jak se v Malajsii slaví Den nezávislosti?
Den nezávislosti neboli „Hari Merdeka“ slavíme po celé zemi. V jeho předvečer se po celé zemi konají nejrůznější koncerty a představení. Těsně před hodinou vyhlášení nezávislosti začíná odpočet, načež následují ohňostroje. Tento rok se hlavní průvod konal ve městě Putrajaya, což je federální administrativní centrum Malajsie. Svou přítomností slavnost ozdobila Jejich Veličenstva král a královna Malajsie. Zaznělo čtrnáct královských salv, které symbolizují 14 států a federálních teritorií Malajsie. Po celé zemi se konaly slavnostní přehlídky, průvody, kulturní představení, sportovní akce aj. Hlavní událostí byla přehlídka na náměstí v Putrajaye na téma „Sayangi Malaysiaku, Malaysiaku Bersih“ (Milujme naši Malajsii, čistou Malajsii). Měla čtyři části: „Státnost“, „Veřejný pořádek“, „Národní bezpečnost“ a „Milujme Malajsii, čistou Malajsii“.

Malajsie je respektovanou pokrokovou suverénní zemí.
Ale vždy tomu tak nebylo. Po dobu 446 let, od roku 1511 až do roku 1957, jsme byli okupováni řadou cizích mocností, od Portugalců přes Nizozemce, Brity, Japonce a znovu Brity. Den nezávislosti je proto nesmírně významný, protože připomíná přelomový okamžik, kdy jsme se stali pány ve své vlastní zemi. Pro Malajsijce je proto důležité, aby si připomínali historii své země a boj za nezávislost, díky kterému je dnes na nás určovat směřování našeho státu a žít podle sebe, podle našich tradic a zvyků. Jsme vděčni našim předkům, kteří nám umožnili žít ve svobodné a nezávislé zemi. Od vyhlášení nezávislosti dosáhla Malajsie velkého pokroku, během něhož jsme si získali respekt jiných států. To nám umožnilo hrát zásadní roli v mezinárodních záležitostech a obhajovat témata všeobecného prospěchu.

Česko si letos připomíná třicet let od sametové revoluce.
Rovněž získání nezávislosti Malajsie bylo dosaženo nenásilně. Začalo zformováním místních politických stran ve 40. letech 20. století. Přilákaly občany a zápal pro nezávislost postupně rostl. V roce 1955 se konaly první volby a Jeho královská Výsost Tunku Abdul Rahman se stal premiérem tehdejší Malajské federace. V lednu 1956 pak vedl misi do Londýna s cílem vyjednat na Velké Británii nezávislost a to se mu zdařilo. Smlouva, která byla podepsána 8. února 1956, stanovila, že Malajská federace získá nezávislost 31. srpna 1957. Občanům to bylo sděleno 20. února 1956, ihned po návratu delegace z Londýna. Zpráva byla přijata s všeobecným nadšením. V noci na 31. srpna 1957, přesně o půlnoci, byla v Kuala Lumpuru spuštěna britská vlajka a vztyčena vlajka Malajské federace. Vyhlášení nezávislosti se konalo 31. srpna 1957 v 9.30 hodin ráno na stadionu Merdeka v Kuala Lumpuru. První premiér země, Jeho královská Výsost Tunku Abdul Rahman, přečetl deklaraci nezávislosti a sedmkrát zvolal „MERDEKA.“ Toto opakovaly tisíce lidí na zaplněném stadionu. „Merdeka“ znamená svoboda.
V roce 1963, po připojení Sabahu a Sarawaku (dva státy na severním Borneu), se Malajská federace přejmenovala na Malajsii. Zformování Malajsie a vymanění se Česka z komunistického područí má jistou podobnost, a to konkrétně, že toho obě země dosáhly nenásilnou cestou. To odráží postoj obou zemí, že případné rozdíly se mají řešit mírovými prostředky. Chtěla bych využít této příležitosti a poblahopřát České republice k 30. výročí sametové revoluce a popřát vaší zemi a jejím lidem pevné zdraví a prosperitu.

Jaké je vaše oblíbené místo v Česku?
Český Krumlov. Hrad ze 13. století s barokními, gotickými a renesančními prvky. Úžasné výhledy na Vltavu a staré město z vyhlídky na věži, dlážděné ulice a celková krása tohoto malebného města jsou prostě úchvatné. Byla jsem tam již několikrát a ráda bych se tam opět znovu podívala.

Která místa Malajsie byste českým turistům doporučila vy?
Rok 2020 razíme ve znamení hesla: „Navštivte Malajsii.“ Tato kampaň se zaměří na ekoturismus, umění a kulturu. Jejím cílem je v Malajsii přivítat 30 milionů turistů a utržit ve zmíněném roce 25 miliard USD. Malajsie má pro každého něco. Pro ilustraci: máme hory, deštné pralesy, jeskyně staré miliony let, exotickou flóru a faunu, světově proslulé destinace pro potápěče, nerušené a scénické ostrovy s písečnými plážemi, moderní města se svou historií, ráj pro milovníky dobrého jídla a díky multikulturalismu rozmanitou kulturu. Navíc u nás sluníčko svítí celoročně. Srdečně zvu obyvatele Česka, aby přijeli a objevovali četné divy Malajsie. Čeští turisté běžně navštěvují Kuala Lumpur a ostrovy Langkawi a Pangkor. Chtěla bych jim navrhnout návštěvu také nových destinací, jako například státního parku Royal Belum, Kuchingu či Penangu.

Royal Belum se nachází ve státě Perak na severozápadním pobřeží malajského poloostrova.
Máme tam Temenggor, druhé největší jezero v kontinentální Malajsii, a mnoho krásných vodopádů. Mezi atrakce a aktivity patří stezky v džungli a výlety po řece. Můžete pátrat po rafléziích (největší druh květin na světě) a navštívit Kampung Chuweh (autentickou vesnici domorodých obyvatel).

Kuching, hlavní město státu Sarawak, se nalézá na severu Bornea.
Místní stezka kulturního dědictví má 26 zastávek s různými památnými budovami a význačnými místy, muzei, chrámy a zahradami. Je to město s velkým kulturním bohatstvím, které nabízí směs místních, západních a východních vlivů a vše je v docházkové vzdálenosti.

A co Penang?
Penang je ostrov, odkud pocházím. Je na severozápadě pevninské části Malajsie a sluje bohatým multikulturním dědictvím. V Penangu je řada chrámů, zřícenin, muzeí, původních lesů a také nádherné pláže, takže cesta tam se rozhodně vyplatí. Od cizích obchodníků dostal ostrov v minulosti přezdívku „perla Orientu“ a je i gastronomickým rájem. Centrum jeho hlavního města, George Townu, je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a k vidění tam jsou tradiční architektura, umění i řemesla.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001