Menu

427. výročí Jana Amose Komenského

26. 04. 2019

Při příležitosti 427. výročí narození Jana Amose Komenského, narozenin rektora Univerzity Jana Amose Komenského Praha a nakladatele Všudybylu pořádali Clarion Congress Hotel Prague a Časopis pro podporu obchodu a cestovního ruchu Všudybyl spolu s Pivovary Satropramen, vinařstvím Oldřich Drápal Slámová vína, Vinařstvím Lednice a producentem rumu Blue Mauritius Gold narozeninovou party Ligy pro cestovní ruch. Při té příležitosti jsem o krátké vyjádření požádal rektora Univerzity Jana Amose Komenského Praha Luboše Chaloupku.
Velice si zakládám na tom, že také naše univerzita má již značnou tradici – je nejstarší soukromou univerzitou v Česku. Těší mne, že po mnoho let spolupracujeme s řadou zajímavých lidí, učitelů a příznivců naší školy, a že se tento okruh stále rozšiřuje. Právě díky nim, z hlediska kvality a vysoké odbornosti, patří naše instituce ke špičce soukromých vysokých škol. Řada škol dělá pro zájemce o studium den otevřených dveří. Univerzita Jana Amose Komenského Praha má dveře otevřeny pořád. Kdo se chce dozvědět, jak fungujeme, a případně s námi spolupracovat, je vítán. Co se týče narozeninové oslavy, rád bych poděkoval všem, kteří si našli čas a zúčastnili se. Stejně tak bych rád poděkoval Clarion Congress Hotelu Prague, jehož ředitel Tibor Bielik nás zde uvítal. I toto místo je již tradicí. Clarion Congress Hotel Prague je schopen party zajistit tak, abychom se tu všichni cítili dobře a lidé sem za námi rádi chodili. Harmonie, vyrovnanost. Taková atmosféra tady je. Vytvořit ji, to je v dnešní uspěchané době plné stresu umění.

S radním pro řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch Zlínského kraje Janem Pijáčkem se potkáváme několik dnů před Dnem učitelů.
Pane radní, Liga pro cestovní ruch si zanedlouho na tradiční narozeninové party připomene 427. výročí narození Jana Amose Komenského.
Komenský se nenarodil jako Komenský. Komenský totiž není jeho rodové příjmení, ale přídomek. Víte, jak se jmenoval? Tak tuto záludnou otázku dávám na katedře arts managementu Vysoké školy ekonomické v Praze studentům. A ani vás nebudu trápit, přestože už čtyřiadvacátým rokem u úvodníků Všudybylu citujete úryvky Labyrintu světa a ráje srdce. Rodové příjmení, na které jsou zaknihovány statky, jež Komenského rod vlastnil na území dnešního Zlínského kraje, na slovácké straně, je Szeges (vyslovujte segeš). Jeho otec Martin Szeges byl významným členem jednoty bratrské. Tolik k této výrazné osobnosti našeho kraje.
Kdybychom šli po Komenského stopách, určitě je třeba se zastavit v Komni, v Nivnici a Uherském Brodě. V Uherském Brodě je Muzeum Jana Amose Komenského, které spravuje Ministerstvo kultury ČR. Jsou tam krásné expozice. V Komni, v nádherném objektu historické architektury vesnice, ve Staré sýpce, je rovněž Muzeum Jana Amose Komenského. Místní samospráva k tomu ještě vykoupila a zrekonstruovala památkově chráněný domek, Obydlí zvěrokleštiče, nositele disciplíny, jíž byla Komňa proslulá nejen na Slovácku, ale i v cizích zemích. V Komni lze vidět i nádherné švestkové sady. Lze tam navštívit zajímavou farmu, jejíž provoz čerpá z návratu ke kořenům, kdy její majitelé obnovují tradiční ovocné odrůdy. V Nivnici pak je mlýn, který rovněž vlastnil rod Szegesů, a i tam je krásná expozice Komenského. V katastru malebné Blatnice pod Svatým Antonínkem se zase nachází vinice, kterou si Komenský držel i během svého exilu… Kdybych vzal jen stopy Jana Amose Komenského na území Zlínského kraje, bylo by možné navštívit řadu turisty a výletníky dosud neobjevených míst, která jsou zajímavá, jak z pohledu architektury, příběhu, tak i překrásné krajiny Bílých Karpat.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new