Menu

25. Podzimní festival duchovní hudby

05. 11. 2018

Podzimní festival duchovní hudby patří mezi nejvýznamnější hudební projekty v Česku v oblasti duchovní hudby. Vznikl z iniciativy svého prvního uměleckého šéfa, dramaturga a hlavně dirigenta Stanislava Macury, a Dobromily Hamplové, která jej doteď organizačně a dramaturgicky vede. Organizátorem festivalu je umělecká agentura ARS VIVA a pořadatelem Musica Viva, z.s. Jubilejní festival letos dovršil čtvrtstoletí své existence a potvrdil svou vyzrálost a přínos umělecký i kulturní nejen v olomouckém povědomí. Po dobu své existence realizoval řadu světových nebo českých premiér, představil plejádu vynikajících umělců, orchestrů a ansámblů. Díky festivalu v Olomouci každoročně hudebně ožívají sakrální místa, architektonicky skvostné a pozoruhodné chrámy lákají řadu domácích i přespolních příznivců kvalitních hudebních zážitků, které navíc obohacují svým jedinečným hlubokým duchovním rozměrem.
Letos se v hanácké metropoli rozezněly prostory barokního chrámu Panny Marie Sněžné, dómu svatého Václava, sálu Mozartea Arcidiecézního muzea (zde se konala projekce koncertu z roku 2002, a to Sukův Asrael a skladba W. Kilara Koscielec pod vedením zakladatele festivalu Stanislava Macury), dále kaple Božího těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého, chrámu svatého Mořice a kostela Zvěstování Páně.
Základní myšlenkou Podzimního festivalu duchovní hudby je propojení úchvatných památek s výkony umělců a uměleckých těles na společném provedení duchovních děl českých a světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních interpretů. Prostory konání festivalu jsou voleny tak, aby se hudba vrátila do autentického prostředí. Podzimní festival duchovní hudby je jedinečný v tom, že uvádí především oratorní díla, tedy díla s velkým obsazením orchestru a sborů, která nejsou běžně v nabídkách klasických orchestrů. O jeho výjimečnosti svědčí i to, že z jeho koncertů jsou každoročně českými i zahraničními televizními a rozhlasovými štáby vysílány přímé přenosy a pořizovány záznamy.
Koncepce programu festivalu myslela na jednu z významných událostí letošního roku. Výročí vzniku Československé republiky připomněli dramaturgové mimořádným koncertem, který se konal v chrámu sv. Mořice. Zaznělo na něm nové nastudování rozsáhlého kantátového díla Josefa Bohuslava Foerstera Svatý Václav. Dílo vzniklo v roce 1928 k desetiletému výročí vzniku republiky a je pro svou velikost provozovacího aparátu, interpretační náročnost provozováno velmi zřídka. Z novodobé premiéry byla pořízena po sedmdesáti letech historicky druhá rozhlasová nahrávka Českého rozhlasu a vůbec první televizní záznam, a to prostřednictvím TV NOE (premiéra bude 9. 12. ve 20 hodin).
Pětadvacátý olomoucký Podzimní festival duchovní hudby byl tradičně završen recepcí ve slavnostním sále olomouckého arcibiskupství. Ta se konala po závěrečném festivalovém koncertu. Světoznámé Requiem italského skladatele Giuseppa Verdiho uzavřelo v dómu sv. Václava jubilejní ročník – stejně jako ročník první. Requiem bylo věnováno všem umělcům a příznivcům Podzimního festivalu duchovní hudby. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně, a to Nana Miriani z Gruzie, Jana Sýkorová, Tomasz Kuk z Polska a Martin Gurbaľ. Vystoupili společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou rezidenčního dirigenta Jaromíra Michaela Krygela. Koncert zaznamenala TV Noe, premiéra bude 4. 11. 2018 ve 20 hodin na televizním kanále nebo on line na www.tvnoe.cz.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2019
01/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials