Menu

23. až 27. května,
jasný signál, kdo je in

20. 05. 2007

Rozhovor s generálním ředitelem Best Western Premier Hotelu International Brno JUDr. Radimem Bartoňkem jsem zahájil připomenutím, že Hotel International Brno, a.s. byl letos spolu s dalšími dvěma firmami rezortu cestovního ruchu oceněn sdružením Czech Top 100 za kvalitu služeb a přínos pro podnikání. Ocenění Czech Top 100 na mé narozeniny 29.3. spolu s předsedou představenstva akciové společnosti panem Pavlem Brdičkou přebíral i další z úspěšných Brňanů, Ing. Jan Štěpánek, jednatel společnosti FRENCH – REST spol. s r.o. Pane řediteli, nepochybuji o tom, že si to oceněné firmy zasloužily a navíc, pro váš hotel je to důstojná forma blahopřání k jeho pětačtyřicátým narozeninám. Ostatně v době svého vzniku byl (a je dodnes) architektonickým světem obdivovanou stavbou. Jaké to je stát v jeho čele?
Určitě závazek. Historicky vzato, hotel International v Brně nastavil laťku nejvyšší kvality, a být pokračovatelem pana ředitele Pavla Brdičky je rovněž nesmírně zavazující. V červnu se uskuteční hlavní část oslav výročí zahájení provozu. Při té příležitosti chceme brněnské veřejnosti, tuzemským i zahraničním hostům nabídnout různé zajímavosti včetně pestrého spektra gastronomických událostí, pro něž budou menu vytvářena z receptů roku 1962. Připravujeme i velkou společenskou akci pro partnery.

V osmdesátých letech minulého století jsem jezdíval do Brna do Programové rady Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a bydlíval právě u vás. A když jsem se tu pak po zhruba patnáctileté přestávce opět ubytoval, byl jsem až dojat jeho atmosférou a stylovou čistotou, tím, že se vracím do důvěrně známého prostředí.
Aby byl hotelový mobiliář v perfektním stavu, musel za tu dobu projít několika renovacemi a repasemi. Můj předchůdce v roli ředitele Internationalu, pan předseda Brdička, vždy striktně dbal na stylovou čistotu. Architektura objektu k nám dodnes přivádí odborníky a fandy architektury z celého světa. Projektové práce byly zahájeny v roce 1959 záhy po Expu 1958, které ovlivnilo celou generaci tehdejších architektů. Zprovozněn byl v roce 1962. Tým jeho architektů podal mimořádný výkon. Hotel International je tak jedním z nejuznávanějších příkladů architektury přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Dodnes vyhovuje parametrům, které současné hotelnictví vyžaduje.V průběhu let do něj bylo hodně investováno, aby si oprávněně udržel vysoký standard čtyř hvězdiček. Všechny předchozí i současné rekonstrukce byly a jsou prováděny velmi citlivě s tím, aby si jeho exteriér i interiéry udržely původní charakter, a přitom splňoval standardy moderního hotelnictví. Letos tak nastal čas poopravit některé z dalších částí hotelu. A tak jsme po kompletní renovaci hotelových garáží. Inovovali jsme interiéry gastronomického střediska Lucullus, opravujeme středisko Kaskáda, připravujeme se na rekonstrukci čtyř pater hotelových pokojů a vybudovali jsme dva nové výtahy, které ještě zvýší komfort ubytovaných hostů.

Podle mne byste restaurant Lucullus měli více otevřít městu. Zejména přilehlý venkovní prostor směrem do ulice, v níž sídlí pobočka cestovní kanceláře EXIM tours, si jakoby říká o zřízení stylové předzahrádky.
Takovýto záměr bychom rádi realizovali. Rádi bychom International daleko víc otevřeli městu, aby si Brňané mohli ve větší míře užívat naší pohostinnosti. Nacházíme se však v památkově chráněné zóně a sám hotel International je památkově chráněným objektem. Veškeré změny exteriérů i interiérů musí projít náročným schvalovacím řízením, takže naše touhy jsou poněkud korigovány.

Best Western Premier Hotel International Brno je nejen místem poskytujícím hostům zázemí přechodného domova, ale je i tradičním místem setkávání, místem konání společenských, firemních a kongresových akcí.
Hotel disponuje rozsáhlým konferenčním zázemím. Má kongresový sál, který pojme od dvou set do čtyři sta padesáti osob podle způsobu uspořádání. Máme tu pět konferenčních místností. Umožňují realizovat u nás kongresové a gastronomické akce na nejvyšší úrovni. Jsem pevně přesvědčen, že se k nim bude řadit i ta historicky dosud zřejmě nejprestižnější, od 23. do 27. května, kdy Brno navštíví devatenáct prezidentů zemí střední a východní Evropy. Spolu se svými doprovody budou ubytováni v několika hotelích. U nás v Internationalu jich bude bydlet pravděpodobně osm. Zároveň, což nás a zejména našeho pana šéfkuchaře Miroslava Husáka, člena týmu české národní reprezentace kuchařů a cukrářů, obzvlášť těší, je, že jsme byli vybráni jako nositelé všech oficiálních gastronomických akcí. V Internationalu se tak uskuteční slavnostní oběd pro všechny prezidentské páry a ještě tentýž den budeme zajišťovat slavnostní večeři na Špilberku a v Besedním domě. Statistiky napovídají, že rok od roku stoupají počty návštěvníků České republiky, kteří v ní stráví jistou dobu. Za velmi důležitou však stále vidím takovouto výraznou podporu mimopražských regionů. A to i v oblasti propagace cestovního ruchu. Jak v oblasti zahraničního obchodu – incomingu – směrování zahraničních turistů do všech krajů Česka, tak v oblasti domácího cestovního ruchu. Věřím, že květnová návštěva devatenácti prezidentů vyšle do světa jasný signál, která destinace je in.

Téměř v každém z interview z poslední doby otevírám téma kandidatury hlavního města České republiky na pořádání olympijských her v roce 2016.
Česká kandidatura bezesporu přispěje k velkému rozvoji, a to nejen hlavního města, ale i dalších regionů České republiky a střední Evropy vůbec. Obzvláště turisté ze vzdálených destinací, jako je Jižní a Severní Amerika, Austrálie, Afrika, Dálný východ, když se rozhodnou navštívit Česko, zpravidla tak činí v rámci cesty do Evropy, v kontextu s dalšími (zpravidla) středoevropskými zeměmi. Tento trend významně umocní fakt, že se již brzy staneme součástí schengenského prostoru. Brno má nejen úžasně bohatou kosmopolitní minulost, ale velké perspektivy i z hlediska cestovního ruchu. Jeho výhodou odedávna je, že se dodnes nachází na křižovatce transevropských dopravních koridorů. Co se týče případné olympiády, pokud by Česko s kandidaturou uspělo, má Brno reálnou šanci být jedním z míst, kde se budou odehrávat některé z olympijských disciplín. Kandidatura pak v každém případě významně přispěje k rozšíření celosvětového povědomí o existenci České republiky včetně nás, Jihomoravského kraje. Už dnes téměř všichni ví, že největší propagací Brna je právě sportovní akce – Velká cena Brna.


www.hotelinternational.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka