Menu

20. výročí Sdružení cestovního ruchu Jeseníky

26. 04. 2019

Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu je organizací destinačního managementu Olomouckého kraje. Vzniklo 19. března 1999. Usiluje o dobré jméno a vysokou kvalitu služeb cestovního ruchu v oblasti Jeseníků a o zvyšování schopnosti přijímat domácí a zahraniční turisty na standardní mezinárodní úrovni. Posláním organizace je prosazovat hospodářské zájmy destinace. V praxi se jedná o škálu aktivit od marketingových projektů, propagačních kampaní, konferenční činnosti, vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů až po investiční a infrastrukturní projekty. Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu je partnerem subjektů cestovního ruchu na krajské i národní úrovni. Spolupracuje se zahraničními partnery zejména ze Slovenska, z Polska, Německa a Rakouska.

Předseda správní rady Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Adam Kalous: „Již dvacet let prosazujeme zájmy našich členů, snažíme se propagovat turistickou destinaci Jeseníky a budovat její jednotnou, silnou značku, koordinujeme se všemi subjekty rozvoj infrastruktury, přicházíme s novými projekty pro zviditelnění a rozvoj našeho regionu pro návštěvníky a turisty. Jsme hrdí na to, co děláme, a baví nás to. Děkujeme za podporu Olomouckému kraji, městům, obcím, členům a partnerům našeho sdružení. Milujeme Jeseníky.“

S ředitelem organizace Olomouckého kraje Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu Tomášem Rakem a projektovým manažerem této organizace Davidem Migalem se potkáváme těsně před výročním dnem založení jejich organizace, abychom si povídali o novinkách hlavní sezony.
Pane Migale, nedávno jsem hovořil s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Janem Kroškou. Mezi tématy, která jsme probírali, figurovaly jednotné Jeseníky a podpora cykloturistiky.
Olomoucký kraj rozvoj cykloturistiky na svém území rovněž podporuje. Naše destinační agentura společně s Olomouckým krajem připravuje projekt e-YesCyklo, kdy chceme turistickou infrastrukturu naší části Jeseníků obohatit o síť nabíjecích stanic pro elektrokola. Elektrokola, už vzhledem k velkým převýšením, jsou totiž v Jeseníkách čím dál tím více se prosazujícím fenoménem. Nabíjecí stanice budou univerzální. Budou umět dobíjet akumulátory většiny výrobců elektrokol včetně baterií pro elektromotory Bosch či Steps od Shimano. Nabíjecí stanice budou instalovány na zajímavých místech, aby energii pro elektrokola bylo možné čerpat v době, kdy se cyklisté například budou občerstvovat v kiosku či restauraci nebo věnovat poznávání turis­tických atraktivit v okolí. Instalace nabíjecích stanic plánujeme i v některých kempech, například v Černé Vodě. Na některých místech budou fungovat i úschovny kol. Projekt navazuje na síť půjčoven elektrokol, kterou na území Jeseníků vytvářejí soukromé subjekty. Reagujeme tím na požadavek turistů, kteří se ve stále větších počtech vydávají do Jeseníků právě na elektrokolech a mají potřebu navštěvovat místa, kam se na klasických kolech dřív těžko dostávali. Kupříkladu na Dlouhé stráně, kde rovněž bude instalována jedna z nabíjecích stanic. Tato infrastruktura jim rozšíří jejich akční rádius. Umožní, aby během své dovolené či jiného typu pobytu mohli navštívit a poznat a svými útratami podpořit větší množství subjektů, míst a cílů.
Letos startuje první etapa zavádění nabíjecích stanic. Tyto etapy budou minimálně tři a jednáme s Moravskoslezským krajem o rozšíření na celou turistickou oblast Jeseníků. V první etapě zřídíme na dvacet nabíjecích míst. Stanice budou uzpůsobeny pro rychlonabíjení. Do zhruba půldruhé hodiny budou schopny nabít baterie elektrokol na osmdesát procent. Přitom nebude třeba, aby s sebou lidé vozili vlastní nabíječky. Potřebovat budou pouze speciální kabel, který si mohou koupit přes e-shop.

Desítky let, každoročně v zimě i létě navštěvuji Jeseníky. Jen s kmetským věkem jsem čím dál pomalejší a zážitky víc bolí. Nicméně i pro nás jste přišli s určitým řešením, jak se dostat do hřebenových partií Jeseníků a nevypustit při tom duši (například u bicyklu).
Ano, po úspěšné zimní sezoně se skibusy, které vozily lyžaře z obou stran Jeseníků na Červenohorské sedlo, budeme zavádět cyklobusy, které cyklistům umožní šetřit čas a síly a navštěvovat další zajímavá místa. Plánujeme, že cyklobusy budou dopoledne jezdit z Jeseníku do polských Glucholaz a z Glucholaz zpátky přes Jeseník a Červenohorské sedlo do Šumperka. Odtud do přes Hanušovice do Starého Města. Odpoledne pak opačným směrem.

Pane řediteli, komplexní jednotná kampaň napříč kraji přináší ve prospěch prosazování se Jeseníků u příchozích spotřebitelů – turistů a návštěvníků – investici téměř pěti milionů korun na propagaci a podporu rozvoje aktivit cestovního ruchu.
Kampaň realizujeme za padesátiprocentního přispění Ministerstva pro místní rozvoj ČR v rámci programu Národní podpora cestovního ruchu v regionech. Kampaň má několik fází. V první budeme zajišťovat rozsáhlé spektrum služeb tak, aby byly v Jeseníkách dostupné napříč všemi třemi kraji – Pardubickým, Olomouckým i Moravskoslezským. Zanalyzujeme stávající stav a následně před sezonami – letní a zimní – budeme školit pracovníky turistických informačních center. Kromě rozšiřování dovedností v oblasti komunikace jim poskytneme pestrou škálu informací o nových produktech, turistických atraktivitách a cílech nastávající letní nebo zimní sezony. Další fáze se bude věnovat analýze návštěvnosti, která bude vycházet zbytkových dat mobilních operátorů. Statistiky tak budou naprosto přesné a poskytnou nám reálný obraz o návštěvnících, jejich sociodemografické struktuře a chování. Díky těmto údajům získáme ucelenější přehled o tom, jací turisté Jeseníky navštěvují, odkud přijíždějí a jak dlouho se v nich zdržují, ve kterých místech se kumulují apod. Tyto informace pak využijeme v dalších fázích kampaně.
Zároveň nás česká rebranding loga Jeseníků a upgrade portálu Jeseniky.cz. Necháme doplnit mediabanku Jeseníků o nové fotografie a videospoty, které pak budeme šířit distribučními kanály. Lidé mohou Jeseníky vidět třeba v Toulavé kameře České televize nebo časopise Českých drah – ČD pro vás. Vše bude podpořeno PPC kampaněmi a také spoty v rádiích, ve vysílání Českého rozhlasu. Budeme realizovat aktivity, které budou Jeseníky propagovat napříč kraji jako ucelenou turistickou destinaci, kam lidé mohou přijet za zážitky a trávit tu – ať aktivně, či pasivně – zajímavým způsobem svůj čas.

Olomoucký kraj má obě své destinační agentury certifikované Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a jeho agenturou CzechTourism. Obě rovněž úspěšně prošly certifikací Českého systému kvality služeb.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new