Menu

Vypařují se vám peníze?

15. 09. 2020

Voda k tomu, aby se mohla odpařit, spotřebuje obrovské množství energie. Tuto energii získává z tepla, které je v ní nashromážděné, a která se do ní u řady domácích bazénů a v aquacentrech dodává ohřevem. Pokud se z bazénu odpaří 1 litr vody, sníží se teplota 540 litrů vody o 1 °C. Z bazénu o velikosti 8 x 4 m se tak za den odpaří zhruba 150 – 180 litrů vody. Tím se (pouhým odpařováním) sníží teplota vody o 2 – 3 °C. Čím vyšší je teplota vody a nižší teplota a vlhkost vzduchu v okolí, tím je ochlazení větší.
Jak je možné tyto tepelné a s tím spojené finanční ztráty eliminovat, tak o tom jsem hovořil s jednatelem společnosti CORNIS, s. r. o., Ing. Jaroslavem Málkem.

Pane Málku, proč jste se vy, letecký inženýr, začal zabývat výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem bazénových solárních plachet?
Protože jsem si před lety pořídil vyhřívaný bazén 6 × 3 metry. Každý den jej dohřívat (byť tak malý) znamenalo velké výdaje. Přes noc vždy zchladl o 3°C. Poté, co jsem začal používat plachtu, už jen o 0,5°C. Největším viníkem tepelných ztrát je totiž odpařování vody. Pokud by se neodpařovala, v oceánech na rovníku by vařila. Plachta plovoucí na hladině z 99 % zamezuje odpařování. V době nepoužívání bazénu tak výrazně zpomaluje chladnutí vody a o 50 až 60 % snižuje náklady na jeho provoz. Víte, že se z bazénu o velikosti 8 × 4 metry denně odpaří 100 litrů vody? Použitím plachty se také významně snižují náklady na odvětrávání prostor okolo bazénu.

Co mýtus, že slunce ohřívá vodu venkovního bazénu intenzivněji, pokud je na ní černá plachta?
To je nesmysl! K tomu, aby sluneční paprsky prohřívaly vodu, je nejlepší čirá plachta – skleníkový efekt. Pokud je ve skleníku třeba snížit teplotu, zakrývá se rohoží. Ten samý efekt má černá plachta. Proto se na bazény a vodní nádrže používá například v Saudské Arábii, aby v nich udržela vodu chladnou. Další nesmysl je, že bublinky plachty mají efekt lupy, díky němuž se prý voda rovněž lépe ohřívá. Jsou tam pouze proto, aby plavala.

Solární plachtu CorniSun máte patentovánu. Je slabší, lehčí a ohebnější než ty v běžném prodeji.
To díky vyztužení nylonovou vrstvou, která ji činí i o hodně odolnější a trvanlivější.

Řada klientů požaduje – na základě dalšího z mýtů – plachtu jednodílnou. Sám jsem si tím prošel. Po měsíci jsem ji kvůli obtížné manipulaci vyhodil a nechal si vyrobit dvě, metr a půl široké. Dodáváme plachty šíře 2 metry a 1,5 metru. Chlapské síly netřeba. I u padesátime­trových bazénů v hotelech a aquacentrech, kde používají naše plachty dvoumetrové šíře, je jeden člověk snadno natáhne i sroluje na námi vyvinutý naviják a uloží. Jejich role se pak vejdou do malé místnosti a nepřekážejí v okolí bazénu, stejně jako přenosný naviják.

Když jsem studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, míval náš studijní kruh soustředění v karlovarském hotelu Thermal. Rád vzpomínám na zimní konzultace v jednom z nejkrásnějších československých bazénů pod širým nebem, který jeho majitel, údajně kvůli jeho vysoké ztrátovosti, nechal vypustit a zpustnout.
V tomto proslulém venkovním bazénu je totiž odpařování vody ještě intenzivnější než v krytém. Ochlazuje vodu o víc než 10 °C za den. Neustále se proto musí dohřívat. A i když je bazén mimo provoz, musí se temperovat a voda chemicky upravovat. Náklady na ohřev a chemii jsou obrovské. Naše plachta umí takovéto „vypařování peněz“ zredukovat na polovinu (pokud by byla na bazénu pouze přes noc). Uspoří se nejen za energie, šetří i výdaje za chemii, která se z bazénu odpařuje spolu s vodou. Aplikace plachty CorniSun by pro Thermal znamenala milionové úspory ročně. Návratnost investice? Maximálně jeden až tři měsíce. To pokud byste měl v tom bazénu opět nějaké zimní soustředění. Pokud se totiž v bazénu nikdo nekoupe a jeho hladina není zakryta proti odpařování, je to jako vytápět hotel, který má trvale všechna okna dokořán.
S Jaroslavem Málkem hovořil Jaromír Kainc.

www.SolarniPlachtaCornisun.czArchiv