Menu

V Botanické zahradě Praha vrcholí Jedovatá sezóna

14. 07. 2021

V Botanické zahradě hl. m. Prahy je i v parném létě co objevovat. Atmosféru letní dovolené si můžete užít v expozici Středozemí, kde najdete rozkvetlé levandulové pole. Kvetoucí středozemní byliny lákají i do Ornamentální zahrady, kam je také situována další část tematického projektu Jedovatá sezóna – Ďáblova zahrádka. Součástí Jedovaté sezóny jsou i dvě výstavy, které startují v těchto dnech – výstava Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy, která navazuje na prodejní výstavu sukulentů, ke kterým se nyní přidají právě cykasy a také další jedovaté exotické rostliny. Ve skleníku Fata Morgana bude možné tento víkend naposledy navštívit výstavu tropické motýlí krásy. V příštích dnech na ni naváže výstava jedovatých pokojových rostlin, které běžně pěstujeme v našich bytech. Ve venkovním areálu můžete obdivovat pestrobarevné denivky, letničky nebo něžné
                                                                                                         hortenzie.


„Léto je v plném proudu a naše zahrada má stále co nabídnout. Velkým lákadlem je levandulové pole v expozici Středozemí, které evokuje atmosféru Provence. Tento víkend je také poslední možnost navštívit výstavu exotických motýlů, která se i letos setkala s velkým zájmem návštěvníků. Rád bych je ale pozval i na další výstavy, které připravujeme v rámci Jedovaté sezóny, a sice výstavu jedovatých sukulentů a cykasů a také výstavu jedovatých pokojových rostlin, která v příštím týdnu vystřídá již zmiňované motýly ve skleníku Fata Morgana. Pokud se nechystáte na dovolenou do zahraničí, můžete u nás v zahradě objevit prostřednictvím typické flóry celý svět,“ láká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Letní zahrada
V botanické zahradě najdete rozkvetlé záhony letniček, které Vám připomenou léto u babičky. Všemi barvami hýří záhony v Ornamentální zahradě, kde kvetou velmi oblíbené denivky a další letničky, ale i záhon s bylinkami a sousední jedovatý záhon. Zavítat ale můžete i do exotičtějších oblastí. Milovníci levandule by neměli minout expozici Středozemí. V Horní zahradě pak můžete „navštívit“ Ameriku. V plné kráse se představuje expozice užitkových rostlin Nového světa, kde právě kvetou aksamitníky a rozkvétají slunečnice. Najdete zde tradiční léčivky, zelené koření, ale i rituální a jedovaté rostliny, využívané indiánskými šamany. V těsné blízkosti této expozice pak kvete americká prérie a rozkvetlé jsou i suchomilné juky v expozici Severoamerické polopouště. Na Pivoňkovou louku návštěvníky přilákají něžné květy hortenzií, které už i u nás zdomácněly, ale jejich původ je v daleké východní Asii.

Jedy v zahradě i v obýváku
Letošní sezóna trojské botanické zahrady je zaměřená na jedovaté rostliny, které známe z našich zahrad, přírody i z našich domovů. V rámci areálu botanické zahrady najdou návštěvníci v průběhu sezóny různá tematická zastavení. U konkrétní expozice jsou vždy umístěny informační panely. Expozicemi s jedovatými rostlinami návštěvníky provede brožura s mapou. Aktuálně se mohou seznámit s Ďáblovou zahrádkou v expozici Ornamentální zahrady, kde najdou řadu rostlin, které jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem. Na rostlinné jedy jsou zaměřené i aktuální výstavy a akce. Od 16. července se veřejnost může těšit na jedovaté cykasy a další jedovaté exotické rostliny, které ve výstavním fóliovníku v sousedství expozice Svět sukulentů vystřídají výstavu jedovatých sukulentů nazvanou Co Maryša ještě neznala. V tropickém skleníku Fata Morgana zase jedovaté exotické motýly nahradí jedovaté pokojovky, tedy sukulenty, byliny i dřeviny tropických oblastí, o kterých možná ani netušíme, jak zrádné mohou být. Výstava s názvem Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě začne 23. července.

Poslední víkend s jedovatými motýly
O víkendu 17. a 18. července bude také zakončena výstava Motýli – jedovatá krása ve skleníku Fata Morgana. Tato výstava se koná tradičně na jaře, letos musela být kvůli protiepidemickým opatřením přesunuta na letní termín. I tak se ale setkala s velkým zájmem. Během uplynulých pěti týdnů tu návštěvníci mohli vidět několik desítek druhů tropických motýlů, mezi kterými byli nejvíce zastoupeni drobní, ale jedovatí krasavci rodu Heliconius. Ve Fata Morganě nechyběli ani krásní modří motýli rodu Morpho nebo gigantičtí soví motýli Caligo.

Procházka s odborníky
Návštěvníci, kteří si chtějí procházku botanickou zahradu skutečně užít a chtějí se dozvědět tajemství ze světa rostlin, by si neměli nechat ujít Kurátorská provázení. Procházky s kurátory botanické zahrady se konají ve vybrané soboty. Pokud vás zajímají jedovaté rostliny, přijďte na provázení v sobotu 17. července, kdy se dozvíte od kurátorky Aleny Novákové zajímavosti o jedovatých letničkách, které možná i Vy pěstujete na Vaší zahradě. Rozkvetlou severoamerickou prérií Vás v sobotu 24. července provede kurátor Petr Hanzelka. Termíny jednotlivých provázení a detailní informace najdete na webových stránkách botanické zahrady nebo na sociálních sítích. Prohlídka je v ceně standardní vstupenky do botanické zahrady a za provázení se nic navíc neplatí. Provázení začíná vždy ve 14 a v 16 hodin. Místo setkání a začátek prohlídky je u pokladny, která je nejblíže dané expozici. Na prohlídky není nutná registrace.
Připravila Darina Miklovičová.

www.botanicka.cz
www.facebook.com/BotanickaZahradaPraha/
www.instagram.com/botanicka_zahrada_praha/

  Archiv