Menu

Výstava Reklamní plakáty

31. 01. 2019

Kinosál Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje od února do konce března zaplní pozoruhodná výstava Reklamní plakáty a další tvorba Bohumila Konečného. Výjimečný, znovuobjevovaný malíř a ilustrátor 2. pol. 20. století byl mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Ilustroval knihy Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, proslavil se také jako autor řady reklamních plakátů a propagačních materiálů pro nejznámější československé značky: Tesla, Baťa, Barum, Jablonex, Sigma anebo legendární Plzeňský Prazdroj.  Svými pin-up girls – vnadnými kráskami, které pomáhaly propagovat exportní výrobky – proslul po celém světě. Expozice je přístupná zdarma, denně od 8 do 17 hodin.

Bohumil Konečný (1918–1990), díky svému vzhledu od dětství přezdívaný Bimba, se narodil v Plzni a až do absolvování reálky zde žil a později se sem rád vracel. Kája Saudek o něm před lety napsal: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“ Zájem o pozapomenutou tvorbu Bohumila Konečného znovu probudila dvojice velkých výstav v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008. 
V loňském roce, při příležitosti 100. výročí Konečného narození, byl realizován projekt BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA,  1918–2018, jehož součástí je také série doprovodných výstav s názvem Reklamní plakáty a další tvorba Bohumila Konečného pro společnosti Sigma pumpy, Plzeňský Prazdroj a Barum. Pro ně a další firmy v rámci Podniků zahraničního obchodu Bohumil Konečný v 50. letech vytvářel reklamní plakáty pro export. V době, kdy pro domácí trh maloval budovatelské plakáty s Dědou Mrázem, pro kapitalistickou cizinu vytvořil přes 200 plakátů ve stylu tzv. „americké reklamy”.  Spolu s nimi bude na výstavě v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje k vidění průřez celou tvorbou Bohumila Konečného.
Připravila Iveta Brixí.

www.prazdrojvisit.cz
www.visitplzen.eu
 

 Archiv