Související články
Tipy na výlety bez bariér po celém Česku
01. 06. 2020
Agentura CzechTourism dnes zveřejnila čtyřicet dva tipů na bezbariérové výlety po celém Česku. Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty doporučily krajské destinační společnosti. Patří mezi ně zámky, muzea, zahrady, ale i stezky v korunách stromů. Všechna místa jsou uvedena na portálu kudyznudy.cz i v aplikaci vozejkmap.cz, která slouží vozíčkářům.
„Plníme slib, který jsme dali na konci loňského roku. Kromě tipů na neobjevené skvosty Česka jsme ve spolupráci s kraji připravili také tipy na výlety pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící spoluobčany,“ říká Jan Herget ředitel agentury CzechTourism a doplňuje: „Česko může být mnohem přístupnější pro cestování, než je tomu nyní. Chystáme odborné semináře v rámci Českého systému kvality služeb (ČSKS), které se tématu budou věnovat. Je to potenciál jak pro domácí, tak pro příjezdový cestovní ruch.“
„Největší radost mám z nově postavených rozhleden a stezek korunami stromů. Nejen pro jedinečný kontakt s přírodou, ale i proto, že jsou od začátku projektované jako bezbariérové. Můžu tam vyrazit kdykoliv bez plánování a nemusím řešit, zda se tam s vozíkem dostanu. Prostě vím, že to bude super," uvádí Jiří Čeloud, instruktor nácviku soběstačnosti Centra Paraple. „Vozíčkáři potřebují nejen bezbariérové přístupy, ale především bezbariérové toalety o správných parametrech, bez nich se při výletu neobejdou,“ doplňuje Alena Jančíková, ředitelka Česká asociace paraplegiků (CZEPA) a pokračuje: „Další výhodou je možnost využití veřejné dopravy a existence dalších navazujících služeb, které budou pro vozíčkáře přístupné.“
Jiný druh přístupnosti, potřebují neslyšící či nevidomí. Spektrum sluchového postižení je velmi široké. Jsou lidé se zbytkem sluchu, kteří jsou schopni odposlechnout mluvené slovo, jsou neslyšící osoby, které nic neslyší, ale jsou zdatní v porozumění textu anebo naopak, s porozuměním textu mohou mít problém. „Pro plnohodnotné zpřístupnění je pro osoby se sluchovým postižením důležité zajistit minimálně textový zdroj a překlad do znakového jazyka.“ říká Jan Wirth, zakladatel startupu DeafTravel, který zpřístupňuje památky neslyšícím.
Cestování a turistiku zrakově postižených podporuje například nadační fond Světluška. „Cestování je prožívání nové atmosféry, poznávání nových vůní, míst a lidí. Posiluje soběstačnost i samostatnost a dodává pocit svobody a vlastní volby,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka nadačního fondu Světluška a doplňuje: „Mezi příklady dobré praxe ráda vidím Stezku korunami stromů Lipno, která velice chytrým a bezpečným způsobem kombinuje zážitky všemi smysly.“
Cestování bez bariér – tipy z regionů zde.
Připravila Ivana Vejvodová.
www.czechtourism.cz
Nepřehlédněte