Menu

Orchideje zaplaví skleník Fata Morgana

10. 02. 2019

V pořadí už potřinácté se do skleníku Fata Morgana vrátí exotické orchideje. V letošním roce bude oblíbená výstava výjimečná svým kreativním ztvárněním, které vznikne pod vedením přední české floristiky Kláry Franc Vavříkové. Tématem expozice je tentokrát krása rostlinného těla. Návštěvníci se seznámí s mnohými překvapivými tvarovými výstřelky i orchideovými rekordmany. Během víkendu se zájemci mohou těšit na ukázky aranžování orchidejí v podání floristy Zdeňka Kupilíka a chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. S výběrem i způsobem pěstování prodejci rádi poradí i začínajícím pěstitelům. Výstava probíhá ve skleníku Fata Morgana od 8. do 31. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Od 4. do 7. března bude skleník Fata Morgana z důvodu přípravy výstavy pro veřejnost uzavřen. Partnerem akce je společnost Forestina.
Skleník Fata Morgana slaví 15 let od svého otevření pro veřejnost. Historicky první výstava orchidejí se tu konala v roce 2006. „Orchideje patří bezesporu k největším lákadlům trojské botanické zahrady. V loňském roce si jejich expozici prohlédlo více než 23 tisíc návštěvníků. Věřím, že i letos má tato akce opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí. Zároveň se návštěvníci poprvé podívají do chlazené části, která v tomto roce prochází proměnou,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Orchideje v trojské botanické zahradě
Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují okolo 27 tisíc v necelých 9 stech rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.    

Krása rostlinného těla orchidejí
Orchideje jsou nesmírně rozmanité a některé z neobvyklých druhů zmýlí na první pohled i odborníka. Návštěvníci spatří pralesní miniatury i orchideje polopouště s listy tvrdými jako plech. Zjistí, že chlupaté tělo je krásné a listy mohou být barevnější než květy, objeví kořeny, které rostou vzhůru či tvary inspirující umělce. Na doprovodných panelech se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavých informací například, která orchidej má největší květ, jaká k životu nepotřebuje listy, a které druhy patří k těm nejmenším.K největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Roste přichycená na silných větvích obzvlášť statných stromů. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky tři metry, celý trs může vážit více než tunu. Na třímetrových květních stvolech rozkvétá 30 až 50 květů širokých asi 15 centimetrů,“ dodává Romana Rybková. I tuto orchidej návštěvníci na letošní výstavě uvidí, třebaže jí do dospělé velikosti ještě pár let chybí.
Připravila Darina Miklovičová.


www.botanicka.cz

  Archiv
Česká chuťovka