Menu

Hendikepovaný Denis chce mít kavárnu

23. 02. 2019

Dvacetiletý Denis Žíla má životní sen – chce se stát baristou a barmanem. Za běžných okolností poměrně dosažitelná meta, tento mladý muž studující speciální střední školu F. D. Roosevelta v Brně však prodělal mozkovou obrnu, a je tak ve svém snažení značně znevýhodněn. 
Přesto je však svému snu po tomto týdnu o něco blíže. Denis se totiž na popud majitelů brněnské restaurace Signature stal součástí projektu spolku POMÁHÁME, který se snaží vrátit znevýhodněné lidi do plnohodnotného a samostatného života i většinové společnosti. A právě v tomto týdnu absolvoval Denis individuální základní barmanský a baristický kurz v brněnské Bar akademii. 
Od pondělí do středy trávil dopoledne i odpoledne v tréninkové místnosti s odborným lektorem a postupně se naučil základní kapitoly barmanské teorie, koktejlové historie, definice různých druhů destilátů, popis kávového zrna i zbožíznalství. Z praktických dovedností si vyzkoušel i práci s různými pomůckami – jiggerem, barmanskou lžící, odšťavňovačem, míchací sklenicí i šejkrem. Samozřejmě nešlo vynechat i kompletní přípravu espressa, cappuccina či caffé latte. Na úplný závěr se Denis naučil pětici receptur nejznámějších klasických koktejlů, které také namíchal. 

„Byl velice šikovný, zvládal práci rukama a osvojil si i nějaké vědomosti. Po zásluze tak obdržel certifikát o absolvování základního barmanského kurzu, který je uznávaný v kavárnách a barech po celém světě,“ chválí svého žáka certifikovaný lektor České barmanské asociace David Švábenský. 
Samotný Denis si třídenní kurz dle svých slov moc užil. „Nejvíc mě bavilo samotné míchání drinků. Na druhou stranu teorii se budu muset ještě doučit, tam mám nějaké mezery. Rád bych v budoucnu pár hodin denně pracoval za barem a dostal se tak mezi lidi,“ těší se mladý muž na uplatnění nově nabytých znalostí v praxi. 
Na splnění jeho přání teď ve spolku POMÁHÁME intenzivně pracují. „Máme vizi stánku se stolkem a kávovarem, který bude Denis obsluhovat. Tato naše představa již nabývá konkrétních kontur a aktuálně děláme maximum pro to, abychom
abychom Denisovi splnili jeho sen co nejdříve,“ dodává předseda spolku Marek Chýla.
Připravil Michael Lapčík.

www.cbanet.cz
www.iba-world.com


 

 


 

 Archiv