Menu

Vodní svět ve středních Čechách ožívá

22. 03. 2019

Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na pátek 22. března, odemykají se pro vodáky řeky a také se po zimě koryta řek čistí. Středočeský kraj se k oslavám vody také připojí. Odemkne se a uklidí řeka Sázava, v rámci dne otevřených dveří lze zase navštívit jednu z vodních staveb jak na řece Labi, tak na Vltavě. Zároveň jsou ve středních Čechách muzea a parky, které mají expozice o vodě otevřené celoročně. Pobavit se u nich může celá rodina.

posazavi_161009_004-hdr

Se začátkem jara se pomalu chystají vodáci zpět na koryta řek. A vodáckou sezónu zahajují rituálem odemykání řek. Na území Středočeského kraje se po zimě odemkne řeka Sázava. A to 6. dubna se vší parádou. Splavit lze jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy z loděnice v Týnci nad Sázavou do Pikovic. Celá trasa měří 16 km a zvládne ji každý. Ceny půjčovného lodí jsou tento den za akční cenu. Večer od 19 hodin naváže na odemykání tematický vodácký ples v Hotelu Týnec v Týnci nad Sázavou. Odemykat se bude také řeka Mrlina, která se bude sjíždět z Bučického Mlýna do Nymburka, kde se uskuteční v odpoledních hodinách také odemykání Labe. Celá trasa měří 22 km a vodní stav bude vylepšen vypouštěním vody z rybníka. Pokud však neholdujete sjíždění řek, odemykání Mrliny můžete absolvovat také na kole nebo pěšky, kdy vaše trasa bude lemovat cestu vodního toku. V dalších krajích se budou odemykat řeky, které protékají i středními Čechami. A je to Vltava, Berounka nebo Doubrava.
K tradiční akci patří i společný úklid jedné z nejromantičtějších řek na území Česka, a to řeky Sázavy, který v letošním roce proběhne od 12. do 14. dubna. Uklízet se bude z lodí i břehů za každého počasí. Řeka bude opět rozdělena na pět úseků, které budou uklizeny během víkendu nebo i v jiných dnech. On-line přihlašování dobrovolníků na Čistou řeku Sázavu 2019 je spuštěno
zde. Dne 27. dubna se bude čistit také řeka Berounka. Akci pořádá Místní akční skupina Rakovnicko. Trasa, kterou se bude projíždět, bude již tradičně ze Zvíkovce u Roztok u Křivoklátu. Přihlásit se můžete zde.
Mezinárodní den vody oslaví většina vodních staveb na území celého kraje. V pátek 22. března bude jedinečná možnost navštívit útroby vodní elektrárny Orlík. Exkurze bude probíhat v odpoledních hodinách v elektrárně a hrázi. Během sobotních oslav 23. března budou dny otevřených dveří na zdymadlech v Poděbradech, Roudnici nad Labem a v Brandýse nad Labem. V Brandýse nad Labem bude také možnost projet se inspekčním plavidlem. V rámci světového dne vody se uskuteční 29. března také exkurze na úpravně vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře. Návštěvníci uvidí „výrobu“ pitné vody přímo na úpravně vody i technologický výzkum v laboratoři a jeho aplikaci v praxi.

„Řeky Berounka, Sázava nebo Vltava se tradičně zaplní se začátkem velkých prázdnin. Užít si klid a romantiku středočeských řek ale mohou návštěvníci i během jara. Vodácké akce a půjčovny lodí pomalu začínají další sezónu. Nocovat můžete ve vodáckém kempu nebo lze v romantice pokračovat například v jednom ze zámeckých hotelů. Vody si ve Středočeském kraji vážíme a jsme rádi, že tu mají tradici akce typu Čistá řeka Sázava nebo Ukliďme Česko, které pomáhají k tomu, aby zde bylo ještě krásněji,“ zve na návštěvu středních Čech Marek Černoch, zastupující ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Vodě zasvětila své expozice i další muzea ve středních Čechách. Jedním z největších je Vodní dům ve Vlašimi. Najdete v něm moderní expozici, která atraktivní formou představí vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Expozice uvnitř domu vás provede životem ve vodě, kolem řek a také historií. Venkovní expozice je plná umělých vodních toků, které můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.
Připravila Lucie Vurbsová.

www.centralbohemia.czArchiv
Česká chuťovka