Menu

Vítkovice, a. s., se dostaly do zisku 162,8 milionu Kč

18. 08. 2020

Společnost Vítkovice, a. s., po předloňské ztrátě 3,2 miliardy korun dosáhla v roce 2019 zisku před zdaněním 162,8 milionu korun. Firma, která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice (dříve Vítkovice Machinery Group) ostravského podnikatele Jan Světlíka, loni vytvořila tržby 164,7 milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Eva Kijonková. O rok dříve činily tržby firmy 336,3 milionu korun

"Ve výsledku hospodaření se promítly zejména účetní operace, kdy mohla společnost 'rozpustit' část opravných položek, které tvořila kvůli zárukám za firmy ve skupině," uvedla Kijonková.

Vítkovice mají nové vedení, Světlík osamostatňuje manažerské posty

Firma se v posledních letech potýkala s insolvencemi některých svých dceřiných společností. Dřívější strojírenský holding prodělal zásadní proměnu a ve skupině zůstalo už jen několik nevýrobních firem. Vítkovice, a. s., mají stále několik dceřiných společností, například Vítkovice IT Solutions, zabývají se hlavně developerskými projekty nebo správou nemovitostí. Spolu s dceřinými firmami mají téměř 500 zaměstnanců.

Hospodářské výsledky schválila valná hromada, která ale nerozhodla o záměru představenstva zbavit se části starých závazků z ručení za úvěry dceřiných firem formou kapitalizace. O navrhované operaci akcionáři detailně diskutovali do pondělních pozdních večerních hodin a pokládali desítky dotazů. Zástupce hlavního akcionáře se s ohledem na čas jednání, rozsáhlé dotazy a podle mluvčí i zjevné nepochopení navrhovaných kroků menšinovými akcionáři zdržel hlasování, a tak zvýšení kapitálu nakonec nebylo schváleno.

Představenstvo navrhlo, aby valná hromada souhlasila se zvýšením základního kapitálu a s upsáním nových akcií v hodnotě zhruba 241,4 milionu korun. To odpovídá pohledávce společnosti Duohamer, která by tak kapitalizací pohledávky získala akcie Vítkovic v odpovídající hodnotě. Základní kapitál firmy by se tím zvýšil ze zhruba 132,8 milionu korun na 374,2 milionu korun.

"Jde nám o to, aby naše společnost snížila zatížení z minula a stabilizovala se," uvedl předseda představenstva Vítkovic Rodan Broskevič. Na řešení pohledávky, která byla původně pohledávkou Komerční banky, bylo podle něj poměrně složité se dohodnout.

"Nervozitu akcionářů ve vztahu ke kapitalizaci přičítáme nepochopení skutečnosti, že naše společnost v současné době nedisponuje dostatečnými finančními prostředky na úhradu tohoto závazku. Kapitalizace je pro akcionáře přínosem, nikoli újmou. Toto nebylo ani po mnoha hodinách pochopeno," uvedl Broskevič.

Uvedl, že po snížení zadluženosti společnosti by vzrostla hodnota akcií a že je pro něj nadále podstatné zachování značky Vítkovice a posílení firmy pro nové projekty. Zejména jde o nové developerské využití rekultivovaných území, jako jsou Aglomerace a Halda Hrabůvka.
Zdroj: ČTK

www.vitkovice.czNepřehlédněte


Mice

Německo dobývá první příčku v průzkumu nejlepší národní značky

Německo znovu dobývá první příčku v průzkumu nejlepší národní značky, zatímco USA se propadají na šesté místo.

11. 01. 2018

číst dál


Mice

CzechTourism představí novou veletržní expozici

Přehledné a jednoduché uspořádání, velkoformátové obrazy, atypické osvětlovací prostorové bannery, výrazné označení – to jsou hlavní atributy nové...

17. 01. 2019

číst dál


Archiv