Menu

V Průhonickém parku a botanické zahradě si užijí fanoušci Japonska, divadla i venkovních her

19. 08. 2021

Botanický ústav AV ČR připravil na pozdní léto a podzim několik akcí, které návštěvníkům Průhonického parku a botanické zahrady zpříjemní jejich procházky. Na své si přijdou obdivovatelé japonské kultury, pěstitelé a milovníci starých odrůd ovoce, příznivci divadla a vážné hudby i nadšenci venkovních her. Všechny akce jsou rámovány kulisou rostlin jedinečného průhonického areálu, který se bude pomalu barvit do podzimní palety, a ještě více umocní zážitek návštěvníků.

S prázdninami v parku se budou moci návštěvníci rozloučit ve velkém stylu v japonském duchu. 28. srpna od 9 do 17 hodin proběhne v Průhonické botanické zahradě
Japonský den, který pořádá Botanický ústav AV ČR a Česko-japonská společnost, pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR a za podpory Středočeského kraje. Po celý den je připraven bohatý program jako ukázky bojových umění, lukostřelba kyudo, workshop a komentovaná ukázka juda, workshopy origami a oblékání kimona, bubenická show Wadaiko yosa, divadlo Kjógen, tušová malba na vějíře, hra na bambusovou flétnu šakuhači, čajový obřad, odborné přednášky a mnoho dalšího. To vše bude doplněno občerstvením v japonském stylu. Celý víkend bude možnost prohlédnout si v zahradě výstavu Ikebany, japonského stylu aranžování rostlin. Vstupné na akci je zahrnuto v ceně vstupenky do parku.

V Průhonické botanické zahradě proběhne také akce následující víkend 4. a 5. září od 10–17 hodin. Tentokrát si na své přijdou ti, kteří se zajímají o staré ovocné odrůdy. V rámci
Pomologických dnů – podzim v zahradě budou experti Českého svazu ochránců přírody provázet historickým pomologickým arboretem botanické zahrady. V rámci poradny ukáží, jak pečovat o ovocné stromy a odpoví na všechny pěstitelské a zpracovatelské otázky návštěvníků. V sobotu se mohou zájemci navíc seznámit s různými lišejníky, které se vyskytují na ovocných stromech.  Během Pomologických dnů proběhne i seminář s ukázkami drcení a moštování, ochutnávka odrůdových moštů, výstava ovoce jabloní a hrušní. Vstupné na akci je zahrnuto v ceně vstupenky do parku.

Během obou těchto víkendů bude v botanické zahradě probíhat prodej jejich přebytků, především denivek, pivoněk a kosatců.

dsc_0048-02

První zářijové dny se ponesou také ve znamení kultury. Divadelní společnost Indigo Company odehraje na Malém nádvoří zámku 1. září ve 20 hodin představení
Jak je důležité býti (s) Filipem a na 2. září ve 20 hodin je připravena hra Cyrano z Bergeracu. Vstupenky na vystoupení jsou k zakoupení v síti Ticketpro, GoOut nebo na pokladně Průhonického parku.

Tím ovšem kulturní akce v parku nekončí. Od října bude v průhonickém zámku probíhat koncertní
cyklus Zámecká hudební setkání, pod taktovkou Společnosti Regio Štiřín a Botanického ústavu. V Rytířském sále si obdivovatelé vážné hudby budou moci každý měsíc přijít poslechnout špičkové interprety klasické hudby. Vstupenky na koncerty budou k dispozici v síti GoOut a na pokladně Průhonického parku.

V září a říjnu si příznivci přírody a vědy nesmějí nechat ujít
výstavu v Galerii Natura na Malém nádvoří zámku, věnovanou dlouhodobému výzkumu Botanického ústavu AV ČR v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. Výstava pomocí fotografií z fotopastí návštěvníky přenese do jednoho z druhově nejbohatších míst na zemi a vysvětlí, jak se zkoumají vztahy mezi rostlinami, vybranými skupinami živočichů a faktory prostředí, které ovlivňují tamní biodiverzitu. Vstup na výstavu je zahrnut v ceně vstupenky do parku.

Pokud si návštěvníci budou chtít obohatit svůj zážitek z procházky po jedinečných scenériích parku trochou adrenalinu, mohou si zahrát novou futuristickou venkovní hru
Po stopách Veletrhu vědy, kterou připravila Akademie věd ČR. Trasa s názvem Vzkaz z budoucnosti je dlouhá 3,5 km a pomocí plnění úkolů a řešení rébusů provede jednotlivce i týmy světem vědy a výzkumu. Pro rodiny s dětmi je k dispozici také mobilní hra v aplikaci Skryté příběhy s názvem Nejkrásnější park, ve které mohou pomoci zakladateli Průhonický park budovat.

Průhonický park je návštěvníkům k dispozici denně, od 7 do 20 hodin. Botanická zahrada je otevřena v září denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00. Pro bezpečný a rychlý vstup do parku je možno využít nákupu online vstupenek.
Připravila Miroslava Dvořáková.

www.pruhonickypark.cz/cs/park/kalendar-akci/
www.ibot.cas.czArchiv