Menu

Svatováclavské slavnosti ve Svijanech

19. 09. 2018Letos to bude po třetí v řadě, kdy Zámek Svijany poctí svou návštěvou sv. Václav při příležitosti Svatováclavských slavností, které se uskuteční tradičně 28. září. Pro návštěvníky připravil zámek ve spolupráci s přilehlým pivovarem bohatý celodenní program. Na slavnostech se bude čepovat i speciální svijanské pivo, uvařené k oslavám Dnů českého piva – DUX.

serm

Program pro celou rodinu
Brány zámku se otevřou pro návštěvníky v 10 hodin a od této chvíle čeká návštěvníky nabitý program v podání středověké hudební skupiny GNOMUS, šermířských i kejklířských vystoupení, pivních soutěží a přehlídky pivních i dobových šatů. Celý den bude zakončen koncertem kapely Waldovy Matušky. „Ani na letošních Svatováclavských slavnostech nemůže chybět tolik očekávaný příjezd svatého Václava na koni, který je znám nejen jako patron českých zemí ale i patron českého piva,“ říká Libor Stejskal, manažer Zámku Svijany a dodává: „Pivovar Svijany k této příležitosti uvařil i světlé speciální pivo DUX, které bude během Dnů českého piva k ochutnání jen na několika místech po celé České republice včetně našich Svatováclavských slavností.“ Milovníci piva by si neměli nechat ujít naražení sudu speciálu DUX se svijanským sládkem Petrem Menšíkem a ředitelem pivovaru Romanem Havlíkem, které proběhne v 11 hodin. Vstupné na Svatováclavské slavnosti je 90 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti do výšky 140 cm. Vstupenka zahrnuje i vstup na zámek a všechny jeho expozice.

Speciální prohlídka pivovaru
Letošní novinkou je kapacitně omezená prohlídka pivovaru přímo se samotným sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem. V rámci exkurze se její účastnici podívají na běžně nepřístupná místa a budou se moci pobavit o pivu přímo s mistrem svého řemesla. Prohlídka mimo jiné zahrnuje i návštěvu nové stáčírny plechovek i prostory otevřených spilek, kde probíhá tradiční kvašení piva. Na konci celé prohlídky každý obdrží jako pozornost limitovanou edici 20 % piva ve speciální lahvi o objemu 0,75 l s patentním uzávěrem, uvařeného k příležitosti 20 let samostatnosti pivovaru. Cena této speciální prohlídky je 249 Kč, při zakoupení vstupenky na Svatováclavské slavnosti 199 Kč. Mimo tuto unikátní prohlídku se lze zúčastnit i běžných prohlídek pivovaru s průvodcem za zvýhodněných 50 Kč, které budou probíhat v určené časy po celý den. Zájemci by si měli exkurze pivovaru z důvodu omezené kapacity předem rezervovat přes online formulář na webu zámku.

Zámek Svijany
První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v roce 2017 v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu a restaurační zařízení.
Připravil Luboš Spálovský.

www.zameksvijany.cz/svatovaclavske-slavnosti.htm
Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba