Menu

Slavnostní křest knihy Kořeny osobností

18. 06. 2018

krst_1

Projekt Kořeny osobností se dočkal knižního vydání. Kniha, která projekt představuje a obsahuje také seznam osobností, jež se do projektu zapojily v letech 2009–2017, byla slavnostně pokřtěna 14. června. Kmotrů má hned několik. Stali se jimi prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., houslový virtuos Pavel Šporcl, pravnuk Alfonse Muchy – Marcus Mucha, kajakářka a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, herec Jan Potměšil, výtvarník Theodor Pištěk, spisovatel Ivan Klíma, prezidentka NF Kapka naděje Vendula Svobodová Pizingerová společně s herci Michalem Kláskem a Martinem Bartákem z Divadla Spejbla i Hurvínka i s legendárními loutkami.
Trojská botanická zahrada se v příštích letech promění v moderní botanickou zahradu 21. století. V druhé polovině roku 2018 se návštěvníci mohou těšit hned na několik nových expozic, například expozici Medonosných rostlin a včel, která se slavnostně otevře již 21. července. I další části zahrady projdou v blízké době dostavbou či rekonstrukcí. Novou tvář získá například Japonská zahrada či expozice mediteránních rostlin. Plánované stavby zajistí lepší komfort a zázemí, ale i nové reprezentační a expoziční prostory. Ani ve druhé polovině roku nebude chybět zajímavý program. Léto rozezní africké rytmy, zavoní africká kuchyně a zejména okouzlí umění v podobě prodejní výstavy afrických soch. Podzim bude tradičně patřit zejména vínu a dýním, které doplní výstava věnovaná jehličnanům.
V loňském roce Botanická zahrada hl. m. Prahy slavnostně otevřela Stezku osobností, která výsadbou v rámci projektu Kořeny osobností vzniká. Nedávno do ní přibylo už 85. jméno, kosmonaut Vladimír Remek. „Letos jsme se rozhodli vydat knihu přibližující jak osobnosti, jež se do projektu zapojily v letech 2009 až 2017, tak i zajímavé či vzácné rostliny a stromy, které byly v rámci tohoto projektu v botanické zahradě vysazeny. Je mi ctí, že se k nám tyto významné postavy současnosti vracejí a přijaly mé pozvání stát se kmotry této knižní novinky,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Projekt Kořeny osobností vytváří v botanické zahradě speciální Stezku osobností, která by měla ve finále čítat až 150 jmen. V uplynulých letech se do projektu zapojili například Václav Havel, Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Antonín Panenka, Věra Čáslavská, Manolo Blahník a mnozí další, kteří tak symbolicky zanechali své kořeny v botanické zahradě. Cílem tohoto vzdělávacího projektu je spojení nejvýznamnějších českých a světových osobností se vzácnými či významnými druhy rostlin ze sbírek Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Botanická zahrada představí zcela nové expozice
Už během léta se návštěvníci mohou těšit na zcela novou expozici Medonosných rostlin a včel, jež pobaví a poučí malé i velké návštěvníky. Její součástí bude ukázka historických úlů, tematické herní prvky, výsadby medonosných rostlin, ovocný sad i domek včelaře, v němž bude nově k vidění interaktivní expozice zaměřená na pyl a opylování rostlin. Nebudou chybět ani informační panely se spoustou zajímavostí ze života včel a jejich vztahu k rostlinám. Expozice bude pro veřejnost slavnostně otevřena 21. července. V tento den se návštěvníci mohou těšit na bohatý program zaměřený nejen na včely a med. V průběhu léta bude dokončena také zcela nová expozice na vinici sv. Kláry věnovaná korku. Návštěvníci se zde dozvědí zajímavé informace o historii a způsobu zpracování tohoto výjimečného materiálu, který je s vínem úzce spjatý. Ve skleníku Fata Morgana vznikne další, v pořadí už třetí umělý epifytní kmen. Umístěný bude u východu ze štoly v prostřední části tropického skleníku. Připomínat bude tzv. škrtiče (druh fíkusu), který se obepne okolo jiného stromu a postupně ho zahubí. Realizace tohoto prvku by měla probíhat v období od 6. srpna až do 15. října. V období od 6. do 17. srpna bude z důvodu probíhajících prací skleník pro veřejnost uzavřen. V severní části venkovních expozic projde nutnou proměnou také expozice popínavých rostlin.

Japonskou zahradu čeká rekonstrukce pod vedením císařského zahradníka
„V rámci partnerství měst Praha a Kjóto vznikl z pera bývalého vrchního císařského zahradníka pana Kawaseho ideový záměr na rekonstrukci stávající Japonské zahrady. Nyní se pracuje na rozpracování tohoto návrhu. Zahájení prací je předpokládáno na rok 2019 a dokončená zahrada by mohla být veřejnosti představena, díky své složitosti, až v roce 2023,“ říká Bohumil Černý. Cílem projektu je autentickým způsobem představit co nejpravdivěji japonské zahrady včetně architektonických prvků formátově srovnatelných s císařskými a knížecími zahradami v Kjótu. Projekt této preciznosti bude unikátní v rámci ČR i Evropy.

Botanická zahrada Praha v druhé polovině roku okouzlí všechny smysly
Trojská botanická zahrada si klade jako svůj dlouhodobý cíl přiblížit své expozice široké škále návštěvníků a umožnit vnímat jejich krásy nejen zrakem, ale doslova všemi smysly. 23. června se pro veřejnost otevře v pořadí druhé vonné zastavení, které je tentokrát věnované královnám květin – růžím. Jeho součástí se stane speciální vonná skulptura, kterou návštěvníci najdou poblíž rozária v severní části venkovních expozic.
Letní program bude lahodit zejména chuťovým pohárkům. O víkendu 14. – 15. července by si milovníci dobrého jídla rozhodně neměli nechat ujít African food festival. Chybět nebude například show věnovaná hmyzí kuchyni. Na své si přijdou i milovníci africké hudby či tradičních pestrých látek.
Také ti, kdo holdují dobrému vínu, se mohou těšit hned na několik akcí. 28. července bude zahrada patřit Festivalu jak víno s přehlídkou nejen českých, ale i zahraničních vinařů a s bohatým doprovodným programem. 12. srpna slaví Klára svůj svátek, a jak jinak jej oslavit než přípitkem sklenkou stejnojmenného vína a piknikem v prosluněné zahradě s výhledem na českou metropoli. „V září nesmí chybět oblíbené Vinobraní svaté Kláry s jedinečným burčákem z místních hroznů a hudebním programem. Milovníci tradic si na své přijdou 11. listopadu při slavnostním přípitku mladými víny od předních českých i moravských vinařů,“ uvádí Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Od 22. září rozzáří trojskou botanickou zahradu oblíbená výstava dýní, která 20. a 21. října vyvrcholí víkendovými Dýňovými hrátkami, kdy si na své přijdou zejména děti. Poslední říjnový den ovládne magický Halloween a desítky rozsvícených dýňových lampiček.
Konec podzimu je pro listnaté stromy obdobím, kde postupně ztrácejí své listy, jehličnany ale naproti tomu zdobí zahradu po celý rok. A právě jim patří i letošní podzimní výstava, která v období od 5. října až do 2. prosince představí tyto stromy od tropů až po tundru. „Jehličnaté dřeviny jsou vývojově velice staré rostliny, které mají určité zvláštnosti. Například listy jsou obvykle jehlicovitého nebo šupinovitého tvaru. Průduchy v listech jehličnanů nefungují tak dokonale jako u listnáčů a neumějí příliš dobře hospodařit s vodou," vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin. Výstava přiblíží i mnohé další zvláštnosti a tajemství těchto stromů.
V druhé polovině měsíce října bude ve výstavním sále k vidění speciální expozice určená jak pro vidoucí, tak i nevidomé návštěvníky. Tématem letošního v pořadí už dvacátého druhého ročníku výstavy pro všechny smysly je symbióza a vztahy v přírodě. Letošní akce je výjimečná tím, že v rámci projektu Erasmus+ vzniká za spolupráce týmů ze čtyř zemí, z Polska, Maďarska, Švédska a České republiky,“ říká Jarmila Skružná, jedna z autorek výstavy.
Připravily Klára Hrdá a Darina Miklovičová.


www.botanicka.cz.

 Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba