Menu

S výzvou Pěšky do školy letos půjde každý desátý školák základní školy

16. 09. 2023

Do sedmého ročníku akce se zapojí dohromady přes 430 škol
a sto tisíc dětí


439 škol (z toho 52 mateřských škol, 9 středních škol a 378 základních škol) se letos zapojí do výzvy Pěšky do školy. Už příští týden se vydá do školy po svých dohromady přes sto tisíc žáků z celého Česka. Projekt pořádá organizace Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility.

Výzva má za cíl zaktivizovat české školáky k pravidelnému přirozenému pohybu, kterého mají málo. Podle doporučení World Health Organization potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich. Pěšky do školy spolupracuje s odbornými ambasadory projektu, mezi které patří dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov nebo doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy. Druhý jmenovaný k potřebě přirozeného pohybu dodává: „Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.“  Výzvu letos podpořili také další ambasadoři herečka Lenka Krobotová, herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, tradiční partnerem je i youtuber Kovy.

Projekt kromě fyzické, psychické i sociální výhody přirozeného pohybu při cestě do a ze škol upozorňuje i na nutnost řešení dopravních situací v okolí škol. Díky projektu si zřizovatelé škol mohou vyzkoušet dočasná dopravní řešení v podobě uzavírek ulic před školním vyučováním neboli tzv.
školní ulice, které následně mohou implementovat jako žádoucí trvalá řešení. Organizace Pěšky městem poté každý rok pomáhá dopravní situaci v okolí škol vybraným pražským školám řešit, a to v rámci kontinuálního programu nazvaného Bezpečné cesty do školy. Projekt navíc pro učitele připraví i speciální edukační materiály o bezpečnosti, životním prostředí nebo dopravě ve veřejném prostoru.

„Pěší doprava je nejen nejekologičtějším, ale i pro tělo nejpřirozenějším pohybem. Jednotlivé projekty organizace Pěšky městem jsou propojené tak, aby dnešní školáci mohli ve své dospělosti žít ve městech, kde mohou bez bariér a nekvalitního ovzduší chodit pěšky – ideálně aby vše důležité bylo v dosahu patnáctiminutové procházky. A aby na tento pohyb byly zvyklí už ze školních lavic. Přestože je pro nás pěší doprava stěžejní, podporujeme i jiné formy udržitelné mobility, proto děti mohou v týdnu od 18. září vyrazit do školy i na kole, na koloběžce, skateboardu nebo s využitím hromadné dopravy,“ dodává k projektu jeho hlavní koordinátorka Marie Čiverná.

Pěšky do školy 2023:
Nejvíce škol se letos zapojí ze Středočeského (50 škol) a Moravskoslezského (50 škol) kraje. O druhé místo se také se stejným počtem zapojených škol dělí Praha (45 škol) a Jihomoravský kraj (45 škol). V hlavním městě se letos podařilo zapojit o 12 škol více než vloni.  Nejvíce budou chodit školáci z prvního stupně základních škol.

Pěšky do školy 2022:
V loňském roce se do projektu zapojilo přes stři sta škol a 70 tisíc dětí.
V počtu zapojených škol vloni dominoval Moravskoslezský kraj (55 zapojených škol). Až za ním se umístila Praha (39 zapojených škol) a Jihomoravský kraj (39 zapojených škol).

Co dostanou děti s nejpravidelnější pěší docházkou do školy
Pro děti, které z celé republiky budou nejpravidelněji chodit, jsou i letos připraveny ceny od partnerů soutěže. Hlavními partnery výzvy jsou Lidl Česká republika (do soutěže věnuje sportovní vybavení pro školáky) a Dm drogerie
(věnuje balíček se zdravými svačinkami vždy třem nejlepším třídám ve všech zapojených krajích Česka). Děti dostanou i knížky od nakladatelství Argo a cyklistické lahve od Yedoo. Organizace letos oslovila i partnery v krajích Česka, kteří nejpoctivějším školákům z daného kraje – chodcům věnují vždy speciální zážitek. Do letošního Pěšky do školy přispěly dětem tyto společnosti:
► Praha  dvouhodinové lezení v lanovém centru Proud Praha;
► Karlovarský kraj - celá třída se vydá do tamního
motýlího domu Papilonia;
► Liberecký kraj – pro celou třídu je připraven zážitkový den v
EKOparku Liberec;
► Pardubický kraj -
horský resort Dolní Morava si pro děti připravil celodenní zážitkový program Mamutíkovy zážitky
     s adrenalinem;
► Středočeský kraj – chodecky nejpoctivější třída se vydá do areálu
HistoryParku v Ledčici a zároveň do zámeckého
     parku Loučeň;
► Jihomoravský kraj - celá třída se vyblbne ve Vranově nad Dyjí v tamním
V´Run Off´Parku;
► Královehradecký kraj – celá třída se vydá na
Stezku korunami stromů.

Akce Pěšky do školy proběhne pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Magistrátu hl. města Prahy a všech krajských měst v Česku. 
Připravila Michaela Klofcová.

https://aplikace.peskydoskoly.cz/
www.peskymestem.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba