Menu

Ryby pro zdraví Jihočeské univerzity

30. 07. 2017

 IMG_5681S Ing. Eduardem Levým z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se potkáváme na českobudějovickém GastroFestu.
Edo, zastihl jsem tě na soutěži kuchařů „Český kapr“.

To proto, že jsem členem pořádající pobočky Asociace kuchařů a cukrářů České republiky – Šumava, která tuto soutěž pořádá. A již poosmé. Naše fakulta, konkrétně její prodejna „Ryby pro zdraví“, dodala do soutěže kapří filety, ze kterých soutěžící připravili nápaditá a chutná soutěžní jídla.

Jak jde dohromady Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Sturgeon Friendly Caviar? Proč Sturgeon Friendly Caviar, kaviár přátelský k jeseterům?

Záměr vyvinout šetrnou technologii výroby kaviáru z jeseterů bez jejich zabití, a tím přispět k ochraně těchto krásných a ohrožených ryb, vzešel z podnětu děkana fakulty prof. Ing. Otomara Linharta, DrSc. Na fakultě tedy vznikla skupina odborníků, kteří začali vyvíjet šetrnou technologii výroby kaviáru zachovávající život ryb. Proto bylo zvoleno označení „přátelský k jeseterům“ – Sturgeon Friendly Caviar. Vývoj a příprava technologie včetně ověřování probíhaly po celý rok na Fakultě rybářství a ochrany vod v Genetickém centru ve Vodňanech a také u chovatelů jeseterů v Německu. Dnes má Fakulta rybářství a ochrany vod, jako jediná v Česku, schválenou a povolenou výrobu kaviáru z jeseterů (CITES, CZ) v Genetickém centru ve Vodňanech. Název Sturgeon Friendly Caviar je chráněn ochrannou známkou v České republice i v Evropské unii.

DSC_0862Při své cestě na výstavu Země živitelka jsem tě navštívil v prodejně „Ryby pro zdraví“. Kromě toho, že učíš na Fakultě rybářství a ochrany vod Gastronomii produktů akvakultury, vedeš tuto prodejnu. Jak to souvisí?

Výuka gastronomie má seznámit budoucí rybářské odborníky s problematikou a potřebami gastronomie, aby gastronomie dostávala ryby z naší české produkce v potřebné kvalitě opracování. Prodejna „Ryby pro zdraví“ je koncipována částečně jako výuková. Připravujeme nové výrobky ze sladkovodních ryb a ověřujeme ohlas na ně u zákazníků. Spolupracujeme s Laboratoří výživy a kvality masa ryb naší fakulty. Prodejna si rychle získala své zákazníky a jejich okruh se stále rozrůstá. Při čtvrtečním prodeji přijde nakoupit na sedmdesát lidí. Prodáme na 50 litrů polévek, tři druhy salátů, kapří paštiky, rosolky, marinované ryby, kapří tatar a další speciality. V sortimentu prodejny jsou zpracované čerstvé sladkovodní ryby – kapr, pstruh, siven a jiné.

DSC_0855

Slyšel jsem, že máte nějakého superzdravého kapra?

Jedná se o omega-3 kapra. Technologie odchovu je patentována Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým ve Vodňanech. Je to kapr přikrmovaný speciálním krmivem, kdy přirozená složka potravy dosahuje minimálně 55 %. Omega-3 kapr se vyznačuje vyváženým poměrem nenasycených mastných kyselin s vysokým obsahem omega-3 kyselin. Kapr přitom není tučnější než běžně prodávání kapři. Pozitivní zdravotní účinek byl prokázán ve spolupráci s odborníky v IKEM Praha a Lázních Poděbrady. Při konzumaci 200 gramů omega-3 kapra týdně po dobu jednoho měsíce se u pacientů s cévními potížemi zlepšily sledované parametry. Odborníci po vyhodnocení testů spočítali, že za pět týdnů podávání této ryby se zkrátí doba léčení o jeden den.Související články


Gastro Z domova

Umožnit valorizaci schopností českého národa

Ještě před privatizací mi bylo nabídnuto udělat joint venture s národním podnikem Mattoni. Pak přišla privatizace, a z privatizačního...

24. 10. 2018

číst dál


Gastro Z domova

Sladkovodní ryby, snadno a rychle – zpracování a příprava, recepty

Začátkem listopadu 2017 jde do distribuce kuchařka držitele nejvyššího vyznamenání Asociace kuchařů a cukrářů České republiky,...

25. 09. 2017

číst dál


Archiv