Menu

Slavnosti pětilisté růže

30. 05. 2022


Český Krumlov vyhlíží rušnou letní sezónu s bohatým programem. Po dvouletém intermezzu se své oblíbené akce dočkají fanoušci historických Slavností pětilisté růže, do svého původního letního termínu se vrací Mezinárodní hudební festival, v obvyklém rozsahu se v Českém Krumlově uskuteční také další tradiční akce. A chystají se i novinky.

Jednou z nich je zpřístupnění části největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě čítající přes 600 ilustrací od 30 autorů, kterou v loňském roce město Český Krumlov zakoupilo od nakladatele a sběratele Otakara Božejovského von Rawennoff. Průřezová výstava představí od 1. června do 30. října 2022 necelou čtvrtinu této sbírky a bude prvním počinem nového labelu českokrumlovských klášterů, 3+ galerie. „3+ galerii chceme etablovat jako interaktivní kreativní prostor, ve kterém můžete snít s otevřenýma očima, poznávat, hrát si i tvořit. Vedle výstav bude i nadále její součástí oblíbená interaktivní expozice s historickou hernou a také řemeslné dílny. Přestože jádrem 3+ galerie bude umění věnované dětem, naplníme ji obsahem, který nadchne a zabaví i dospělé,“ představuje nový projekt Ivo Janoušek, místostarosta pro kulturu a programový kurátor Klášterů Český Krumlov.

Další novinkou je první ročník Highline Festivalu Český Krumlov konaný od 23. do 26. června 2022. Už v loňském roce se nad historickým centrem Krumlova poprvé představili a obdiv návštěvníků i místních sklidili novodobí provazochodci přecházející high-a slack „lajny“. O co se jedná? Oproti klasickému provazochodectví po pevně ukotvených lanech jde v tomto případě o sportovní odvětví (či atrakci), při kterém se přecházejí pružné popruhy. „Po úžasné loňské zkušenosti jsme se rozhodli začít ve spolupráci s městem novou tradici ve formě mezinárodního highline festivalu. Český Krumlov má pro náš sport a umění nesmírný potenciál a věříme, že sem za námi dorazí lezci z celé Evropy,“

říká Michal Pírek ze skupiny Slack Show, která festival organizuje. Historické centrum města bude během festivalu propleteno deseti výškovými lajnami (highline) o délce až 270 metrů, na programu jsou závody i exhibiční přechody nad městem, v Městském parku bude několik tzv. trickline s ukázkami akrobatických kousků, uskuteční se workshopy pro veřejnost a další doprovodný program.

Na své si začátkem července přijdou i milovníci trhů s autorskou módou, designem a lokálními produkty. Do Českého Krumlova si našel cestu oblíbený MINT Market, který 9. a 10. července přivede na náměstí Svornosti na padesát tvůrců z celé naší republiky i ze Slovenska.


Co se tradičních akcí týče, jedním z největších taháků v českokrumlovském kalendáři jsou bezpochyby Slavnosti pětilisté růže®, které letos proběhnou po dvouleté pauze od 17. do 19. června pod mottem Návrat pětilisté růže. Návštěvníci slavností se mohou těšit na historické průvody v kostýmech, rytířský turnaj inspirovaný legendou Dělení růží, exhibice a ukázky práce s koňmi, historické trhy, divadlo, taneční a šermířská představení a mnoho dalšího. Letos poprvé běží i online předprodej vstupenek v síti Go Out za zvýhodněnou cenu, a to až do 17. června.Další z lákadel krumlovské sezóny, Otáčivé hlediště, ožije v zámecké zahradě letos již 4. června a reflektory nad „otáčkem“ budou zářit až do 11. září. Jihočeské divadlo pro diváky připravilo dvě novinky: rodinné představení Úplně celá česká historie a scénické zpracování Händelova oratoria Mesiáš. Svou derniéru oproti tomu zažije představení Divotvorný hrnec. Muzikál plný nestárnoucího humoru pánů Voskovce a Wericha se hraje od 4. do 18. června a s Otáčivým hledištěm se letos rozloučí.Do doby baroka na konci června přenese Barokní noc na zámku Český Krumlov, která zprostředkuje atmosféru šlechtických slavností v 18. století. Tato jedinečná příležitost se naskytne 24. a 25. června a zároveň tak zahájí 36. ročník Festivalu komorní hudby. Dalším kulturním vrcholem léta bude Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který se vrací do svého tradičního červencovo-srpnového termínu. Na programu 31. ročníku je 16 hudebních událostí od zahajovacího koncertu Jihočeské filharmonie na hladině jezírka v zámecké zahradě 15. července až po Operní galavečer, který festival 6. srpna uzavře.


Do letního i podzimního kulturního dění v Českém Krumlově se promítne také celoroční projekt Národního památkového ústavu pod názvem Rok šlechtických slavností. Zaměřený je na fenomén slavnostních okamžiků, které byly nedílnou součástí života na hradech a zámcích. „Zapojeno do projektu je 32 památek, přičemž celé téma shrne výstava Šlechtické slavnosti a zábavy, která bude otevřena v nové Zámecké galerii v Českém Krumlově od července do listopadu 2022. Zážitek z výstavy umocní doprovodný program pro děti nebo dobové hřiště na II. zámeckém nádvoří. Dalšími akcemi budou vedle výstavy tematické kurátorské prohlídky, přednášky nebo kurzy dobových tanců pro veřejnost. Zámek Český Krumlov bude zároveň hlavním centrem tradiční Hradozámecké noci, která se uskuteční 27. srpna napříč republikou,“ uvádí Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Připravila Jana Píchová, foto Libor Svášek, DMO Český Krumlov Region, Jihočeské divadlo a Lubor Mrázek. 

www.slavnostipetilisteruze.cz
www.ckrumlov.info
www.facebook.com/ceskykrumlovofficial
www.instagram.com/ceskykrumlovofficial
www.jiznicechy.cz
www.jccr.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba