Menu

Projekt Čistá řeka Sázava už je plnoletý!

30. 01. 2023


Velký úklid 80kilometrového úseku řeky Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi se letos uskuteční od 14. do 16. dubna. Projekt známý jako Čistá řeka Sázava letos dosáhne plnoletosti! Stejně jako v předchozích 17 letech budou dobrovolníci z hladiny i břehů sbírat vše, co tam nepatří. K účasti je třeba se přihlásit předem na www.cistarekasazava.cz. Registrace bude spuštěna v polovině února 2023. Loni se do akce zapojilo celkem 761 lidí, kteří sesbírali 16,284 tuny odpadků.„Při online registraci musí účastník vyplnit všechny informace, které by měl organizátor podobné akce vědět, například o zdravotní způsobilosti dobrovolníka. Může to udělat v klidu domova a odpadne tak ‚papírování‘, které zdržovalo každý začátek úklidu,“
řekla ředitelka pořádající Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

„Za těch 18 let může být pro někoho projekt Čistá řeka Sázava už rutinou. My se ale každoročně snažíme o jeho vylepšení. Online registraci už jsme sice měli, pořád tu byl ale jeden papír – Čestné prohlášení –, který musel každý účastník při nástupu na úklid podepsat a odevzdat. V dnešní digitální době jsme se rozhodli to změnit. Každý bude mít dostatek času si přečíst, k čemu se účastí na akci zavazuje, co k ní potřebuje… Pokud vše správně vyplní, potvrzená registrace mu přijde e-mailem,“ dodala manažerka projektu Bára Melounová.

Po dvouleté přestávce způsobené koronavirem organizátoři připravují také tradiční „poúklidové“ setkání dobrovolníků. Uskuteční se jako Karneval na řece, a to 3. června v kempu Pod Vrbou v Sázavě. „Chceme ukázat i ‚lidštější‘ podobu projektu, že to není jenom o úklidu. Chceme dobrovolníky ještě více propojit a stmelit,“ prozradila Bára Melounová. Karneval by podle ní měl mít podobu setkání recesistických plavidel, která vyrobí a předvedou skupiny dobrovolníků, kteří se letos zapojí do úklidu.

Zájemci o úklid řeky nemusí ruku k dílu přiložit jen během zmíněného prodlouženého víkendu, sbírat odpadky z břehů mohou po celý rok. V 17leté historii se do projektu Čistá řeka Sázava zapojilo přes 16 tisíc dobrovolníků, kteří sesbírali kolem 400 tun odpadků. V posledních letech je ale obecně nepořádku kolem řeky méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

letak_crs_2023

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Uklízet se bude i letos, a to v celém svém toku. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v Česku, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech.
Připravila Jaroslava Tůmová.

www.posazavi.com
www.cistarekasazava.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba