Menu

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

06. 03. 2021

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 jsou největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil. Naposledy jsme se s akcí podobného charakteru mohli v Nepomuku setkat v roce 1993, kdy probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce. Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se proto poctivě věnovali organizaci oslav již od jara 2019.

Harmonogram oslav je rozdělen do několika bloků, zahrnujících mše svaté a církevní program, koncerty, přednášky, výstavy a další doprovodné akce. Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého probíhají pod záštitou Mons. ThLic. Dominika kardinála Duky OP, arcibiskupa pražského a primase českého, Mons. ThDr. Vlastimila Kročila, PhD., biskupa českobudějovického, PhDr. Lubomíra Zaorálka, ministra kultury ČR, Ing. Lumíra Aschenbrennera, senátora Parlamentu České republiky, a doc. PaedDr. Ilony Mauritzové, Ph.D., hejtmanky Plzeňského kraje.

K oslavám blahořečení sv. Jana Nepomuckého nechalo město vytvořit unikátní logo, jehož autorem je výtvarník Jiří Světlík. Jak logo vznikalo, přiblížuje autor: „Být IN je INtegrální součástí dnešního života a povinnost, nechcete-li zůstat out. Jenže INvestice, či INovace lidské společnosti nestačí, když chybí INdividualita. Takovou INdividualitou, která nese po tři staletí prostá a čistá poselství – čest, respekt a odvahu – byl a je IOANNES NEPOMUCENUS – JAN NEPOMUCKÝ. Volil jsem záměrně iniciály našeho Jana Nepomuckého v latině. Přijde mi to patřičné. Znak samotný v sobě ukrývá několik symbolik, které pozornému diváku netřeba vysvětlovat. Písmeno „i“ je postava světce, pět hvězd a litera „n“ je jeden z mostních oblouků Karlova mostu, kde se skončila strastiplná pouť našeho svatého Jana Nepomuckého. Použijme tedy znak nejen k připomenutí tří set let od blahořečení našeho sv. Jana. Použijme znak jako stanovisko. Jako přihlášku k vlastnímu svědomí, hrdosti na vlastní historii. O nic tím nepřijdeme. Jen získáme. On totiž sv. Jan Nepomucký je světová celebrita. Je IN.“

Program oslav 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku ZDE.
Připravila Šárka Boušová.

www.svatynepomuk.cz
www.nepomuk.euSouvisející články


Mice Gastro

Prague Bar Show ve znamení aktivních teatenderů

Více než dvě stovky značek od 64 vystavovatelů, 1.612 návštěvníků, celodenní program edukativních seminářů a důstojné prostředí...

07. 10. 2019

číst dál


Mice Z domova

Travelcon úspěšně zdolal neprobádanou konferenční trasu

Dubnový čtvrtý ročník dnes už tradiční konference cestovního ruchu Travelcon 2020 si do své historie zapíše hned několik NEJ.

04. 05. 2020

číst dál


Czech Specials
Side VSH