Menu

Nová brněnská ikona a srdce Uměleckoprůmyslového muzea

19. 11. 2021

Moravská galerie otevře po téměř tříleté rekonstrukci brány Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Pro brněnský design se jedná o událost století: expozice o historii designu se zde potká s představením toho nejlepšího z designu současného. Program slavnostního openingu je naplánován na 25.–28. listopadu. Součástí otevření je také spuštění interaktivního objektu s názvem „Mrak“ na terase muzea, který navrhl architekt Marek Štěpán. 

mrak_18_11_2021_web_3

Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie získala nové přízvisko: ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se bude věnovat nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky čeká stálá expozice, výstavy i nové zázemí exkluzivně připravené pro Moravskou galerii předními českými designérkami a designéry. Změněná podoba Uměleckoprůmyslového muzea v Brně se stane pomyslnou výkladní skříní českých designérů a produktů. Tento mnohovrstevnatý koncept nemá co do rozsahu a kvality v Česku obdoby. 

Při úpravách interiéru šlo galerii především o zakomponování myšlenky prezentace současných designérů prostřednictvím jejich návrhů interiérových prvků a prostor. Do příprav tak galerie zapojila Maxima Velčovského, Radka Wohlmutha a studio edit!, Evu Eisler, Davida Karáska, studio Olgoj Chorchoj nebo Marka Štěpána. Ten na terase muzea vytvořil konceptuální objekt „Mrak“, který mění barvy a může reagovat na podněty zvenčí. 

18. listopadu proběhlo zkušební spuštění tohoto exteriérového objektu z dílny Ateliéru Štěpán. Na tradiční místo společenských setkávání na terase muzea jsou vsazeny přístupové schody a rampa, několik zrcadlových funkčních objektů a samotný designový objekt „Mrak”. Vytváří a zdůrazňuje tak vstup do muzea ze strany městského centra. Je navržený jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách. Tyto vrstvy tvoří synklasticky zakřivená prostorová plocha z matné fólie ETFE půdorysného tvaru ledviny. Polštář je zajištěn sítí z nerezových lan nad horní a pod spodní fólií proti nadměrnému průhybu vlivem větru a sněhu. Uvnitř polštáře jsou říditelná RGB světla, která vydávají vnitřní záři, metafyzické světelné atmosféry či obrazy pohyblivých matric. Kromě světla může „Mrak“ vydávat i zvuky, které jsou podobně jako u světla odezvou na podněty z okolí nebo mohou být součástí záměrně komponované audiovizuální show.

„Nikdy jsem si nemyslel, že navrhnu takový objekt, jako je Mrak. Prostředí Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které navštěvuji od mládí, i lidi v něm mě k tomu inspirovali. Mrak je měnícím se exponátem a jakýmsi ztělesněným srdcem galerie. Jeho výtvarné předobrazy jsem hledal v českém výtvarném umění – v mracích Josefa Šímy, v dílech surrealistů i v kráčejícím městě Rona Herrona,“ popisuje architekt Marek Štěpán. 

Multimediální činnost „Mraku”, jehož velikost je 300 m2, se bude soustředit hlavně do speciálních příležitostí a akcí Uměleckoprůmyslového muzea. „Mrak se může stát brněnským orákulem, reagujícím na vaše otázky,“ dodává Marek Štěpán.

Kvůli komplikované situaci vyvolané celosvětovou pandemií nejsou všechny práce na novinkách v Uměleckoprůmyslovém muzeu ještě dokončené. Galerie se však rozhodla tuto situaci využít ve svůj prospěch a nabídnout tak návštěvníkům jedinečnou možnost být součástí proměny, na níž bude instituce dále pracovat.
Připravila Alena Ochrymčuková, foto archiv Moravské galerie v Brně.

www.moravska-galerie.cz
 Nepřehlédněte


Ze světa

Nový Israel Bike Trail

Na propagaci aktivit cestovního ruchu v izraelské poušti byl zaměřen workshop pořádaný Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a cestovní kanceláří Allround...

08. 03. 2019

číst dál


Gastro

Zelí přichází s podzimem

Některé úhelné receptury české kuchyně v oblasti pečených mas mají jedno pojítko. Ať jde o vepřovou pečeni, drůbež – s výjimkou kuřete – zabíjačku nebo...

24. 09. 2019

číst dál


Archiv