Menu

Nejdelší koště a nejvyšší čarodějnické hranice

28. 04. 2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a také nebývalému suchu se ve čtvrtek zcela jistě nerozhoří hranice, které obvykle 30. dubna plály v nebývalém počtu po celém území Česka. A tak alespoň připomeňme některé pozoruhodné čarodějnické počiny, které figurují v databance pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Největší setkání čarodějnic proběhlo v Praze. Do parku Ladronka se jich 30. dubna 2008 slétlo 934. Aby mohl být tento počet zapsán do České knihy rekordů, musela mít každá čarodějná bytost namaskovaný obličej, koště či příbuzný létací stroj a alespoň vrchní část oděvu odpovídající čarodějnému původu.

Největší březové koště, na které by mohlo nasednou 7 čarodějnic najednou, vyrobil Ladislav Mácha z Kuřiman. Postupoval přitom původním staročeským řemeslnickým postupem. Šlo tedy o březové koště vázané vrbovou houžví (nikoliv drátem, jak se to dělá dnes). Rekordní koště je dlouhé 366 cm.

Nejvyšší hořící hranici mají na svědomí členové Sdružení přátel ohně města Řevnice. Loni postavili v průběhu 5 dnů na kopci Vráž hranici o výšce 20,479 m a rozměrech základny 9,3 m × 9,7 m. Jen její výplň tvořilo přibližně 500 m3 větví a dřevěného odpadu. Na stavbě hranice se v průběhu 35,2 hodiny podílelo 35 členů sdružení, kteří ke stavbě použili motorové pily, dvě čtyřkolky, terénní automobil, manipulátor i jeřáb. Nejvyšší hranice, která byla oficiálně změřena a poté 30. dubna 2019 zapálena, tak vytlačila ze stránek České knihy rekordů tu 17metrovou z Mnichovic.

Jiný český rekord byl vytvořen v rámci akce PÁLENÍ ČARODĚJNIC V LOBKOVICÍCH, kde se povedlo na plovoucím voru o průměru 4,2 m postavit hranici představující obří čarodějnici a poté celou skulpturu vysokou 8,45 m i slavnostně spálit na hladině Labe. Jiří Cilc, Pavel Cilc a Pavel Matějka tuto čarodějnici stavěli 3 dny a použili více jak 1000 kg materiálu.

Nejdelší průvod čarodějnic byl k vidění na nádvoří Státního zámku Velké Losiny. Zástup bosorek byl dlouhý 92,5 metrů a tvořilo jej 128 čarodějnic a čarodějů.

O dalších českých NEJ… a kuriozitách se dozvíte v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které po nucené přestávce otevírá své expozice 11. května.
Připravil Miroslav Marek.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz
 Související články


Mice Gastro Z domova

29. Mezinárodní pivní festival 11. - 16. února

Festival s degustačními soutěžemi Světová pivní pečeť / World beer seal 2019 a Zlatá pivní pečeť / Gold brewers seal 2019 proběhne na...

08. 02. 2019

číst dál


Mice Z domova

Manažeři výrobních družstev byli oceněni v Marketérovi roku 2017

Ve čtvrtek 17. května vyhlásila Česká marketingová společnost v Divadelním sále Klubu Lávka v Praze výsledky marketingové soutěže...

21. 05. 2018

číst dál


Czech specials new