Menu

Muzea v přírodě zvou na Masopust

12. 02. 2020

Tři ze čtyř muzeí Národního muzea v přírodě zvou v sobotu 15. 2. na první program letošního roku – Masopust. Spousta dobrého jídla a pití a také tradiční masopustní obchůzky s bohatým doprovodným programem jsou připraveny v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, v Muzeu v přírodě Zubrnice i v Hanáckém muzeu v přírodě.
V sobotu 15. února se v Hanáckém muzeu v přírodě uskuteční první letošní akce – Hanácké Masopust . „Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálovou muziku Okybača či bohatou nabídku zabijačkových specialit. Připravena je i soutěž o nejlepší hanáckou tlačenku a jitrnici, jakou svět neviděl, pozval do muzea jeho vedoucí Petr Vodešil s tím, že kdo na Masopust přinese vlastní tlačenku nebo jitrnici, může se zúčastnit klání o ceny. Podrobný program Hanáckého Masopustu naleznete zde

Již 17. ročník masopustního reje zažijí obyvatelé Zubrnic. Muzeum v přírodě Zubrnice připravuje na sobotu 15.2. ve spolupráci s s folklórním souborem Dykyta z Krásné Lípy program nazvaný Zubrnický Masopust.

„Masky se u nás sejdou ve dvoře roubeného domu z Loubí mezi 9:30h a 10:00h. Starosta půjčí obec maskám a ty se na oplátku zavážou obec v pořádku vrátit. Masopustní průvod se vydá potěšit obyvatele Zubrnic a dle tradic popřát hodně dobrého a samé radosti v letošním roce,“ popsala průběh masopustního průvodu ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice Ivana Mikulecká. „Ve světnici domu z Loubí zavoní masopustní pečivo. Můžete si zde také vyrobit či zakoupit jednoduchou masku. Masopustní masku pro děti si lze zapůjčit. Začínáme v 9:30h a končíme mezi 13:00 a 14:00h. tak přijďte zažít krásný den do Zubrnic,“ pozvala na Zubrnický Masopust Ivana Mikulecká. Více informací naleznete zde


Fašank, ostatky nebo končiny. Různé názvy pro stejnou událost - nejveselejší a nejrozjařenější poslední dny masopustního období. Jak vypadaly na Valašsku zjistíte při návštěvě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu 15.2. Areál Dřevěného městečka bude patřit pořadu nazvanému jednoduše Masopust. Jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve, uvidíte v podání místního folklorního souboru „Soláň“. Jak se slaví dnes, představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, kteří každoročně na fašanky obchází domy ve své obci. Ve svém fašankovém průvodu projdou Dřevěným městečkem za hudebního doprovodu heligonkářů hosté ze Slovenska, členové Folklórne skupiny Limbora, oblečení v replikách starodávnych prečínskych krojů. Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů i „boží milosti“, které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyně každoročně smaží na kamnech. Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba „Horňané“ z Horní Bečvy. Touto večerní zábavou masopust končil. Před půlnocí byla v parodii pohřbu za „velkého“ pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a „slavnostně“ pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky „Pochovávání basy“ se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

Ke kulturnímu programu přidáme i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, které připravili mistři řeznického řemesla. Valašské muzeum v přírodě dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou profesionálních soutěží.
23. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku“
13. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou tlačenku“
Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě: „O nejlepší řeznický stánek“.

Podrobný program Masopustu ve Valašském muzeu v přírodě naleznete zde.
Připravil  Tomáš Gross. 

www.vmp.cz
www.facebook.com/VMPRoznov
 Archiv