Menu

Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

01. 10. 2021

vhled_z_tstolinku_1

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Ideálním výchozím místem k výletu s cílem v nadmořské výšce 1333 metrů je Lipensko. Vyrazit tam je ovšem možné bez problémů prakticky odkudkoli z jihu Čech. A třeba i vlakem.


„Babí léto a podzim jsou obdobím nejpůvabnějších a nejromantičtějších pobytů na Lipensku a Šumavě. Davy letních návštěvníků jsou pryč, slunce nepálí, ale příjemně hřeje. Do pastelových barev oděná příroda nabízí úchvatnou, zcela neopakovatelnou podívanou. Přímo ideální prostor a čas k odpočinku a rozjímání. Jižní Čechy lze navíc na podzim navštívit levněji. Zlevněné ubytování s možností výhry si lze až do konce listopadu zajistit prostřednictvím voucheru z webu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) www.dovolena.jiznicechy.cz,“ uvedl ředitel JCCR Petr Soukup.

Třístoličník nedaleko Trojmezí, kde se střetávají hranice Čech, Bavorska a Rakouska, je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Ročně sem zavítají desítky tisíc návštěvníků. Vrchol tvoří tři skály, které vymodelovala eroze. Připomínají skalní věže s miskovitými prohlubněmi. Podle bájí sedávali v těchto pomyslných trůnech králové Čech, Rakouska a Bavor. Na vrcholu je vyhlídkové místo. Z něj je vidět daleko do Bavorska, údajně je občas vidět i mnichovský kostel, k alpským vrcholům a samozřejmě do české krajiny.


„Až pod Třístoličník je možné dojet autem z německé strany přes Strážný a  Haidmühle. Odtud už je to na vrchol necelý kilometr pěšky. Cesta je asfaltová a lze ji tak možné absolvovat i s dětským kočárkem, případně invalidním vozíkem. Další možností je cesta po železnici moderním Šumavským expresem. Trať vede z Českých Budějovic přes Český Krumlov do Volar, Černého Kříže, Stožce a Nového Údolí,“ konstatoval produktový manažer turistické oblasti Lipensko Pavel Pechoušek s tím, že Nové Údolí je cílovou stanicí na Šumavě, za kterou už žádný vlak nejede. Vlastně. Jeden by tu ještě byl, ale daleko se s ním dostat nedá. A to přesto, že překračuje hranici do Bavorska.

105 metrů dlouhá mezinárodní trať
Parta nadšenců, sdružená ve spolku Pošumavská jižní dráha, totiž vybudovala v Novém Údolí nejkratší mezinárodní železnici na světě. Na původním náspu tratě znovu položila koleje přes státní hranici v délce 105 metrů a obnovila přeshraniční provoz. Po této trati jezdí v turistické sezóně replika parní lokomotivy a šlapací drezína. V areálu spolku jsou odstaveny tři historické železniční vagony nabízející spoustu zajímavostí. Jeden z nich slouží jako muzeum Pošumavských železnic s unikátním souborem dobových fotografií bývalého nádraží Haidmühle, velkým trojrozměrným modelem bývalé osady Nové Údolí a dalšími připomínkami historie tohoto místa.

„Z Nového Údolí pak lze po červených značkách vyrazit na přibližně osmikilometrový výstup na vrchol Třístoličníku. Zde je k vidění mimo jiné kaple českého katolického misionáře, čtvrtého biskupa Filadelfie, druhého světce USA a rodáka z Prachatic, svatého Jana Nepomuka Neumanna. Na Třístoličníku je ovšem také velmi příjemná bavorská restaurace, nyní ale s omezeným provozem. Platí se zde pouze v eurech. S jistotou, nepřetržitě a v českých korunách, nabízí velmi kvalitní kuchyni, případně i ubytování, hotel České Žleby,“ dodal Pechoušek.

Za zmínku a především za zdolání stojí nejvyšší a nejkrásnější hřebenovka na Šumavě po asi sedmikilometrové trase  Třístoličník - Trojmezná (1362 m) – Plechý (1378 m). To je výlet, na který nelze zapomenout. Na Trojmezí, jak název napovídá, se střetávají hranice České republiky, Německa a Rakouska. Plechý je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy a zároveň i nejvyšším vrcholem Jihočeského kraje a hornorakouského Mühlviertelu. Na svahu nad jezerem stojí 14,5 metru vysoký památník spisovatele a básníka Adalberta Stiftera. Na jižním úbočí Plechého se tyčí do výše 211 metrů skalní stěna ledovcového karu Plešného jezera.


„Zájemci o podzimní návštěvu jižních Čech si mohou konkrétní místa svého pobytu vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy už nyní na našem webu: www.dovolena.jiznicechy.cz. Poslední noc se slevou je možné objednat z 29. na 30. listopadu,“ konstatovala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková. Na uvedeném webu pod odkazem „Informace“ lze také nalézt jednoduchý návod, jak postupovat při zapojení do soutěže o devět podzimních pobytů na jihu Čech zdarma a hlavní cenu, kterou bude dovolená na rok 2022 v hodnotě 20 tisíc korun.

Turistická oblast Lipensko se svým jezerem, které je nejvýše položenou přehradou vltavské kaskády, patří mezi nejatraktivnější kouty ČR. Turistická oblast Lipenska se rozprostírá kolem řeky Vltavy, a to od Stožce až po Rožmberk. Jižní hranici oblasti tvoří hraniční hřebeny s Bavorskem a Horním Rakouskem, dominantou je bezesporu Lipenská přehrada. Region má pestrou nabídku pro každého. Od vyznavačů divoké přírody Národního parku Šumava přes vodáky, jachtaře, rybáře, milovníky historie, kulturních památek, pěší turistiky, či cykloturistiky až po vyznavače adrenalinových sportů a zážitků.
Připravila Klára Polášková 

www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/li-lipensko
www.lipensko.cz

www.facebook.com/lipensko/
www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblastiArchiv