Menu

Letiště Praha plní nejen cestovatelské sny už 85 let

04. 04. 2022

Letiště Praha oslaví speciálním programem pro veřejnost 85. narozeniny. Bohatou historii, která zahrnuje stovky tisíc přistání, desítky milionů odbavených cestujících i dějinné zvraty, připomene interaktivní výstava, speciální exkurze nebo podcasty s pamětníky či současným předsedou představenstva Jiřím Posem. Narozeninové akce budou probíhat především v prvním dubnovém týdnu, některé i později v letošním roce.

dokonen_vstavby_1937


První letadlo na letišti v Praze-Ruzyni přistálo 5. dubna 1937. Jednalo se o vnitrostátní línku na trase Piešťany – Zlín – Brno – Praha. Od té doby letiště, které od roku 2012 nese jméno bývalého prezidenta Václava Havla, zažilo mnoho vzletů, v nedávné době i pádů. Vzestup v první republice, německá okupace, plánované komunistické hospodářství, obrovský rozvoj po sametové revoluci a kritické pandemické roky 2020 a 2021.  Letiště Václava Havla Praha je neoddělitelnou součástí československé, a posléze české historie, a stejně tak patří i do budoucnosti našeho státu.

„Oslava 85. výročí bude důstojná. Volili jsme citlivý formát, i vzhledem k pandemii a událostem na Ukrajině. Chystáme několik akcí pro veřejnost. Připravili jsme speciální individuální exkurze do zázemí letiště, které jsou zdarma. Během několika minut byla jejich kapacita obsazena. Nicméně o klasické exkurze zájemci nepřijdou. Dále jsme natočili videa o historii a současnosti ruzyňského letiště i podcasty s pamětníky, a také krátký film, který toto výročí pojedná netradiční formou kombinace hraných a komiksových scén,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

U příležitosti výročí je spuštěna speciální webová stránka www.letisteslavi85.cz. Návštěvníci zde najdou videa s pamětníky o historii letiště, ve kterých zavzpomínají na své nejsilnější zážitky a v příbězích nás tak provedou celou historií letiště od otevření až do dnešních dnů. Tato videa doplňují i série speciálních podcastů s bývalými zaměstnanci, pilotem nebo i navigátorem. Návštěvníci tak najdou na jednom místě historii, současný provoz i budoucí plány rozvoje letiště.

Od 5. dubna Letiště Praha pro veřejnost otevře interaktivní výstavu v Terminálu 2. Její součástí budou monitory, které zobrazují historický vývoj letiště s náhledem do budoucnosti, k vidění bude nový dokument o letišti. Chybět nebude ani fotokoutek a ukázka historických i současných uniforem. Pro děti budou na místě interaktivní hry.

V den výročí budou mít také cestující příležitost využít zvýhodněné služby letiště, například vstup do letištních salónků, slevu do Restaurace Runway a na nákup v obchodě se suvenýry letiště.
Připravila Klára Divíšková.

www.letisteslavi85.cz
www.prg.aeroArchiv
for kids