Menu

Jihočeské slevové vouchery bodovaly u návštěvníků kraje i u ubytovatelů

25. 02. 2021

Slevové ubytovací vouchery, které loni nabízel Jihočeský kraj návštěvníkům s cílem, co nejrychleji a nejefektivněji oživit cestovní ruch v regionu v období „letní koronavirové pauzy“, vyvolaly obrovský ohlas nejen návštěvníků, ale i poskytovatelů ubytování a dalších služeb pro turisty na jihu Čech. Vyplývá to z analýzy zpětných vazeb projektu voucherů zpracovaného Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR).

„Jihočeský kraj spustil slevový systém na podporu cestovního ruchu jako první region v Česku a získal tak velmi cenný mediální zájem. Informace o spuštěné podpoře se rychle šířily republikou a zasáhly všechny potenciální skupiny návštěvníků. Díky tomu se jižní Čechy staly ve 3. čtvrtletí loňského roku turisticky nejnavštěvovanějším tuzemským regionem. V počtu hostů i přenocování za sebou dokonce historicky poprvé nechaly nejen všechny ostatní české kraje, ale i Prahu. Navzdory koronavirové krizi v létě návštěvníci strávili na jihu Čech celkem více než 2,38 miliónu nocí, což bylo 4,8 procenta víc, než v rekordním roce 2019,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) navštívilo od začátku července do konce září loňského roku jihočeský region celkem 780 744 hostů, z toho 703 059 domácích a 77 685 zahraničních, což zajistilo i v krizi meziroční propad o pouhá tři procenta. Ve srovnání s rokem 2019 přijelo o 22 procent víc domácích turistů, cizinců však dorazila pouze třetina. To ovšem manažeři JCCR logicky předpokládali.


„Zásadní je bilance počtu přenocování ve třetím čtvrtletí. Více než 2,38 miliónu nocí. To je nepochybně významný úspěch, protože jsme nejen všechny v České republice předběhli, ale podařilo se nám především významně eliminovat jarní ztráty,“ zdůraznil Polášek.

Nejvíce hostů přijelo z Prahy, jižní Moravy a středních Čech
Nejvíce hostů přijelo loni v létě do jižních Čech z Prahy, jižní Moravy a středních Čech. Vyplývá to mimo jiné z dotazníků, které uživatelé 30% slevových voucherů zasílali Jihočeské centrále cestovního ruchu jako zpětnou vazbu na projekt Léto v jižních Čechách. „Za zásadní považujeme konstatování, že na otázku, zda ubytovací sleva ovlivnila jejich výběr místa dovolené, tři čtvrtiny respondentů odpověděly ano, či spíše ano,“ poznamenala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová.

Spokojenost s prožitím dovolené v regionu deklarovalo více než 97 procent respondentů. Systém získání slevového voucheru na ubytování prostřednictvím webu leto.jiznicechy.cz pak 78 procent respondentů ohodnotilo pěti hvězdami a 17 procent čtyřmi hvězdami. „V případě obnovy systému pro podporu cestovního ruchu po další pandemické vlně tak není nutné systém nijak výrazně upravovat a přetvářet. Čili celý systém je fakticky kdykoli připraven k dalšímu spuštění,“ dodala Kaštylová.

Průzkum spokojenosti návštěvníků

Průzkum spokojenosti ubytovatelů

Úspěch jihočeského projektu inspiroval nejen další regiony, ale motivoval do jeho zapojení, či využití jeho principu už i některá města. Na další vlnu této formy podpory cestovního ruchu už alokovaly první finanční prostředky například České Budějovice a Hluboká nad Vltavou.

Do projektu se loni na jihu Čech zapojilo 314 ubytovacích zařízení, ve kterých bylo možné uplatnit 30% slevový voucher na ubytování, z nichž 233 čerpalo od Jihočeského kraje nějakou částku. Vouchery celkem využilo 14 088 návštěvníků. Uplatněno bylo 4 948 voucherů v celkové hodnotě bezmála 12,4 miliónu korun. Průměrná sleva činila 2 505 korun na jeden voucher. Návštěvníci s vouchery byli nejčastěji ubytování v turistické oblasti Český Krumlov region, Šumavsko a Třeboňsko. Největší počet poukazů na zlevněné vstupné byl vydán do Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou. Na pokladně zde přijali celkem 2 431 poukazů v hodnotě 226 700 korun.


Ze stovky ubytovacích zařízení, které projekt hodnotily, odpovědělo na dotaz, zda by se do budoucna do podobného projektu podpory znovu zapojily, 81 rozhodně ano a 16 spíše ano. Kladné hodnocení zaznívá i z dalších částí turistického segmentu, které oceňují značný multiplikační přínos pro celé odvětví v regionu. Za zmínku pak určitě stojí, že v zapojených ubytovacích zařízeních nebyl díky hygienickým opatřením zaznamenán v loňském roce žádný přenos nákazy covidem mezi hosty.
Obě analýzy naleznete
ZDE.
Připravila Jana Píchová. 

www.jiznicechy.cz
www.jccr.czArchiv