Menu

Jediný festival slovenské lidové kultury v Česku

02. 08. 2023

Mezinárodní festival slovenského folkloru v Česku JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2023 organizují: Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik
z Brna, Valašské muzeum
v přírodě, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm v areálu Dřevěného městečka ve dnech
4. – 6. 8. 2023.


„V Dřevěném městečku vystoupí sedmnáct folklorních souborů
a skupin jak z Česka, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory
a sólisté ze Slovenské republiky. Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Srbska a Velké Británie. Soubory jiných národnostních menšin žijících v Česku budou letos zastupovat Rusíni a Ukrajinci,“
pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel.

Z festivalového programu
Ve výstavních prostorách Sušáku proběhne výstava Terchová – klenotnica folkloru fotografa Paľo Čepčeka. Vernisáž výstavy se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 4. 8. od 19.00, výstava potrvá do 31. 8. 2023.

Páteční festivalový večer zahájí Folklórny súbor Krtíšan z Veľkého Krtíše autorským tanečním programem Šiša Pišta.


V sobotu 5. 8. 2023 roztančí účinkující Jánošíkova dukátu Masarykovo náměstí a společným průvodem zahájí program na všech pódiích v Dřevěném městečku. Festival nabídne řadu zábavných a soutěžních pořadů: Stloukání másla, Malou školu hry na pastýřské hudební nástroje – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo Malou školu tanců z Hontu pod vedením tanečního pedagoga Filipa Takáče z Veľkého Krtíše. Detský dvor láká na dílničky pro děti, kde nechybějí dřevěné koloběžky ani chůdy. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.  

Sobotní odpoledne přinese vystoupení dětských folklorních souborů Zahrajme sa…, tradiční program Od Tatier k Šumave, v němž se představí soubory z Česka, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit Aký kraj, taký mrav.

Sobotní večer nás zavede do slovenského regionu Hont a poté naváže tanečno-hudobná koláž o ľudskom bytí k 30. výročí Folklorního souboru Púčik s názvem Kolobehy.  

Nedělní odpoledne 6. 8. 2023 zaujme programem pro muzikantské labužníky nazvaný Naladenô? a galakoncertem Z rodného kraja se rozloučíme s 24. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát.

„Jánošíkov dukát patří mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už čtyřiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ pozval ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, KORENE – 1. slovenský časopis v Česku, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.

plakt_jnokov_dukt_2023

Vstupné na akci: základní: 160 Kč, snížené: 130 Kč, dětské: 70 Kč, rodinné: 320 Kč
Připravila Pavlína Polášková. 

www.vmp.cz
www.facebook.com/VMPRoznov 

 

 Nepřehlédněte


Gastro Z domova Rozhovory

Žatec a Poperinge, partnerská města chmele

Přál bych si, aby i člověk, co pivo nemusí, navštívil naše muzeum a seznámil se s tím, jaké dědictví tady v Žatci ochraňujeme, říká Vladimír Valeš

16. 09. 2019

číst dál


Mice Z domova

CzechTourism spouští kampaň ke sta letům česko – slovenské vzájemnosti

Česká republika zve na velkolepé oslavy. U příležitosti stého výročí vzniku Československa i ostatních zásadních milníků uplynulého století pořádá desítky...

19. 05. 2018

číst dál


Archiv