Menu

Jak na Nový rok...

29. 12. 2018

Zatímco silvestrovská menu v restauracích překypují originalitou až exotickou, první krmě po půlnočním přípitku se vracejí téměř výhradně k odzkoušeným variantám tradiční české kuchyně.
Invence kuchařů pracuje na přípravách poslední večeře v roce na plné obrátky. Ať už jde o raut, nebo servírovanou vícechodovou večeři, nabídky jsou plné překvapujících, skrznaskrz lákajících možností - kupříkladu pomalu pečenou vepřovou kýtu s chmelovou omáčkou, bramborovými šiškami a špekovým chipsem v Tritonu na pražském Václavském náměstí. Když však, udoláni mnohdy až obžerným večerem se slušnou porcí alkoholu, přivítáte přípitkem Nový rok, přicházejí na řadu oživující, svým způsobem rituální receptury. Mající za úkol pokud možno probudit unavené vnímání a vrátit nás ještě na nějakou chvíli do novoroční merendy. Těmito léky jsou zhusta po desetiletí odzkoušená jídla, jež vedle úlohy znovu lehce zasytit mají také restartovat tělo i mysl před novým atakem přípitků. Jsou to - jak již řečeno - ověřené volby z naší tradiční kuchyně. A které?
Především čočka, v několika provedeních. Tedy přesněji, vždy v témže provedení, nakyselo, jen s více či méně honosným doprovodem. Standard s vejcem a okurkou, premium s klobásou, ale i de luxe, to obnáší pár pěkných plátků vybraného uzeného. Možností je i čočková polévka, na kterou můžete tu a tam také narazit.
Potom je to vejmrda, ne všem známá záležitost, podávaná často s novoročním ovarem. Jde o ve vývaru povařený nastrouhaný křen s jablkem, oživený octem, a pro zpestření chuti ještě citrónem.  Se správně prorostlým ovarem to chutná, jen což!  Coby životabudič po celonočním hýření je vejmrda prostě nenahraditelná.
V popůlnoční záchranné akci bývá ve hře také guláš, třeba telecí s crème fraîche.
Účinnost těchto i mnoha dalších vyprošťováků však dříve či později skončí a dojde na spánek a po něm první novoroční procitnutí. A s ním, pokud jste silvestrovskou noc příliš nepřehnali, přijde hlad. Doprovázený nevyhraněnou touhou po něčem opravdu dobrém. To je moment pro novoročních nabídky vybraných restaurací. V těch se znovu otevřou stavidla fantazie kuchařů. Při pátrání po tom pravém vám nabídneme několik alternativ.
Krémová polévka z pečeného česneku s majoránkou a krutony, pomalu pečené vepřové na houbách, pečená morková kost, hovězí tomahawk, to je výběr z nabídky novoročního brunche restaurace The Eatery.
Z jiného konce vás osloví restaurace Tiskárna. Do prvého roku druhého století existence naší republiky zde můžete vstoupit skrze její gastronomickou historii. A sice hovězí líčka pomalu dušená v hnědé omáčce s hřebíčkem, růžičkovou kapustou se slaninou, a pastinákovým pyré. Tak, jak je ve své Pravé české kuchařce uvedla v roce 1923 Helena Voborská a pro dnešek vnímavě aktualizoval šéfkuchař David Kalina.
Zkrátka, možností, jak naskočit do nového roku v jeho první den, je mnoho. Namátkou vám nabídneme některé speciality, které by vás měly oslovit. Pocházejí z různých restaurací různého zaměření napříč republikou, které však spojuje jeden fenomén. Držení certifikační značky Czech Specials.  Která se poslední dobou stále více prosazuje coby záruka osvědčených, pečlivě připravených receptur, z nichž většinu v rámci svých pravidel i sama nabízí na svých webových stránkách.

- silný hovězí vývar s masem z oháňky a domácími nudlemi
- slané palačinky s brynzou a uzeným špekem
- slepice na paprikové smetanové omáčce, máslové noky
- konfitované kachní stehýnko na pomerančích, bramborová kaše
- grilovaná vepřová kotleta duroc na haluškách s tymiánovým demi glace
- marinovaný kančí hřbet doplněný kroupovým rizotem a liškami
- domácí buchtičky s vanilkovým krémem
- kozí zmrzlina s čerstvou šlehanou smetanou a strouhanou čokoládou 
Připravil: Milan Ballík.

www.czechspecials.cz
www.restauracetiskarna.com
www.tritonrestaurant.cz
www.theeatery.cz/cz/Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba