Související články
Chladné jaro ohrožuje choulostivé dřeviny
Jak je možné poškození zabránit, radí kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy.
01. 04. 2020
27. 06. 2025
V prostorách Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvkové organizace, zorganizovali stážisté a doprovodné osoby zahraničních odborných stáží Festival Erasmus. Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka ve školním roce 2024/25 opět pro své žáky zrealizovala zahraniční odborné stáže ve Španělsku, Itálii, Irsku a Rakousku. Od října 2024 do května 2025 proběhly čtyři třítýdenní stáže. Celkem 23 stážistů pracovalo v rakouském Salzburgu, italském Salernu a Malaze ve Španělsku. Pro 3 žáky a 1 absolventa byla zorganizována v irském Enfieldu dlouhodobá tříměsíční stáž. Od června do září 2024 jim byl přechodným domovem The Johnstown Estate hotel**** nedaleko Dublinu. 
V rámci profesního rozvoje pedagogů jedna učitelka angličtiny sedm dní stínovala výuku cizího jazyka v Tavastia Vocational College ve Finsku. Cílem bylo především zkvalitnění pedagogického procesu na základě aplikování zajímavých a užitečných poznatků a příkladů dobré praxe. Během letních měsíců proběhnou čtrnáctidenní jazykové kurzy pro dva učitele na ostrově Malta. Součástí projektu Erasmus+ byla i soutěž odborných dovedností žáků v Hotelové Akadémii Nitra na Slovensku. Z programu Erasmus byla podpořena účast 3 žáků s doprovodem učitele odborného výcviku.
V rámci další zahraniční spolupráce školy k nám přijely dvě učitelky ze Spojené školy Ružomberok na Slovensku. Pět dnů sledovaly výuku odborných předmětů a zúčastnily se také odborného výcviku. Škola byla také zapojena do programu eTwinning s projektem Welcome to our town. Skupina našich studentů a jejich vrstevníci z Turecka, Polska a Itálie společně představovali svá města. Celkem bylo do projektu zapojeno
60 žáků, z naší školy aktivně pracovalo 10 žáků ze třídy SCR2.
Na odbornou reciproční návštěvu v září 2024 přijelo do Ostravy 7 žáků s pedagogickým doprovodem ze školy Ulsan College v Ulsanu v Koreji. Jednalo se o pokračování úspěšné spolupráce SŠ s partnerskou školou.
V pátek 13. června se v sále Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka uskutečnilo diseminační setkání stážistů a doprovodných osob projektů programu Erasmus+. Po slavnostním úvodu byly absolventům stáží předány Mgr. Ivanou Matulovou, ředitelkou školy a Mgr. Marcelou Vontor, projektovou manažerkou z KHK MSK, certifikáty, osvědčení Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a dokumenty Europass-Mobilita.
Stážisté svým spolužákům poutavou formou představili jedinečné pracovní zážitky, které během zahraničních stáží nasbírali. Připravili tematicky laděné stánky s typickým občerstvením a podělili se i o své dojmy z volnočasových aktivit, které v jednotlivých zemích zažili. „Byl to opravdu silný zážitek, který mi otevřel oči. Kdybych měla možnost, bez váhání bych jela znovu,“ říká s úsměvem jedna z účastnic. „Rozhodně doporučuji všem, aby se přihlásili. Zlepšila jsem se v jazyce, získala nové zkušenosti a poznala jiný způsob života. Stálo to za to!“ Závěrečné setkání účastníků stáží se neslo v živé a přátelské atmosféře. Jejich nadšení a radost byly symbolickým poděkováním všem, kteří se na realizaci projektu podíleli.
Připravila Hana Schwarzová.
www.ssss.cz
Související články
Jak je možné poškození zabránit, radí kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy.
01. 04. 2020
Nepřehlédněte
Kalich, víra, Tábor! Táborský svaz převzal od starosty klíč od města
17. 09. 2019