Menu

Chladné jaro ohrožuje choulostivé dřeviny

01. 04. 2020

Po relativně teplém zimním období přišlo v těchto dnech výrazně chladné časné jaro. Sněhové vločky a silnější mrazy se vyskytují i v nížinách a páchají škody zejména na choulostivějších dřevinách. Jak se s takovýmto průběhem počasí vyrovnává Botanická zahrada hl. m. Prahy a jaká opatření mohou provést pěstitelé i v domácích podmínkách, prozradil kurátor dřevin mírného pásma Tomáš Vencálek.

Letošní zima byla opravdu teplá a i ve vyšších polohách proběhla téměř bez sněhové nadílky. Naopak časné jaro se uvedlo sněhovými přeháňkami a teplotami hluboko pod bodem mrazu. Trojská botanická zahrada se sice v těchto dnech probouzí ze zimního spánku, aktuální chladný průběh počasí ale zaměstnává zahradníky. „Botanická zahrada hl. m. Prahy je sice dočasně uzavřena pro veřejnost, ale péče o rostliny a expozice neustala. V uplynulých dnech provedli naši zahradníci pod dohledem kurátorů řadu opatření pro ochranu choulostivějších dřevin z našich sbírek před poměrně silnými mrazy. Týká se to zejména stálezelených a teplomilných dřevin vysazených ve venkovních expozicích,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

“Ačkoliv je botanická zahrada v těchto dnech zavřená, vítám, že se její zaměstnanci snaží informovat veřejnost o tom, jak se správně starat o rostliny a dřeviny v tomto ročním období. Jsem hrdý na zaměstnance botanické zahrady, že svou práci zvládají i v tomto složitém období,” uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy. 

Které dřeviny ohrožují jarní mrazy?
Období předjaří a časného jara je velmi náročné nejen pro dřeviny cizokrajné, ale i ty domácí s hladkou kůrou. V jejich pletivech přes den, kdy teplota stoupá poměrně vysoko, začíná už proudit míza. Stávají se tak citlivější k častým nočním mrazíkům, které je mohou poškodit a oslabit. Síla mrazu závisí též na vzdušné vlhkosti, pokud je nižší, dřeviny zvládnou i silnější mráz, pokud je ale vlhkost vyšší, k poškození dojde třeba už při teplotě –2 až –3 °C. Jedinci, kteří jsou námrazou silněji zasaženi, pak během vegetace snáz podléhají chorobám a škůdcům.

„Mezi choulostivější dřeviny z našich sbírek, které se ale často mohou objevit i v soukromých zahradách, patří například stálezelené aukuby, magnolie nebo i rododendrony. Z jehličnatých dřevin se to týká cedrů, například cedru himálajského. K exotičtějším druhům ohroženým za časného jara mrazy patří například lagestromie, s nimiž se v zahradách setkáváme až v poslední době, nebo kamélie,“ uvedl kurátor Tomáš Vencálek, který v Botanické zahradě hl. m. Prahy pečuje o rozsáhlou sbírku dřevin mírného pásma. Péči ale v tomto období vyžadují i další oblíbené dřeviny ze zahrad a zahrádek. Mrazy mohou poškodit již nyní rašící růže, v ohrožení jsou také dřeviny s hladkou kůrou, kam se řadí například javory a buky. „Mírnou zimu tito jedinci snášeli samozřejmě dobře, některé druhy dokonce vykvetly i o něco dříve než obvykle (ale ne tak brzo jako v zimě mezi lety 2014 a 2015). V mírných zimách je určitě vhodná občasná zálivka. Kritický je však průběh počasí nyní, kdy přes den svítí slunce a v noci mrzne,“ dodává Tomáš Vencálek. 


Jakým způsobem je možné dřeviny v tomto období chránit?
Základem je zejména vhodná výsadba. Při výběru stanoviště pro choulostivé druhy se vyhneme mrazovým kotlinám, návětrným stranám. Vhodná je výsadba na severní či východní expozici, kde za teplého a slunečného jarního odpoledne nehrozí přehřívání kmene a listů. K ochraně menších dřevin je možné použít také zabalení do stínovky. V sadech pěstitelů meruněk a broskví se v noci k ochraně citlivých stromů používají svíce, nebo zakuřovadla. „Zahradníci mohou v případě menších ploch použít zmíněnou stínovku. Pokud by podle předpovědi měly denní teploty stoupat vysoko nad 10 °C a naopak na noc se předpovídá mráz, je vhodné už za dne přes dřeviny přehodit připravenou stínovku nebo třeba i staré záclony. Rašící růže se pak doporučuje nakrýt například chvojím,“ radí Tomáš Vencálek. K tomu dodává: „Mnoho jedinců zasažených mrazíky trpí následně v počátku vegetace chlorózou vyznačující se žloutnutím listů. Po odeznění mrazíků se určitě vyplatí, když aplikujeme hnojiva obsahující zejména hořčík a železo. Rostlinám tím pomůžeme se s oslabením lépe vyrovnat.“ Vhodné je také již během podzimu myslet na přihnojení přípravky podporujícími vyzrávání pletiv, jež obsahují především draslík. Takto ošetřené dřeviny jsou pak mnohem odolnější. 

Na základě rozhodnutí vlády České republiky a zavedení mimořádných opatření z důvodu prevence šíření onemocnění COVID-19 a zároveň na základě nařízení a doporučení Bezpečnostní rady hl. m. Prahy se dne 13. března 2020 celý areál Botanické zahrady hl. m. Prahy včetně venkovních expozic až do odvolání uzavřel pro veřejnost.
Připravila Darina Miklovičová.


www.botanicka.cz

  Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba