Menu

Závod na kolečkových lyžích přilákal na Lipensko stovky lidí

11. 10. 2022

g_1_1

O víkendu hostilo Lipensko pro Česko historicky první Challenger Ski Classics, který byl zároveň mistrovstvím České republiky v dálkových bězích na kolečkových lyžích, ve kterém dominovali čeští reprezentanti Jan Šrail a Kateřina Janatová. Velmi kvalitně obsazený závod měřil 55 km a za slunečného počasí se jel z Frýdavy na Lipenskou hráz, přes Přední Výtoň, Pasečnou, Korandu zpět do Přední Výtoňě a vrcholil nahoře na Svatém Tomáši. Nejdelší závod v Česku přilákal na start dohromady přes 100 závodníků z 8 zemí, které čekalo celkem 800 nastoupaných metrů, jedna sprinterská prémie, jedna vrchařská prémie (Lipno Lake resort a Bežky Pasečná) a tři občerstvovací stanice.


„Byl to první ročník a pro nás velký úspěch, vždyť závod patřil do světové série Ski Classicc a přijeli závodit borci z 8 států. Předchozí díly se jely ve Finsku, Norsku, Švédsku, Itálii, Rakousku a v Argentině. No a nakonec na Lipensku, to je parádní vizitka a čest, být zařazen do takové společnosti světových lyžařů běžců. Lví podíl na tom má Marek Pazderský z ED Systém Silvini týmu a lipenský podnikatel Luboš Krejza, který v kategorii veteránů závodí za Pazderského tým. Spokojeni můžeme být díky super počasí a díky tomu, že závod měl své partnery, včetně Jihočeského kraje a záštity hejtmana Martina Kuby, což je dobrý předpoklad pro další ročníky,“
uvádí předseda Turistického spolku Lipenska a jeden z organizátorů Jiří Mánek, jehož dcera Emma vyhrála kategorii dorostenek.

Závod včetně doprovodu přilákal asi 400 lidí. „Vůbec poprvé jsme vezli přívozem takové množství lyžařů. Jsme zvyklí na celebrity, výletníky, zvířata, harvestory i harleje, ale tolik sportovců najednou jsme u nás ještě neměli. Věříme, že závod bude mít příští rok pokračování," uvádí provozovatel přívozu Hraničář Antonín Labaj z Frymburku.

Sami závodníci nyní mezi své kolegy přenesou pozitivní doporučení a organizátoři jsou přesvědčení, že na Lipensku tak začne trénovat a posléze závodit více lyžařů-běžkařů. „Závod se určitě bude konat i příští rok. Základ bude ve stejném formátu, ale budeme mít více času i pozitivní energie na propagaci dalších ročníků. Máme již i plno fotek i videa, kterými budeme oslovovat lyžaře z celé Evropy. Pokud by se nám podařilo sehnat zajímavé a silné partnery, pak bychom na price money rádi přilákali i další zvučná jména lyžařské obce,“ dodal ředitel závodu a lipenský podnikatel Luboš Krejza.

„Jsme rádi, za fantastické terény pro letní přípravu objevili prostřednictvím tohoto závodu nejenom  závodníci z Česka. Doposud u nás trénovali hlavně místní nadšenci a lyžaři z pár set metrů vzdáleného Rakouska. Zvlněná krajina s krásnými asfaltkami v šumavské přírodě a v okolí Lipna určitě stojí za pozornost široké sportovní veřejnosti,“ říká Kamila Sušanková za Běžky Pasečná, které v okolí Pasečné od loňského roku udržují desítky kilometrů kvalitních běžkařských tratí.

V mužské kategorii se jelo rychle hned od startu a brzy se oddělila skupina 4 závodníků, ze které na vrchařské prémii odpadl čtvrtý v pořadí Jiří Pliska a zbylí tři závodníci si to rozdali až v posledním kilometru trati. Na sprinterské a vrchařské prémii a i v celém závodě byl nejrychlejší Jan Šrail, který stanovil rekord trati na 2 hodiny, 14 minut a 49 vteřin.
„Hlavní devizou byla nádherná trať, která vedla po cyklotrasách v okolí Lipna, mluvím o ní jen v superlativech. Organizátoři závodu předvedli výbornou práci. Jako vítěz prvního ročníku tohoto závodu určitě doporučuji navštívit tento region, jelikož je toho spoustu k vidění. Jako závodník v dálkových bězích si určitě přijedu vyzkoušet tratě i v zimě a na další ročník závodu se budu těšit!“ uvedl Šrail.

V ženské kategorii se také hned po startu utvořila silná čtveřice, ze které na prvním stoupání (wake up hill) z Přední Výtoně odpadla Karolína Grohová. Zbývající trojice pokračovala zbytek trati pospolu a rozhodlo se také až v závěrečném výjezdu na Svatý Tomáš. Zatímco mužský závod se rozhodl až jeden kilometr před cílem, ženy se roztrhaly hned na začátku cílové stoupání na 45. kilometru. Zde svoji formu potvrdila současně nejlepší česká reprezentantka Kateřina Janatová, která tak během posledních 14 dní získala již 4. titul mistryně republiky. Trať zvládla za 2 hodiny, 36 minut a 21 vteřin, což je nový rekord trati.

„Na Lipensku se mi moc líbilo, příroda má zase trošku jiné kouzlo než hory v Krkonoších. Zaujal mě přívoz přes vodní nádrž Lipno. Nocovala jsem ve Frymburku a výběr byl opravdu rozmanitý, hezké apartmány za přijatelné ceny. Návštěvníkům bych vzkázala, že i na podzim je možné vyrazit na kolo či procházku do okolí a stojí to za to. Lyžařům a běžkařům, že je na Lipensku krásný okruh, který se nemusí bát absolvovat ani hobíci. Pokud bude možnost ráda se zúčastnit dalšího ročníku,“ uzavřela Kateřina Janatová.
Připravil Pavel Pechoušek.

www.silviniskirollclassics.com
www.skiclassics.com
Lipnolopet
www.sumava-lipno.eu
http://tslipenska.cz/
www.lipensko.cz
www.facebook.com/lipensko/Archiv