Menu

Závěrečná fáze modernizace Letiště České Budějovice zahájena

13. 12. 2017

Cena zhruba 495 milionů korun. Doba stavby 550 dní s dokončením do května 2019. Zhotovitel firma HOCHTIEF CZ a.s. Tak zní scénář II. etapy modernizace Letiště České Budějovice v Plané, která slavnostně začala v úterý 12. prosince. Odhalením základního kamene ji odstartovali hejtmanka Ivana Stráská, ředitel letiště Ladislav Ondřich a předseda představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda. Provoz v plném veřejném mezinárodním rozsahu by tu mohl být zahájen po udělení příslušného certifikátu, tedy někdy během roku 2020.
„Jedná se o další krok k tomu, aby se naše letiště stalo plnohodnotným veřejným mezinárodním leteckým přístavem pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu a mohla tu přistávat taková letadla jako Boeing 737 či Airbus A320. Jsem přesvědčena o tom, že tato konečná fáze jeho modernizace, po které volají lidé i firmy, přinese ve finále prosperitu celému jihočeskému regionu,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská s tím, že kraj stále hledá strategického partnera, který by letiště provozoval.
Počítá se s terminálem pro odbavení cestujících i vybavením letiště radionavigací. Podle prvního náměstka hejtmanky Josefa Knota modernizace obnáší výstavbu terminálu pro odbavení cestujících či vybavení letiště radionavigací. „Počítá se i s rozšířením odbavovací plochy, stavbou parkoviště pro cestující nebo vybudováním zázemí pro zabezpečení leteckého provozu,“ řekl Josef Knot.
Předseda představenstva Hochtiefu Tomáš Koranda sdělil, že jejich firma má s podobnými projekty dlouholeté zkušenosti. „Například jsme dokončili a předali do provozu novou řídící věž na letišti Leoše Janáčka v Ostravě, účastnili jsme se několika etap rozšíření letiště Václava Havla v Praze či jsme budovali integrované řízení letového provozu v Praze Jenči. Vzhledem k tomu jsem přesvědčený, že i tento projet bez problémů zvládneme,“ konstatoval.
Ředitel Jihočeského letiště České Budějovice Ladislav Ondřich připomněl, že se jedná o vyvrcholení snah, které sahají dvanáct let nazpět, kdy letiště v Plané u Českých Budějovic opustila armáda a padlo rozhodnutí, že se z původně vojenského stane letiště civilní. „Po dokončení uvedené modernizace přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví, který má na tento proces ze zákona až rok. Z toho vyplývá, že by zde provoz v tomto plném rozsahu mohl být zahájen někdy během roku 2020,“ řekl Ladislav Ondřich.
Vlastníkem areálu letiště je Jihočeský kraj. Provoz zajišťuje společnost Jihočeské letiště České Budějovice, v níž je kraj rovnocenně zastoupen s městem České Budějovice. Nyní je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta mu umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Kvůli chybějícímu vybavení tu zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti.

Účastníka slavnostního aktu, majitele cestovní kanceláře Quicktour Kamila Krupku jsem požádal o sdělení jeho dojmů. 
Jako rodák z Českých Budějovic jsem modernizaci Jihočeského letiště České Budějovice velmi nakloněn. Věřím, že za dva roky už tu budou moci přistávat naši incomingoví hosté a létat odtud klienti na dovolené a za poznáváním krás světa. Při odhalení základního kamene jsem zavzpomínal na svého otce, který na tomto letišti v padesátých letech vojančil. Určitě by byl hrdý na to, že bude reprezentativní branou do České republiky.

www.quicktour.cz - pobytové a poznávací zájezdy
www.ca-quicktour.cz - zájezdy našich partnerů vč. LAST minute
www.facebook.com/CKQUICKTOUR

Závěrečná etapa modernizace Letiště České Budějovice navazuje na první etapu z roku 2010. Provedena byla tehdy například rekonstrukce řídicí věže i administrativní budovy a oplocení od sebe oddělilo veřejnou a neveřejnou zónu. Kraj do ní investoval 110 milionů korun.

www.airport-cb.czArchiv