Menu

Za svatým Václavem po středních Čechách

18. 09. 2018

vaclav

Svatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, což připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Svatováclavské slavnosti se uskuteční během září napříč Středočeským krajem. Největší slavnost proběhne ve dnech 27. – 30. září ve Staré Boleslavi, kde byl právě kníže Václav před více než tisíci lety zavražděn. Na Národní svatováclavské pouti je připraven bohatý kulturní i duchovní program.
Národní svatováclavská pouť přiláká v centru Staré Boleslavi až dva tisíce návštěvníků ze všech koutů České republiky, kteří si připomínají smrt svatého Václava. Součástí slavnosti bude pravá pouťová zábava, hudební program, zaujmou i ukázky dobových řemesel na středověkém jarmarku a děti si užijí nejrůznější atrakce. Duchovní program vyvrcholí mší svatou, kterou povede kardinál Dominik Duka.
Velkou tradici mají Svatováclavské slavnosti i v Kutné Hoře, letos se bude konat již 25. ročník. Na lidové veselici bude pro návštěvníky připraven program s hudbou a divadlem rozdílných stylů a žánrů výhradně kutnohorských umělců. Staročeský trh nabídne rukodělné výrobky, jídlo a ochutnávky dobrých vín. Otevře se také výstava Očima generací a v parku bude rozmanitá zábava i pro děti.
Oslavy na počest svatého Václava se uskuteční i na středočeských hradech a zámcích. Slavnosti zde budou spojeny s dobovými tržišti, kejklíři, sokolnickými ukázkami a rytířskými souboji. Vše za doprovodu dobové hudby a tanců. Pro děti budou připraveny soutěže, kostýmové prohlídky, dílničky, malování na obličej nebo divadlo.

lidi

Svatováclavské slavnosti jsou příjemným zakončením letních měsíců a navodí dobrou náladu a pohodu babího léta. Zároveň si návštěvníci připomenou českou historii, užijí si čas s rodinou a samotné slavnosti je motivují k návštěvě krásných středočeských míst jako je Kutná Hora, hrad Okoř nebo Stará Boleslav,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Svatý Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Podle legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a na jeho výchově se podílela i jeho babička Ludmila. Kníže Václav vládl Českým zemím během let 925 – 935. Legendy uvádí, že 28. září roku 935 došlo ve Staré Boleslavi k Václavově úkladné vraždě, zosnované bratrem Boleslavem. Za věčného vládce české země pak byl Václav prohlášený ve 12. století, právě z té doby pochází i svatováclavský chorál.

pou

Svatováclavské slavnosti ve středních Čechách
Davle, 22. září
Dolní Břežany, 22. září
hrad Okoř, 22. září
Stará Boleslav, 27. září – 30. září
Kutná Hora, 28. září – 29. září
Stochov, 29. září – 30. září
Budeč, 28. září
zámek Berchtold, 28. září
zámek Stránov, 30. září
Připravila Lucie Vurbsová.

www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/centralbohemia/Nepřehlédněte


Mice

Výstaviště České Budějovice bude hostit druhý ročník odborné konference věnované turistickému ruchu na jihu Čech

Dvoudenní odborná konference Travelcon je největší letošní akcí, která se cíleně věnuje rozvoji cestovního ruchu v jižních Čechách. Uskuteční se ve dnech...

09. 02. 2018

číst dál


Doprava

Být respektovanou zemí střední Evropy

Českým drahám roste počet pasažérů. Za prvních devět měsíců letošního roku to bylo meziročně přes dva miliony. A nejen v dálkové dopravě, ale i v...

24. 10. 2017

číst dál


travelcon
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials