Menu

Za svatým Václavem po středních Čechách

18. 09. 2018

vaclav

Svatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, což připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Svatováclavské slavnosti se uskuteční během září napříč Středočeským krajem. Největší slavnost proběhne ve dnech 27. – 30. září ve Staré Boleslavi, kde byl právě kníže Václav před více než tisíci lety zavražděn. Na Národní svatováclavské pouti je připraven bohatý kulturní i duchovní program.
Národní svatováclavská pouť přiláká v centru Staré Boleslavi až dva tisíce návštěvníků ze všech koutů České republiky, kteří si připomínají smrt svatého Václava. Součástí slavnosti bude pravá pouťová zábava, hudební program, zaujmou i ukázky dobových řemesel na středověkém jarmarku a děti si užijí nejrůznější atrakce. Duchovní program vyvrcholí mší svatou, kterou povede kardinál Dominik Duka.
Velkou tradici mají Svatováclavské slavnosti i v Kutné Hoře, letos se bude konat již 25. ročník. Na lidové veselici bude pro návštěvníky připraven program s hudbou a divadlem rozdílných stylů a žánrů výhradně kutnohorských umělců. Staročeský trh nabídne rukodělné výrobky, jídlo a ochutnávky dobrých vín. Otevře se také výstava Očima generací a v parku bude rozmanitá zábava i pro děti.
Oslavy na počest svatého Václava se uskuteční i na středočeských hradech a zámcích. Slavnosti zde budou spojeny s dobovými tržišti, kejklíři, sokolnickými ukázkami a rytířskými souboji. Vše za doprovodu dobové hudby a tanců. Pro děti budou připraveny soutěže, kostýmové prohlídky, dílničky, malování na obličej nebo divadlo.

lidi

Svatováclavské slavnosti jsou příjemným zakončením letních měsíců a navodí dobrou náladu a pohodu babího léta. Zároveň si návštěvníci připomenou českou historii, užijí si čas s rodinou a samotné slavnosti je motivují k návštěvě krásných středočeských míst jako je Kutná Hora, hrad Okoř nebo Stará Boleslav,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Svatý Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Podle legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a na jeho výchově se podílela i jeho babička Ludmila. Kníže Václav vládl Českým zemím během let 925 – 935. Legendy uvádí, že 28. září roku 935 došlo ve Staré Boleslavi k Václavově úkladné vraždě, zosnované bratrem Boleslavem. Za věčného vládce české země pak byl Václav prohlášený ve 12. století, právě z té doby pochází i svatováclavský chorál.

pou

Svatováclavské slavnosti ve středních Čechách
Davle, 22. září
Dolní Břežany, 22. září
hrad Okoř, 22. září
Stará Boleslav, 27. září – 30. září
Kutná Hora, 28. září – 29. září
Stochov, 29. září – 30. září
Budeč, 28. září
zámek Berchtold, 28. září
zámek Stránov, 30. září
Připravila Lucie Vurbsová.

www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/centralbohemia/Archiv