Menu

Výkonnost tržní platformy cestovního ruchu se v Česku loni propadla na polovinu

09. 02. 2021

Cestovní ruch v Česku byl v loňském roce silně zasažen pandemií Covid–19. Po slibném začátku roku přišlo zpomalení téměř na nulu, které se podařilo krátkodobě oživit v hlavní letní sezóně. Příjezdový cestovní ruch se v roce 2020 propadl o téměř 75 %, domácí cestovní ruch i přes velmi silnou hlavní sezónu poklesl o 28 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Celkově se podle ČSÚ v roce 2020 ubytovalo v hotelech, penzionech a kempech v Česku o 11 milionů hostů méně než v roce 2019.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace bude i letošní cestovní ruch především o tuzemských hostech. Ze zahraničních zdrojových trhů budou k těm nejdůležitějším patřit sousední země (Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko) a země v dojezdové vzdálenosti autem (Nizozemí a Maďarsko).

„Z dat hromadných ubytovacích zařízení za rok 2020 je zřetelné, že jak u domácích, tak u zahraničních turistů poměrně významně vzrostla průměrná doba pobytu, u domácích je dokonce nejdelší za posledních 8 let. Můžeme tedy očekávat, že pokud budou mít letos lidé možnost vyjet na dovolenou, stráví na ní delší dobu. Při rozhodování, jakou destinaci zvolí pak budou pro zahraniční návštěvníky podstatná pravidla vstupu i pobytu v Česku, ale i jistota, že tato bezpečnostní i hygienická opatření budou na místě dodržována. Významnou roli pro usnadnění cestování mohou přinést technické inovace jako například, IATA travel pass, pokud by jej uznala většina států,“ uvedl Jan Herget ředitel agentury CzechTourism.

„Turisté mají i nadále zájem o cesty do Česka, což je vidět jak v datech z vyhledávání leteckých spojení, tak z rezervací ubytování. Stále je zde však velká míra nejistoty. Pozvolný restart cestovního ruchu očekáváme hned po uvolnění restrikcí spojených s cestováním, kdy by do Česka mohli přijet první turisté ze sousedních zemí, Nizozemska nebo Maďarska, které jsou v dojezdové vzdálenosti,“ doplnil Herget.

Přehledně zpracovaná data z ČSÚ naleznete na Tourdata.cz:
Návštěvnost HUZ – podrobná data 2012–2020 – MIS – Marketingový informační systém (tourdata.cz)
Příjezdový a domácí cestovní ruch 2020 – MIS – Marketingový informační systém (tourdata.cz)

Průměrná doba pobytu tuzemských hostů byla v roce 2020 3,98 dne.
obrzek1
Průměrná doba pobytu zahraničních hostů byla v roce 2020 3,65 dne.
obrzek2
Připravila Ivana Vejvodová.

www.czechtourism.cz
www.visitczechrepublic.com

cztArchiv