Menu

Významná lednová výročí ve středních Čechách

17. 01. 2022

prezidentsk_sd

V lednu si ve středních Čechách připomínáme jubilea Elišky Přemyslovny, Jože Plečnika a Františka Drtikola. Kurážná česká královna, která během svého života prchala do středočeského Nymburka i Mělníka, by 20. ledna oslavila 730. narozeniny. Světoznámý slovinský architekt, jehož práce je v naší zemi nejvíce spojována s úpravou prezidentských sídel včetně parku v Lánech, by 23. ledna oslavil stopadesátiny. Dne 13. ledna také uplynulo 61 let od smrti slavného českého fotografa z Příbrami Františka Drtikola.


Když v Čechách na konci 13. století zavládl chaos ohledně českého trůnu, budoucí královna Eliška potají uprchla do Nymburka. První útočiště našla ve Staré rybárně hned vedle majestátních městských hradeb, další měsíc strávila v panském domě U černého orla. Při procházce městem lze narazit na reliéf zobrazující její příjezd do města, a to na domě na rohu Palackého a Komenského třídy. V době manželství s Janem Lucemburským hledala královna bezpečné útočiště v královském věnném městě Mělník, které nacházela v místním zámku nad soutokem řek Labe a Vltavy. Pro návštěvníky je mělnický zámek, pod nímž se ukrývají vinné sklepy, přístupný celoročně.

Příbramský rodák František Drtikol se proslavil svými portréty a akty – nejspíš prvními fotografiemi svého druhu u nás. Jeho díla obohacují sbírky nejslavnějších světových galerií a plní příbramskou Galerii Františka Drtikola. Pořádá se v ní řada dočasných výstav, ve stálé expozici jsou vystaveny krajinné kompozice, žánrové scény i portréty. Na místní hornickou historii reagují snímky zachycující horníky při práci v podzemí. Drtikolova díla se vyznačují citovou a myšlenkovou hloubkou i výtečným technickým zpracováním.  

Slovinský architekt Jože Plečnik výrazně přispěl k současné podobě Pražského hradu i prezidentského sídla v Lánech. Loni uplynulo sto let od doby, kdy čerstvý československý stát tamější zámek zakoupil. Do úprav samotného zámku Plečnik zasáhl jen minimálně například při zařizování prezidentské pracovny. Významně, a přitom decentně ovšem upravil okolní park. Při jeho výzdobě použil také symboliku nově vzniklého státu. Budoval ve stylu moderního klasicismu, jeho dílo je prosté a působivé, skvěle korespondující se scenérií anglického parku. Zámek v Lánech je coby letní sídlo prezidentů naší země pro návštěvníky běžně nepřístupný. Okolní Plečnikem dotvářený park ovšem své brány v době letní turistické sezóny zájemcům otevírá několikrát týdně.

„Vždy, když si významná výročí připomínáme, dostáváme šanci uvědomit si, kolik významných osobností je s naším krajem spojeno, kdo ho formoval a vlastně se tak zasloužil o jeho současnou podobu i reputaci. Ani nezáleží na tom, jestli se jedná o osobnosti historické nebo současné. Vzdát jim hold je možné také návštěvou míst s nimi spojených. Nepřeberné množství tipů na výlet nabízíme na našich stránkách www.strednicechy.cz,“ říká Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Připravila Linda Dlouhá.

www.strednicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/…trednicechy/    

#VisitCentral­BohemiaArchiv