Menu

Vísecká rychta oslaví masopust s basou, zabijačkou i Červenou Karkulkou

22. 02. 2022

Ras, Turek i Kobyla. Tyto a mnohé další masky nabídne tradiční první akce nové sezony ve skanzenu Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku, pobočce českolipského Vlastivědného muzea a galerie. Maškary bude hostit v sobotu 26. února od 10 hodin dopoledne, ti, kteří přijdou v masce, mají vstup zdarma.

„Vísecká rychta je skoro na hranicích našeho regionu, a právě třeba masopust je příležitostí si naplánovat výlet s rodinou a seznámit se s tradicí, kterou představuje,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Již u vchodu do areálu rychty budou návštěvníky vítat masky s malým občerstvením. Také letos nebudou chybět v průvodu tradiční postavy,  jako je Ras, Turek, ale hlavně Kobyla, která bude symbolicky podříznuta a znovu vzkříšena jako symbol přicházejícího jara a něčeho nového,“ dodal ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček.

Masopustní veselí budou doprovázet řemeslníci s ukázkami své tvorby, chybět nebudou ani a tvůrčí dílny a domácí zabíjačkové občerstvení zajistí místní restaurace U Doušů.

O zábavu se v průběhu dne postarají ochotníci. Ve 13 hodin odehraje soubor HRAjeto z Nového Boru pro děti pohádku s názvem Červená Karkulka. Novoborští herci naplní také důležitý masopustní zvyk – vynesení ortelu nad basou, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, která místní občany za poslední rok postihla, přičemž své stížnosti na zlovolnou basu mohou vznést i sami návštěvníci.

Vesnický masopust v prostorách prastaré roubené rychty skýtá nevšední zážitek, na který jsou všichni srdečně zváni. Není třeba připomínat, že více masek znamená více legrace. Pro příchozí v masce je tedy jako obvykle vstup zdarma.
Připravil Jan Mikulička.

www.muzeumcl.cz
www.facebook.com/visecka.rychta
www.liberecky-kraj.cz
www.facebook.com/libereckraj/
https://twitter.com/Libereckykraj/
www.instagram.com/libereckykraj/Nepřehlédněte


Z domova

Putování za slůnětem

Pojďte s námi putovat po Hřebenovce na masiv Králického Sněžníku, na třetí nejvyšší pohoří v Česku. Krásné výhledy do okolí lze čekat. Slona by na vrcholu...

03. 10. 2020

číst dál


Ze světa

Severovýchod Slovenska láka turistov

Oblastná organizácia cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov zaznamenala za prvý polrok 2017 zvýšenie počtu turistov oproti rovnakému obdobiu minulých rokov.

26. 09. 2017

číst dál


Archiv