Menu

Veřejné stravování má své medailisty

16. 11. 2018

Vaření ve světě závodních, školních či nemocničních jídelen nebo v domovech sociální péče patřilo dlouhou dobu k přehlíženým disciplínám. V posledních pár letech se dostává tato kategorie stravování do stále většího centra zájmu strávníků i odborné gastronomické veřejnosti. Svědčí o tom i první ročník soutěže Nejlepší kuchař roku 2018 ve společném stravování, kterou uspořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR pro všechny kuchaře a kuchařky ze všech typů hromadného stravování.

oc_1

V průběhu víkendu 10. – 11. 11. 2018 se v prostorách Makro akademie v pražských Stodůlkách utkaly o titul Nejlepší kuchař roku ve společném stravování více než tři desítky soutěžících. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích navržených tak, aby byla soutěž otevřena kuchařům ze všech typů zařízení společného stravování, ať už vaří pro děti ve školce, pro školáky, pro zaměstnance firem, pacienty v nemocnicích nebo pro klienty v domovech seniorů: nejchutnější svačinky v mateřských školkách, nejchutnější hlavní pokrm v základních školách, nejlepší racionální hlavní pokrm a nejlepší hlavní pokrm pro seniory 70+.  Výkony soutěžících posuzovala porota složená z odborníků na výživu a stravování, zástupců Asociace kuchařů a cukrářů (včetně prezidenta AKC ČR Miroslava Kubece), zástupce generálního partnera velkoobchodu MAKRO ČR a zástupců laické veřejnosti. Dále byli v porotě zástupci partnerských firem Country Life, Hofmann Bohemia a Vodňanská drůbež.Sobota patřila světu školních kuchyní – v mateřských i základních školách. Smyslem kategorie Nejchutnější svačinky v mateřských školkách bylo ukázat, jak velká péče se věnuje se stravování dětí malých dětí a jak se tato pozornost promítá i do doplňkových jídel, jako jsou svačiny a přesnídávky. Soutěžní komisaři hodnotili nejen chutnost, ale i pestrost a výživou hodnotu pokrmů. A výkony kuchařských týmů ze školek v této kategorii příjemně překvapily. Stejně tak dokázaly kuchařky ze základních škol, že špatná pověst školních jídelen, kterou si jako celek vysloužily v minulosti, již dnes je mnohde jen takovým nespravedlivě omílaným klišé. A že některé týmy ze školních jídelen dokážou i ve výrazně omezených podmínkách světa školních jídelen předvádět výkony hodné kuchařů ze špičkových restaurací.
Z vítězství v kategorii Nejchutnější svačinky v mateřských školách se radovalo kuchařské duo z 23. MŠ Plzeň. Na druhém místě se umístil tým MŠ Petrohrad, bronzová medaile putovala k týmu MŠ Nové Město na Moravě. Ostatní soutěžní týmy skončily na 4. místě (22. MŠ Plzeň, MŠ Valdice, MŠ Brno, MŠ Luže, MŠ Svratouch, MŠ Přeštice, 51 MŠ Plzeň).V kategorii základních škol zvítězila Centrální školní jídelna Třebíč, z 2. místa se radovala ZŠ Valašské Klobouky, ze 3. místa 4. ZŠ Plzeň, na 4. místě skončily F-Gastro catering zařízení školního stravování, s.r.o., Vrchlabí, Centrální školní jídelna Lovosice, ZŠ Králíky, ZŠ Svitavy, Základní škola Plasy/Plzeň – sever, a dva týmy, které do soutěže nasadila jídelna ZŠ Český Brod.

x_porota

Druhý den patřil kategoriím Nejlepší racionální pokrm a Nejlepší hlavní pokrm pro seniory 70+. Smyslem těchto kategorií bylo ukázat, že ve společném stravování lze i s limitovanou stravovací jednotkou uvařit pokrmy, které jsou chutné, odpovídají současným trendům na stravování, jsou dobře stravitelné a nutričně bohaté. Obě kategorie měly jako téma českou klasiku – chutně, zdravě a sezónně.

x_oc_4

V kategorii Nejlepší hlavní pokrm pro seniory 70+ zvítězila Petra Zavoralová (Domov U Anežky, Luštěnice), z 2. místa se radoval předseda Staré gardy AKC ČR Jiří Eichner, 3. místo obsadila Václava Hlaváčová (Domov u Anežky, Benátky nad Jizerou). 4. Místo odborná porota udělila Bohumilu Palounkovi (Restaurace U Bohouše, Česká Lípa), Ivo Vidličkovi (Domov Korýtko, Ostrava); Haně Cábové; Rudolfovi Trskovi; Jaroslavě Svobodové (Domov pro seniory Osoblaha); Ivaně Králové (Centrum sociální pomoci, Vodňany); Petrovi Zeťkovi, (Jihoměstská sociální); Martině Krtičkové; Tomášovi Hudečkovi (DS Kociánka Brno).
V kategorii Nejlepší racionální hlavní pokrm se z prvního místa radovala Kateřina Gáborová (Odborný léčebný ústav Paseka), z druhého Martina Krtičková, na třetím místě se umístil Jan Mazaný (Rehabilitační ústav Kladruby) a na 4. místě Ivo Vidlička, který se pustil do soutěže hned ve dvou kategoriích (druhou odvážnou byla Martina Krtičková).Po celou dobu byly k dispozici v prostorách Makro akademie také stánky partnerů (Vodňanské kuře, Hofmann Bohemia, Tropico, Drana, AG Foods, Šmakoun), na kterých probíhaly ochutnávky nápojů i pokrmů. Velkou pozornost vzbudily degustace konfitovaného kachního prsa a čtvrtky, zlatého kuřete připraveného metodou sous vide – výrobků společnosti Vodňanské kuře. Firma Country Life měla na svém stánku mnoho zdravých receptů a odborný časopis DOBROTY, který je orientovaný na trendové zdravé vaření z rostlinných BIO produktů a zdravý životní styl.
Připravila Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

www.akc.cz
www.makro.czArchiv