Menu

V sobotu 14. října začne v botanické zahradě v Troji přehlídka dýňových aranžmá

09. 10. 2022

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje tradiční výstavu dýní, tentokrát inspirovanou Kelty, jejich kulturou a svátkem Samhain. Na velké i malé návštěvníky čekají podzimní plody různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá. Na výstavě, která se koná od 14. do 30. října, se představí i gigantická dýně, kterou opět přislíbil pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Další pěstitelé se mohou přihlásit do soutěže o největší dýni. Tajemně vyhlížející dýňové dekorace připraví studenti České zahradnické akademie Mělník. Součástí výstavy bude doprovodný program. O víkendu 15. a 16. října se uskuteční Podzimní dílničky a víkend 22. a 23. října bude patřit Dýňovým hrátkám, při nichž se zabaví celá rodina. Akce vyvrcholí 30. října oslavami Halloweenu a lampionovým průvodem po setmění.  

Trojská botanická zahrada připravuje pro své návštěvníky další oblíbenou akci. Výstava dýní a dýňových aranžmá se uskuteční již po patnácté a zájemcům nabídne pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přiblíží různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zábavné víkendy plné dýní i dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků. Letos jsme se tematicky vrátili k původu Halloweenu, ale nezapomeneme poukázat i na pohanské zvyky tohoto období. Také letos obohatí výstavu obrovské dýně, a to nejen od Jana Staňka, který nám v loňském roce dodal rekordní výpěstek, ale i od dalších pěstitelů, kteří se mohou zapojit do naší soutěže,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Pravý dýňový podzim
V botanické zahradě zavládne opět pestrobarevný podzim. Různorodé plody dýní všech velikostí a mnoha zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní, budou zdobit areál Horní zahrady, jež se rozprostírá za vchodem od sídliště Bohnice. Dýňová aranžmá budou tentokrát inspirována keltskou kulturou a svátkem Samhain, ze kterého vzešel Halloween.

Největší dýně v Troji
I tento rok se představí gigantická dýně od pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic. Letos nejspíš nedosáhne rekordních rozměrů jako výpěstek z loňského roku, nicméně i tak se návštěvníci mohou těšit na pořádný kousek. Tato obrovská dýně navíc nezůstane ojedinělá. Botanická zahrada vyhlásila soutěž i pro další pěstitele. Ti mohou své dýně přihlásit a do
24. října přivézt přímo do botanické zahrady. Zde proběhnou v posledních dnech měření a vážení a vítěz získá originální semena gigantické dýně a odměny od Botanické zahrady Praha. Pravidla jsou uvedena na stránkách www.botanicka.cz.

Podzimní dílničky a dýňové hrátky pro malé i velké
Výstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet i víkendový program. Hned na první víkend 15. a 16. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si vlastní módní kousky či doplňky s otisky listů. O víkendu 22. a 23. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro příchozí budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které budou moci při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si návštěvníci budou moci odnést.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé
Přestože Halloween připadá na pondělí 31. října, v botanické zahradě ho oslavíme už v neděli 30. října. Ani letos nebude chybět tajemná výzdoba, dlabání a dekorování dýní, soutěž strašidelných masek a opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí si vyzkouší nejrůznější keltská řemesla. Program začíná ve 13 hodin a v 18 hodin jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Partnerem Výstavy dýní a dýňových aranžmá a generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.
www.botanicka.cz
www.facebook.com/BotanickaZahradaPraha/
www.instagram.com/botanicka_zahrada_praha/
www.hyundai.cz
 

 Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba