Menu

Užijte si v Plzni unikátní atmosféru oslav osvobození

20. 04. 2019

arma

Nikde jinde v Česku se nekonají tak velkolepé oslavy konce druhé světové války jako v Plzni. Slavnosti svobody každoročně první víkend v květnu připomínají osvobození města americkou armádou. Těšit se můžete na přehlídku historické techniky Convoy of Liberty, setkání s veterány, vojenské kempy i bohatý kulturní program. Plzeň na americké vojáky dodnes vzpomíná při Slavnostech svobody, kam i ve vysokém věku stále přijíždějí američtí a belgičtí veteráni. První květnový týden se Plzeň každoročně zahalí do hvězd a pruhů, v ulicích projíždějí kolony vojenských historických vozidel a desítky jeepů, česká polka Škoda lásky zní na každém kroku. Vrcholem slavností je Convoy of Liberty, kolona vojenských historických vozidel, který každoročně přiláká desítky tisíc návštěvníků.


Z letošního programu:
Kolona
s téměř 220 kusy historických vozidel Convoy of Liberty projede Plzní v neděli dopoledne (5. května). Do Plzně také letos dorazí 5 amerických a 4 belgičtí veteráni, se kterými se budete moci během slavností potkat. Součástí kulturního programu budou skvělé koncerty. Letos vystoupí mimo jiné Čechomor, Hradišťan a Jiří Pavlica nebo Hana Holišová & New Time Orchestra. Nebudou chybět ukázky ze života vojáků v historických vojenských kempech, vozidla těžké i lehké obrněné techniky, dobové módní přehlídky ani promítání válečných týdeníků. Muzeum Patton Memorial Pilsen na Slavnosti otevře novou expozici v rekonstruovaných prostorách KD Peklo.
V sobotu 4. května se můžete vydat na komentované prohlídky běžně nepřístupného Loosova interiéru na Klatovské 19. Během druhé světové války zde sídlil wehrmacht, v květnu 1945 zde byla podepsána kapitulace (rezervace vstupenek). Venkovní výstava v historickém centru Plzně připomene otevření Druhé fronty ve francouzské Normandii v červnu 1944. Program doplní také mezinárodní soutěž ve sportovním parašutismu v Borském parku.
Připravila Alice Titzová.


www.slavnostisvobody.cz

www.visitplzen.eu

 Nepřehlédněte


Doprava

Být respektovanou zemí střední Evropy

Českým drahám roste počet pasažérů. Za prvních devět měsíců letošního roku to bylo meziročně přes dva miliony. A nejen v dálkové dopravě, ale i v...

24. 10. 2017

číst dál


Rozhovory Mice

Takový byl ITEP 2019

Pojďte se s námi za tím letošním ohlédnout spolu s hejtmanem Plzeňského kraje Ing. Josefem Bernardem, jeho náměstkyní pro oblast školství a cestovního ruchu Mgr....

03. 10. 2019

číst dál


Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar