Menu

Travelfest navštívilo na deset tisíc návštěvníků

29. 04. 2019

Rekordní návštěvnost a pozitivní ohlasy odborné i laické veřejnosti. To je ve zkratce bilance letošního třetího ročníku nejvýznamnějšího jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest 2019, za nímž se v neděli 28. dubna zavřely brány výstaviště v Českých Budějovicích. Dnes již nedílnou součástí třídenního veletrhu, kterému předcházela dvoudenní odborná konference Travelcon 2019, byl oblíbený Gastrofest Jaro 2019.

„Právě spojení, přesněji řečeno prolnutí, Travelfestu a Gastrofestu se ukázalo jako výborné rozhodnutí, které se nesporně odrazilo v rostoucí návštěvnosti. Dobré jídlo a pití totiž k cestování neodmyslitelně patří. Důkazem toho je dnes již běžně užívaný termín gastroturistika, nejrychleji rostoucí odvětví cestovního ruchu, které spojuje hned dvě příjemné aktivity. Cestování a kulinářské zážitky,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), organizátora konference i veletrhu s novým podtitulem Travel ♥ Gastro.

Všichni to znají.
Každý výlet se nakonec stočí k debatě, kde se najíst. Nový koncept Travelfestu  prolnul dříve oddělené expozice cestovního ruchu a kulinářských zážitků do jednoho celku. Stánky jednotlivých turistických oblastí JCCR promíchala s těmi, které nabízely lokální speciality, regionální výrobky a podobně. Návštěvníci tak mohli nerušeně studovat nabídku výletů, zážitků či památek a přitom si v klidu pochutnávat na některé z nabízených dobrot.
„Občas se sice na některé mapě, brožuře nebo katalogu objevily stopy nějakého jídla, ale i to je důkaz toho, že toto spojení funguje,“ poznamenal Polášek. To potvrdil i majitel Gastrofestu Vladimír Tůma. „Cestovat s prázdným žaludkem nestojí za nic,“ konstatoval Tůma.

Spokojeni byli prodejci jídla a pití, z nichž mnozí prodali prakticky vše, co na výstaviště přivezli, i zástupci turistických oblastí, k jejichž nabídce jídlo přilákalo více nových potenciálních zájemců. S velkým zájmem se setkalo také vyhlášení 13. ročníku regionální potravinářské soutěže Chutná hezky. Jihočesky!, pořádané Regionální agrární komorou Jihočeského kraje.


Bavily se rodiny s dětmi i senioři
Podle manažerky Travelfestu Kláry Kaštylové z JCCR sehrál svou roli při dosažení rekordní návštěvnosti doprovodný program. Bavili se všichni. Děti, jejich rodiče i senioři. Obrovský ohlas měl například kvartet THOMBAND, jehož hudba zněla celé tři dny pavilonem T1. Absolutním trhákem pak bylo sobotní čtyřhodinového natáčení pořadu plného hvězd TV Šlágr. „Pavilon byl celou dobu plný k prasknutí, lidé tančili, tleskali nadšením a zpívali. Závěrečná píseň Jede, jede, mašinka… pak táhla nekonečný vláček celým výstavním objektem,“ popsala náladu v T2 Kaštylová.

Právě sem umístila Jihočeská centrála cestovního ruchu expozici pokračujícího přeshraničního projektu „Památky žijí“.
Jeho hlavním cílem je představit méně známá historická místa a dosáhnout zvýšení návštěvnosti těchto často zcela neprávem opomíjených památek spolu se zvýšením počtu přenocování v projektovém regionu. Cílovou skupinou tohoto projektu jsou především senioři, takže se JCCR spojení s programem TV Šlágr v pavilonu T2 velice osvědčilo.


V jižních Čechách se do projektu „Památky žijí“ zapojilo 42 památkových objektů a městských památkových rezervací, partnery jsou například města České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další s jednotlivými památkami. Na Vysočině 29, mimo jiné nechybí města Telč, Jihlava Havlíčkův Brod, či kláštery v Želivě či Nové Říši. V horním Rakousku se přidala čtyři místa, město Freistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek. Celkem se tedy na obou stranách hranice jedná o 96 památkových objektů a městských památkových rezervací.

„Dalším z návštěvnických hitů byla přednáška známého cestovatele a popularizátora sportovního rybolovu Jakuba Vágnera o Papui Nové Guinei, která pro změnu zcela zaplnila pavilon T1,“ řekla Kaštylová.  Zájem o dětský program v pavilonu Z pak nikoho nenechal na pochybách, že děti si prostě rády hrají.

Třídennímu Travelfestu a Gastrofestu předcházela v pavilonu Z dvoudenní odborná konference věnovaná cestovnímu ruchu Travelcon 2019. I zde si JCCR zapsala rekord, tentokrát v počtu registrovaných účastníků. Z celé ČR jich do Českých Budějovic přijelo zhruba 360, tedy přibližně o stovku více než loni.
„Vynikající ohlasy měly už dva předcházející ročníky. Rostoucí zájem odborné i laické veřejnosti potvrzuje, že se Travelcon a Travelfest skutečně stávají novou jarní jihočeskou výstavní a kongresovou tradicí,“ zdůraznil ředitel Polášek.
Připravila Jana Píchová.

www.travelfest.cz
www.travelcon.cz
www.pamatkyziji.cz
www.gastrofest.cz

     travel_gastr  Archiv
Česká chuťovka