Menu

Tradiční posvícenské pečivo provoní Veselý Kopec

27. 08. 2021

V sobotu 4. září se od 10.00 do 16.00 hodin na Veselém Kopci u Hlinska koná program s příjemným názvem i obsahem –  POSVÍCENÍ.

„Ve vybraných roubených objektech zavoní tradiční posvícenské pečivo, které si zájemci budou moci koupit. Například v hájence se budou péci posvícenské buchty, ve mlýně zase perník tlačený do tradičních dřevěných forem. K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv. U nás se o to postarají folklorní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska – vystoupení bude možno zhlédnout v 11.00 a ve 14.00 hodin,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také například pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky.

„Pro pobavení si budou moci návštěvníci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí. Návštěvníkům jsme ponechali možnost dozvědět se něco více i o ostatních kalendářních obyčejích – interiéry chaloupek totiž zůstaly vyzdobené zvykoslovnými předměty připomínajícími zajímavé svátky,“ doplnila Ilona Vojancová, vědecko-výzkumný pracovník Muzea v přírodě Vysočina.

Posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Trvání programu: od 9 do 16 hodin (areál Veselého Kopce otevřen od 9 do 17 hodin)
Připravila Petra Valíčková.

www.nmvp.cz/vysocina

 Archiv
Česká chuťovka