Menu

TOP vinařským cílem roku 2020 jsou Templářské sklepy

31. 10. 2020

Vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2020 staly Templářské sklepy Čejkovice. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali rekordních 23.066 platných hlasů, což je o bezmála tisícovku hlasů více než loni.Letošním stříbrným cílem je vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, bronzovým pak Vinné sklepy Skalák ve Skalce u Kyjova. Cenu Národního vinařského centra obdržela podniková prodejna vinařství Znovín Znojmo situovaná v objektu Louckého kláštera.

Jde o naprosto totožné pořadí jako v předchozím roce, což dokazuje, jak moc jsou oceněné cíle mezi návštěvníky oblíbené. Protože se všechny uvedené cíle na medailových pozicích umístily už potřetí, získaly také titul CHAMPION a z dalšího soutěžení jsou tím již vyřazeny.

_mg_8367

Zatímco v minulých letech se vyhlašování ankety konalo ve slavnostním formátu na různých pamětihodných místech ve vinařských regionech (reduta v Uherském Hradišti, Loucký klášter ve Znojmě, zámek ve Valticích…), osmý ročník soutěže se kvůli epidemii musel obejít bez oficiálního vyhlášení s doprovodným programem.

Organizátoři tak alespoň v minulém týdnu rozvezli ceny zástupcům vítězných cílů. „I tak to byly pěkné okamžiky. Třeba v Templářských sklepech se sešly všechny tamní průvodkyně a každá od vedení firmy dostala kytici,“ popsal atmosféru předávání cen ředitel pořádajícího Vinařského Institutu Petr Psotka.

Podle něj si v jednotlivých vinařstvích pochvalovali průběh letní turistické sezony. „Bylo patrné, že lidé tráví dovolenou v Česku. Letní měsíce z návštěvnického hlediska pomohly vinařstvím téměř vymazat předchozí jarní lockdown. Druhá vlna ale vedla ke zrušení obrovských akcí typu Znojemské vinobraní a situace je tak nyní opět neveselá,“ dodal Petr Psotka.TOP vinařský cíl je on-line bedekr zajímavých míst, která svým návštěvníkům nabízejí snoubení vína a zážitku. Mohou to být vinařství, sklepní uličky, vinotéky, vinařské penziony nebo třeba restaurace, kde profesionálně pracují s vínem. Průvodce v současnosti zahrnuje rovných 221 cílů rozesetých po celé České republice doslova od Beskyd po Sokolov a od Šumavy po Krkonoše, a postupně se obměňuje. Bedekr píše tým jedenácti odborných garantů na základě osobní zkušenosti s daným místem. Přímo v terénu poznáte TOP vinařský cíl podle samolepky s logem.

_mg_8314

Každoročně navíc veřejnost vybírá z těchto cílů ten nejpopulárnější. Hlasování je možné vždy od začátku června do konce září. Počet evidovaných hlasů každoročně přesahuje 20 tisíc.

Areál vítězných Templářských sklepů v Čejkovicích návštěvníkům nabízí prohlídku unikátního historického sklepení z 13. století nebo třeba pronájem obří dvoulitrové lahve na víno. Firma hospodaří na 100 hektarech vinic.
Připravil Michal Lapčík

www.templarske-sklepy.cz
www.topvinarskycil.cz
www.vinarskyinstitut.czArchiv