Menu

Táborská setkání 2019 hýří novinkami

05. 09. 2019

Všichni návštěvníci už léta vědí, že se druhý víkend v září v Táboře dobře pobaví. Letošní 28. ročník připadne na pátek 13. září až neděli 15. září 2019. Dramaturgie směřuje k tomu, aby uspokojila všechny diváky: mladé i starší, rodiny s dětmi, historické nadšence, sportovce, milovníky nevšedních zážitků, dobrodruhy i poklidné turisty. Letošní ročník přináší více změn a novinek, než tomu bylo v minulosti.Vstupné jen na Žižkovo náměstí

Největší změnou je, že letos budeme vybírat vstupné jen na Žižkově náměstí, to znamená, že program v ostatních částech města bude volně přístupný. Musíme však oznámit, že vstupenky na hlavní náměstí budou nepatrně dražší. Osoby 13 až 64 let zaplatí 200 Kč v předprodeji, nebo 300 Kč na místě. Osoby nad 65 let, držitelé průkazu ZTP zaplatí 100 Kč v předprodeji, 150 Kč na místě. Loni stálo vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 250 Kč. Stále platí, že děti do 12 let přicházejí zdarma.

Vratné kelímky
Město Tábor se letos vydá cestou omezení plastů. Na návštěvníky čeká používání vratných kelímků, které na sobě budou mít tři varianty potisku. Ten zobrazí Jana Žižku z oficiálního plakátu, nadcházející výročí 600 let města a obecnou symboliku města. V okamžiku, kdy si divák koupí nápoj, zaplatí i zálohu 50 Kč za vratný kelímek, který může vrátit u stánkařů nebo v centrálním výkupu v Křížkově ulici čp. 30 za radnicí. Kelímek si lze odnést domů a získat krásný suvenýr. Program letos přinese nové historické aktivity, např. vojenské ležení na Velkém šanci, kde diváci uvidí ukázky, jak válčili husité, seznámí se s jejich zbraněmi, aktivně se zúčastní verbování, výcviku středověké sebeobrany, boje muže proti muži aj. Nová bude sobotní ponožková bitva v Tismenickém údolí na louce u Ctiborova mlýna.

Teen zóna
Populární při Táborských setkáních je tzv. Teen zóna na nám. T. G. Masaryka a v kině Svět. Mladí návštěvníci se mohou těšit na musery (muser je umělec, který využívá hudební aplikaci Musical.ly). Museři jako Naty Hrychová či Adam Kajumi vystoupí v Táboře poprvé. Jsou v plánu debaty, soutěže, autogramiády. Vše moderuje Jakub Jíra. Teen zóna zahrne exhibice freestyle BMX a půjčování kol a skateboardů. V kině Svět se uskuteční v sobotu od 14 h promítání filmů od tvůrců slavné počítačové hry: studia Warhorse. 
Letošní program nevynechá osvědčené aktivity, kterými budou dva průvody (páteční noční pochodňový a sobotní), dětský ráj v Holečkových sadech, staročeský jarmark na nám. Mikuláše z Husi s hudebním programem, rytířský turnaj pod Holečkovými sady u Housova mlýna, středověký špitál na Špitálském náměstí, žebrácká ulička v Děkanské ulici, středověké tržiště na Tržním náměstí, ohňová show na Velkém šanci a ohňostroj nad Jordánem (v sobotu večer).Bechyňská brána i Křižíkova elektrárna
K nedělnímu programu neodmyslitelně patří Den otevřených dveří památek. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do prázdné Bechyňské brány včetně výstupu na vyhlídkovou věž Kotnov. Lákadlem bude i prázdná Křižíkova elektrárna Na Bydžově po záchranné sanaci. Otevřen bude nedávno zrekonstruovaný rajský dvůr augustiniánského kláštera (sídlo muzea).

Seriál koncertů
Centrem dění se stane Žižkovo náměstí. Na velkém podiu se v pátek večer odehraje slavnostní ceremoniál. Jeho obsahem bude setkání čtyř hejtmanů Tábora: Mikuláše z Husi, Jana Žižky, Chvala Řepického z Machovic a Zbyňka z Buchova. Historické postavy ztělesní profesionální herci, např. Pavel Nový. Velmi populární jsou koncerty. Ty letos nabídnou plejádu zajímavých jmen: Richard Müller, Gypsy.cz, Tata Bojs, Adam Mišík, Quennie, minus123minut, Gingerhead, táborský Bolech. Koncerty potrvají od pátku až do nedělního odpoledne. Na programu se budou podílet i soubory nejen z partnerských měst: Kostnice, Nových Zámků, slovinské Škofja Loky nebo polského města Grodzisk Wielkopolski.

Organizace
Podrobný program je na stránkách festivalu www.taborskasetkani.eu, na facebookovém profilu města Tábor a v programových skládačkách. Slavnosti se zúčastní více než 10 historických souborů a skupin, lidé nakoupí u více než 200 stánků, na programu se podílí více než 1000 účinkujících. Město jako hlavní organizátor si je vědomo, že během festivalu nastane omezení dopravy a pohybu. Prosí veřejnost, aby byla tolerantní ke složité dopravní situaci. Vstupenky jsou v městském infocentru k dispozici od června a jejich předprodej skončí ve čtvrtek 12. září. V pondělí 2. září přibude předprodej v ČD centru na vlakovém nádraží. U vstupů na náměstí bude během festivalu z bezpečnostních důvodů zesílená ostraha, kterou vytvoří strážníci Městské policie a členové Vojenské policie. Město Tábor upřímně děkuje všem partnerům za podporu. Přejeme nám všem příjemné počasí! Ať se 28. ročník Táborských setkání vydaří, ať si v programu najdete, co vás baví a na shledanou nejpozději v pátek 13. září v Táboře, ve městě, které má husitskou duši, novověký švih a moderní tvář současnosti, říká starosta města Štěpán Pavlík.
Připravil Luboš Dvořák, Foto - www.taborskasetkani.eu.

www.taborskasetkani.eu

Výsledek obrázku pro mesto tabor logo

 

 

 Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba